آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

حركات فیزیوتراپی برای تقویت شانه

 شانه یكی از مفاصل پركار بدن است و ممكن است به دلایل مختلف دچار كشیدگی یا گرفتگی شود. در قسمت خلفی شانه عضله‌ای به نام رومبوئید وجود دارد كه لبه داخلی استخوان كتف را به ستون فقرات متصل می‌كند. كشیدگی ماهیچه آسیبی است كه در آن فیبرهای عضلانی یا تاندون‌ها بیش از اندازه دچار كشش یا پیچیش می شوند. گرفتگی عضلانی به انقباض غیر ارادی ماهیچه گفته می‌شود. که با استراحت و فیزیوتراپی قابل درمان هستند.

حركاتی برای تقویت شانه

شانه یكی از مفاصل پركار بدن است و ممكن است به دلایل مختلف دچار كشیدگی یا گرفتگی شود. در قسمت خلفی شانه عضله‌ای به نام رومبوئید وجود دارد كه لبه داخلی استخوان كتف را به ستون فقرات متصل می‌كند. كشیدگی ماهیچه آسیبی است كه در آن فیبرهای عضلانی یا تاندون‌ها بیش از اندازه دچار كشش یا پیچیش می شوند. گرفتگی عضلانی به انقباض غیر ارادی ماهیچه گفته می‌شود.

كشیدگی یا گرفتگی عضله رومبوئید وقتی رخ می‌دهد كه بیش از حد از شانه كار بكشید بویژه در مواقعی كه دست شما بالای سر می‌رود، مانند سرویس زدن در تنیس یا برداشتن چیزی از داخل قفسه. علاوه بر‌آن حمل بار سنگین روی دوش، وضعیت نامناسب بدن هنگام كار با رایانه و پارو زدن نیز می‌تواند باعث چنین حالتی شود. برای تقویت عضلات رومبوئید و برطرف كردن كشیدگی یا گرفتگی، حركات زیر توصیه می‌شوند:

حركت اول: در مقابل در بایستید و دست‌های خود را روی چارچوب كمی بالاتر از سرتان قرار دهید. به آرامی به جلو خم شوید تا وقتی كه در قسمت جلویی شانه‌هایتان احساس كشیدگی كنید. 30ـ15 ثانیه به همین حالت بمانید. این حركت را 3 بار تكرار كنید.

حركت دوم: روی صندلی بنشینید و 2 دست خود را در پشت سربه هم قفل كنید به آرامی به سمت عقب خم ‌شوید و به سقف نگاه كنید. این حركت را 10 بار و چند نوبت در روز تكرار كنید.

حركت سوم: روی زمین نشسته و پاها را در مقابل خود دراز كنید. قسمت میانی ران‌هایتان را با دست بگیرید. سر و گردن خود را با یك قوس به شكم برسانید و تا 15 بشمارید و بعد به حالت اول برگردید. این حركت را 3 بار تكرار كنید.

منبع : physiotherapist

مقالات مرتبط

گردن بند طبی

 گردن بند طبی نوعی بریس یا ارتوز است که به دور گردن بیمار بسته میشود.هدف استفاده از گردن بند طبی بیحرکت کردن گردن

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان