post_image

شانه یکی از مفاصل پرکار بدن است و ممکن است به دلایل مختلف دچار کشیدگی یا گرفتگی شود. در قسمت خلفی شانه عضله‌ای به نام رومبوئید وجود دارد که لبه داخلی استخوان کتف را به ستون فقرات متصل می‌کند. کشیدگی ماهیچه آسیبی است که در آن فیبرهای عضلانی یا تاندون‌ها بیش از اندازه دچار کشش یا پیچیش می شوند. گرفتگی عضلانی به انقباض غیر ارادی ماهیچه گفته می‌شود. که با استراحت و فیزیوتراپی قابل درمان هستند.

حرکاتی برای تقویت شانه

شانه یکی از مفاصل پرکار بدن است و ممکن است به دلایل مختلف دچار کشیدگی یا گرفتگی شود. در قسمت خلفی شانه عضله‌ای به نام رومبوئید وجود دارد که لبه داخلی استخوان کتف را به ستون فقرات متصل می‌کند. کشیدگی ماهیچه آسیبی است که در آن فیبرهای عضلانی یا تاندون‌ها بیش از اندازه دچار کشش یا پیچیش می شوند. گرفتگی عضلانی به انقباض غیر ارادی ماهیچه گفته می‌شود.

کشیدگی یا گرفتگی عضله رومبوئید وقتی رخ می‌دهد که بیش از حد از شانه کار بکشید بویژه در مواقعی که دست شما بالای سر می‌رود، مانند سرویس زدن در تنیس یا برداشتن چیزی از داخل قفسه. علاوه بر‌آن حمل بار سنگین روی دوش، وضعیت نامناسب بدن هنگام کار با رایانه و پارو زدن نیز می‌تواند باعث چنین حالتی شود. برای تقویت عضلات رومبوئید و برطرف کردن کشیدگی یا گرفتگی، حرکات زیر توصیه می‌شوند:

حرکت اول: در مقابل در بایستید و دست‌های خود را روی چارچوب کمی بالاتر از سرتان قرار دهید. به آرامی به جلو خم شوید تا وقتی که در قسمت جلویی شانه‌هایتان احساس کشیدگی کنید. ۳۰ـ۱۵ ثانیه به همین حالت بمانید. این حرکت را ۳ بار تکرار کنید.

حرکت دوم: روی صندلی بنشینید و ۲ دست خود را در پشت سربه هم قفل کنید به آرامی به سمت عقب خم ‌شوید و به سقف نگاه کنید. این حرکت را ۱۰ بار و چند نوبت در روز تکرار کنید.

حرکت سوم: روی زمین نشسته و پاها را در مقابل خود دراز کنید. قسمت میانی ران‌هایتان را با دست بگیرید. سر و گردن خود را با یک قوس به شکم برسانید و تا ۱۵ بشمارید و بعد به حالت اول برگردید. این حرکت را ۳ بار تکرار کنید.

منبع : physiotherapist

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو