جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان

به طور منظم ورزش کنید. ورزش یکی از عوامل مهم برای قرار گرفتن کلسیم در داخل استخوان و محکم شدن استخوان ها است. پیاده روی ورزش مناسبی است. اما اگر به پوکی استخوان مبتلا هستید، قبل از آغاز هرگونه تمرین ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.
هر روز مواد غذایی حاوی کلسیم، به خصوص لبنیات پاستوریزه کم چربی مصرف کنید. در گروه لبنیات شیر، ماست، پنیر و کشک از منابع خوب کلسیم می باشند.
شیر منبع خوبی برای کلسیم و جلوگیری از پوکی استخوان است. اما به یاد داشته باشید که اضافه کردن چای، پودر نسکافه، پودر کاکائو و قهوه به شیر، از جذب شدن کلسیم آن جلوگیری می کند.
شربت های کاهش دهنده اسید معده نمی گذارند کلسیم غذا جذب شود. بنابراین از مصرف خودسرانه و غیرضروری آنها خودداری کنید و فقط با تجویز پزشک مصرف نمایید.
نوشابه های گازدار جلوی جذب کلسیم غدا را می گیرد. پس تا حد امکان نوشابه های گازدار کمتر مصرف کنید.
استعمال دخانیات و مصرف الکل برای همه، در هر سنی و هر شرایطی ضرر دارد. از جمله عوارض استفاده از آنها، تشدید پوکی استخوان است. پس از مصرف آنها جداً خودداری کنید.
ویتامین D با افزایش جذب کلسیم، از پوکی استخوان جلوگیری می کند. برای تامین آن هر روز در مقابل نود مستقیم خورشید قرار بگیرید. تابش نور خورشید از پشت شیشه تاثیری ندارد.

مقالات مرتبط

ورزش و پوکی استخوان

پوکی استخوان در زنان  به ویژه بعد از یائسگی نسبت به مردان شایعتر است. از آنجا که شکستگی استخوان ها…

تشخیص پوکی استخوان

ممکن است تا زمانی که دچار شکستگی استخوان، کوتاهی قد یا خمیدگی پشت نشده اید، متوجه علائم پوکی استخوان نشوید.…

تاثیر داروها بر پوکی استخوان

داروهای شبه کورتیزون(کورتیزون، پردنیزولون و دگزامتازون) داروهای ضدالتهابی قدرتمندی هستند که در درمان برخی انواع روماتیسم، آسم و سایر بیماریهای…
فهرست
Call Now Buttonتماس