آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پیشگیری از عفونت در طب سوزنی

طب سوزنی در دهه‌های اخیر، به خصوص در کشورهای غربی، به عنوان یک روش گسترده برای درمان درد استفاده شده است. علاوه بر این، طب سوزنی برای درمان عوارضی مانند چاقی، یبوست، آرتریت و بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

بسیاری از افراد از سوزن‌های طب سوزنی می‌ترسند و فکر می‌کنند که باید بسیار دردناک باشد، مانند تزریقات دردناک. برخی دیگر از بیماران نگران انتقال عفونت از طریق طب سوزنی هستند. این ترس‌ها ممکن است باعث تأخیر در درمان شوند و باعث پیشرفت بیشتر بیماری شود.

استفاده از سوزن‌های یکبار مصرف، تازه و همراه با گاید (هادی) می‌تواند ترس ذهنی افراد را که بیشتر در جلسه اول ایجاد می‌شود، کاهش دهد و آن‌ها را به راحتی به درمان بپردازد.

عفونت در طب سوزنی

طب سوزني ممکن است به علت اينکه سوزن‌ها چند سانتي‌متر زير پوست فرو مي‌روند خطراتي را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل کارشناسان هشدار مي‌دهند عفونت‌هاي باکتريايي، هپاتيت b و c و احتمالا ويروس ايدز ممکن است در طب سوزني به علت استفاده از سوزن‌هاي آلوده، سوآب‌هاي پنبه‌اي و کيسه‌هاي آب گرم منتقل شوند….

براي جلوگيري از عفونت‌هاي منتقل‌شونده به وسيله طب سوزني بايد اقداماتي مانند استفاده از سوزن‌هاي يکبار مصرف، استفاده از شيوه‌هاي ضدعفوني‌کردن پوست و تکنيک‌هاي استريل را انجام داد.

بیشتر مواقع، سوزن‌ها در طب سوزنی یکبار مصرف نیستند. در گذشته، به دلیل کمبود یا نبود سوزن، از سوزن‌ها چندین بار استفاده می‌شد که این موضوع می‌توانست منجر به انتقال بیماری‌های عفونی از یک بیمار به بیمار دیگر یا حتی به پزشک شود. اما در حال حاضر، به دلیل واردات و وجود کافی سوزن‌ها، پزشکان در ایران از سوزن‌های یکبار مصرف استفاده می‌کنند.

این نوع عفونت ناشی از میکروب‌های مختلف، نتیجه استفاده از سوزن‌های آلوده به موادی مانند سوآب‌های پنبه‌ای، حوله‌ها یا کیسه‌های آب گرم است و باعث انتشار سریع آن در اطراف نقاط فروکشنده سوزن می‌شود. این نوع عفونت دارای دوره پنهانی طولانی است و در نهایت منجر به ایجاد آبسه‌ها و زخم‌های بزرگ می‌شود.

اکثر بیماران از این نوع عفونت‌های باکتریایی بهبود می‌یابند، اما 5 تا 10 درصد از موارد گزارش‌شده باکتریایی، منجر به مشکلات جدی مانند تخریب مفاصل، نارسایی چندگانه اندام‌ها، بیماری خورنده عضلات و فلج شده‌اند. حداقل پنج مورد انتقال عفونت ویروس هپاتیت B که به طب سوزنی مربوط است، گزارش شده است.

رعایت نکات بهداشتی و استفاده از سوزن های استریل یکبار مصرف، دارای گاید(هادی)، برای درمانگر و بیمار الزامیست، تا خطر عفونت به حداقل ممکن برسد.

لازم به ذکر است که خطر عفونت برای درمانگر بیشتر است تا بیمار، چون احتمال اینکه سوزن دیگران به دستش فرو برود، با تعدد بیمار، افزایش می یابد. در کشور ما افزایش سطح آگاهی مردم و پزشکان استفاده از سوزن های یکبار مصرف و رعایت نکات بهداشتی، سبب کاهش یا عدم بروز این حادثه شده است.

علائم عفونت

اگر به دنبال شروع درمان با طب سوزنی هستید و می‌خواهید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، باید بدانید که خطرات استفاده از این روش درمانی بسیار کم است. اما باید آگاه باشید که برخی از خطرات و عوارض جانبی احتمالی نیز وجود دارد که عبارتند از:

1. درد، خونریزی یا کبودی در نقاط ورود سوزن
2. صدمه به اعضای داخلی مانند ریه (در صورتی که سوزن به صورت عمیق و با فشار وارد شود)
3. ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت و ایدز (در صورت استفاده از سوزن‌های قابل استفاده مجدد)

به هر حال، با مراجعه به یک پزشک متخصص و استفاده از سوزن‌های یکبار مصرف، می‌توانید از بیشتر این خطرات و عوارض جانبی جلوگیری کنید و از این روش درمانی بهره‌مند شوید.

اگر از سوزن های طب سوزنی می ترسید مقاله زیر را حتما بخوانید.

سوزن های طب سوزنی ومشخصات آن

 

 

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

دررفتگی شانه

منظور از جابه جایی یا همان دررفتگی شانه خارج شدن سر استخوان بازو از حفره، مفصلی شانه می باشد که

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان