آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

جراجی زیبایی گوش

اصولا گوش‌ها در چند مورد نیاز به جراحی زیبایی گوش پیدا می‌کنند؛

اول گوش‌هایی که برجسته هستند معمولا اندازه طبیعی دارند ولی نسبت به سر برجسته‌تر قرار می‌گیرند در این صورت جراحی زیبایی گوش لازم است. این نقص که در اصطلاح بلبلی گفته می‌شود می‌تواند در یک گوش یا هر ۲ آن‌هادیده شود.

دوم عکل زیبایی گوش در گوش‌هایی که با هم تقارن ندارند در واقع لاله یک گوش نسبت به گوش دیگر کوچک‌تر یا بزرگ‌تر است یا نقص خفیف دارد، انجام می شود.

جراحی زیبایی گوش  در دسته دیگری از گوش‌ها که نیاز به ترمیم دارند گوش‌هایی هستند که به لحاظ مادرزادی لاله گوش در آن‌ها تشکیل نشده و ممکن است با نقایص مجرا و شنوایی گوش همراه باشند و در آخر جراحی زیبایی گوش در گوش‌هایی که لاله گوش در آن‌ها آسیب دیده یا کنده شده یا در اثر ضربه (کشتی‌گیران) یا سوختگی کنده شده، سرمازدگی یا پارگی نرمه در اثر استفاده

از گوشواره‌های سنگین یا کشیده شدن ناگهانی گوشواره به وجود آمده است که استفاده می گردد

a3

آیا جراحى زیبایى گوش ( اتوپلاستى ) فقط با بیهوشى عمومى انجام مى شود؟

اتو پلاستى را مى توان با :
١- بیحسى موضعى ٢- IV Sedation ٣- بیهوشى عمومى انجام داد.
انجام جراحى اتو پلاستى در بزرگسالان از IV Sedation (حالتى که درآن از طریق رگ به بیمار داروى آرام بخش و خواب آور تزریق مى شود و همزمان محل برش جراحى با داروى بیحس کننده بى حس مى شود) استفاده مىشود. با این روش نه تنها بیمار هیچگونه دردى ندارد بلکه هوشیار بوده و مى تواند با پزشک همکارى لازم را انجام دهد.
اتو پلاستى در کودکان با بیهوشى عمومى انجام مى شود.

پس از عمل چه بر شما خواهد گذشت؟

زمانیکه عمل به پایان رسید شما به قسمت ریکاوری اتاق عمل منتقل خواهید شد تا در آنجا برای مدتی تحت مراقبت و نظارت دقیق باشید. پس از مدت کوتاهی به بخش انتقال خواهید یافت. دید شما ممکن است برای مدت کوتاهی ناواضح باشد که علت آن پمادی است که در حین عمل برای محافظت از چشمان شما بر روی آنها زده میشود. چند ساعت بعد، شما از بیمارستان مرخص شده و به منزل برمیگردید. البته دانستن این نکته ضروری است که مدت زمان بستری و زمان ترخیص میتواند در بیماران مختلف متفاوت باشد. زمانیکه به منزل رسیدید باید در حالت درازکشیده به پشت (طاقباز) و درحالیکه دو بالش زیر سر دارید بمدت ۳ روز استراحت مطلق نمایید. به یاد داشته باشید که تنها مُسکن مجاز در هفته اول پس از عمل استامینوفن است و شما باید از هرگونه داروی ضد درد دیگر اجتناب نمایید. سیگار کشیدن و همچنین استنشاق دود سیگار سبب به تاخیر افتادن فرآیند ترمیم شده و باید شدیدا اجتناب گردد. اگر احساس میکنید که پانسمان روی گوش شما سفت است حتما پرسنل بیمارستان را مطلع نمایید. گوش شما تا ساعتها بیحس است و سپس آرام آرام احساس سفتی و سوزش مختصر میکند. این احساس با استفاده از داروهای تجویز شده برطرف میگردد. در طی روزهای اول پس از عمل حتی الامکان سر را بالا نگه داشته و از خم شدن بپرهیزید. کبودی ناحیه عمل در عرض هفت تا ده روز برطرف میشود، ولی ورم ممکن است تا ماهها باقی بماند. پانسمان روی گوش پس از یک هفته توسط جراحتان باز می شود. پس از آن شما باید تا یک ماه دور گوشها را باند کشی بپیچید تا گوشها را در محل مورد نظر نگه داشته و امکان دور شدن مجدد گوشها از سر را به حداقل برساند. سپس، بمدت یک ماه دیگر باند کشی را تنها در هنگام شب ببندید تا از خم شدن اتفاقی گوشها حین خواب جلوگیری بعمل آید. ممکن است تا چند هفته در گوش خود احساس خواب رفتگی داشته باشید. پس از آنکه این خواب رفتگی برطرف شد ممکن است حس گوش تا مدتی افزایش یافته باشد. در صورتیکه هر دو گوش تحت عمل جراحی قرار گرفته باشند، ممکن است گوش ها در سیر بهبودی دچار غیرقرینگی گردند، که علت این امر تورم ناحیه بوده و در اغلب موارد با کاهش ورم اصلاح میشود. مدت زمان لازم برای فروکش کردن کامل ورم ها و حصول شکل و نتیجه نهایی حدود یک سال است. تا دو هفته از فعالیتهای شدید، بلند کردن اجسام سنگین، خوردن غذاهای سفت، و پوشیدن لباسهای یقه بسته پرهیز نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
مشاوره رایگانمشاوره رایگان