آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

توصیه هایی پيش از جراحي تعویض مفصل زانو

*  آمادگي بدني و رواني براي جراحي

به منظور دستيابي به نتيجه اي مطلوب پس از جراحي لازم است که پيش از عمل آمادگي ذهني و بدني لازم براي اين کار و مراقبتهاي پس از آن را داشته باشيد. تصميم شما مبني بر انجام اين عمل نشان‌دهنده تمايل شما براي داشتن زندگي راحت‌تر و بدون درد و مشکل است پس مي‌بايست با ايجاد آمادگيهاي لازم در خود به کسب نتيجه رضايتبخش از عمل جراحي کمک کنيد. انجام دستورات ذيل و ايجاد تغييرات ضروري سبب تسريع دوران نقاهت شما پس از عمل جراحي مي‌شود.

*  کاهش وزن

در صورتي که پزشک شما تشخيص داده است که وزن شما بيشتر از حد طبيعي است مي‌بايست براي کاهش آن حداکثر تلاش خود را انجام دهيد. لازم به توضيح است که هر بار که شما در هنگام راه رفتن قدم برمي‌داريد، فشاري برابر 2 برابر وزن بدنتان بر روي پايي که روي زمين قرار گرفته، وارد مي‌آيد، حال اگر اين فشار بيش از حد تحمل باشد سبب ايراد آسيب به مفصل جديد و ساختارهاي اطراف آن و همچنين ديگر زانوي شما مي‌شود.

*  تغذيه متعادل

جهت نتيجه گيري خوب، بسيار مهم است که رژيم غذايي خود را متعادل سازيد و از استفاده بيش از حد هر کدام از گروههاي غذايي خودداري کنيد.

*  متوقف کردن سيگار کشيدن

سيگار کشيدن سبب افزايش ريسک بروز اشکالات ريوي بعد از عمل شده و باعث کاهش سرعت روند بهبود و ترميم استخوان و ديگر بافتها مي‌شود. درصورتيکه سيگار مي‌کشيد، به شما توصيه مي‌کنيم که اين عادت خود را پيش از عمل ترک نماييد چراکه ترک سيگار مي‌تواند بيشترين تأثير را در بهبود سلامت عمومي شما داشته باشد.

*  الکل

درصورتيکه از نوشيدنيهاي الکلي استفاده مي‌کنيد به شما توصيه مي‌کنيم که پيش از عمل نوشيدن الکل را متوقف سازيد چرا که الکل سبب بروز اختلال در جذب برخي داروها در بدن مي‌شود، اين اثر شامل داروهاي بيهوش کننده و کاهش درد نيز مي‌شود که جزء گروههاي دارويي مهم زمان جراحي و بستري بودن در بيمارستان مي‌باشند.

از نوشيدن الکل پسي از جراحي نيز مي‌بايست خودداري کنيد چرا که شما احتياج داريد پس از عمل تمام تمرکز خود را بر انجام تمرينات و رعايت نکات ضروري بگذاريد که نوشيدن الکل اين امر را مختل مي‌سازد، حتي در مواردي مشاهده شده نوشيدن الکل پس از عمل سبب زمين خوردن و افتادن بيمار و آسيب مفصل جديد شده است.

*  بازتواني قلبي – عروقي

پيش از جراحي، درد زانو سبب کاهش فعاليتهاي روزانه شما شده و شما را در انجام ورزشهاي معمولي نيز با محدوديت مواجه مي‌کند، اين در حاليست که شما پس از عمل هر روز مي‌بايست تمرينات فيزيوتراپي خود را تحت نظر گروه درماني انجام دهيد، لذا لازم است به شکلي آمادگي قلبي – عروقي اين کار را نيز داشته باشيد. پس به شما توصيه مي‌شود با مشورت پزشک خود پيش از جراحي به انجام برخي تمرينات بپردازيد. در اين حالت انجام تمرين در آب بهترين گزينه است چرا که تمرين در آب در عين جلوگيري از اعمال فشار بر روي مفصل دردناک، اجازه انجام تمرينات افزايش دهنده توان قلبي-عروقي را به شما مي‌دهد.

*  مراقبت از دندانها

عليرغم اينکه بروز عفونت پس از عمل تعويض مفصل شايع نمي‌باشد ولي ممکن است در اثر ورود باکتري به خون در جايي ديگر از بدن، اين عفونت ايجاد شود، لذا لازم است درصورتيکه مشکلي در دندانهاي خود داريد پيش از عمل به آن رسيدگي نماييد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان