آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

توانبخشی در درمان پارکینسون

mdc2

پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون (PD) سومین بیماری شایع سیستم عصبی مرکزی است. این عارضه یک بیماری تخریبی و به آهستگی پیشرونده ای است که یک نفر از هر هزار نفر جمعیت زن و مرد و یک نفر از هر صد نفر بالای 75 سال را گرفتار می کند.سن شروع این بیماری متغیر بوده متوسط سن شروع 58 سال است و این زمانی است که بیماری از نظر بالینی واضح است ولی افراد جوانتر معاف نیستند.

درمان پارکینسون با توانبخشی فعال

این نوع ورزشها برای بیماران پارکینسونی که دچار اختلال در حفظ تعادل بدن می باشند مانند مشکلات گوش میانی، مخچه کمک کننده می باشند.

ورزش دنبال کردن شست : شست‌تان را در60-30 سانتی‌متر جلوی صورتتان نگه‌دارید. همان‌طور که به شست‌تان را نگاه می‌کنید، سرتان را از راست به چپ، سپس از چپ به راست و سپس به بالا و پایین بچرخانید. به تدریج سرعت این کار را افزایش دهید. ورزش را برای 90 ثانیه انجام دهید و 4 بار در روز آن را تکرار کنید. این ورزش برای بیماران پارکینسون توصیه می شود .

ورزش تغییر هدف برای بیماران پارکینسون: دو شی هدف را در نظر بگیرید. طوری که برای نگاه کردن به آن مجبور باشید سرتان را از چپ به راست بچرخانید. به یک شی نگاه کنید. چشم های خود راببندید و سپس سرتان را فورا برای نگاه به شی دیگر بچرخانید و چشمتان را باز کنید. سریعا بین اشیا به عقب و جلو برگردید. چند بار و حداقل 2 بار در روز این کار را تکرار کنید.

نشستن، خوابیدن : از وضعیت دراز کشیده روی مبل یا رختخواب به وضعیت ایستاده با حداکثر سرعتی که می‌توانید بلند شوید، بدون اینکه بیفتید. این کار را هم به طرف راست و هم طرف چپ انجام دهید. این تمرین را 5 بار برای هرطرف، و حداقل 2 بار در هر روز در بیمارن پارکینسون تویه می گردد.

کج راه رفتن : به طرف هدفی هم‌سطح چشم خود روی دیوار (مثل یک تصویر) حرکت کنید.همانطور که به دیوار نزدیک می‌شوید،‌ بدن‌تان را به یک طرف کج کنید اما چشم‌ از روی هدف برندارید. وقتی دیگر نتوانستید بیش از آن بدنتان را کج کنید، چشم‌هایتان را ببندید و فورا سرتان را به سمت جلو برگردانید. این تمرین را 5 بار برای هر طرف تکرار کنید، چشمان‌تان و سرتان را به راست و طرف چپ بچرخانید. سرعت‌تان را آهسته برای حداقل 30 دقیقه در روز افزایش دهید.

پنجه، پاشنه : پاشنه پای چپ را جلوی پنجه پای راست قرار داده و همین کار را سپس برای پای راست انجام دهید (مثل حالتی که می خواهید روی یک ریل راه‌آهن راه بروید). این ورزش برای بیماران پارکینسون را در مسیری که دارای حمایت کافی مثل دیوار یا نرده باشد به مدت 30 دقیقه در هر روز انجام دهید. این شیوه راه رفتن را تا 10 قدم بدون استفاده از تکیه‌گاه انجام دهید.

پرتاب توپ : در حالی که ایستاده‌اید یا نشسته‌اید، یک توپ تنیس را حداقل 90 سانتی‌متر به بالا پرتاب کرده و سپس آن را بگیرید. این کار برای بیماران پارکینسون را برای 10- 5 دقیقه هر روز تکرار کنید. وقتی توانستید این تمرین را به راحتی انجام دهید، در حال راه رفتن آن را امتحان کنید.

برای مطالعه ” فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون ” و ” درمان توانبخشی پارکینسون” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان