آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

توانبخشی دردهای عضلانی

بسیاری از افرادی که با درد عضلانی روبرو هستند، به ورزش کردن علاقه‌ای ندارند زیرا احساس می‌کنند که باعث افزایش درد می‌شود. اگر پزشک یا فیزیوتراپیست شما به شما گفته است که می‌توانید ورزش کنید، باید آرام و به تدریج برنامه ورزشی خود را آغاز کنید و به مرور آن را افزایش دهید. در این صورت، خطر آسیب به عضلات به میزان زیادی کاهش می‌یابد و بدن شما در دراز مدت قابلیت انجام ورزش‌های مختلف را پیدا می‌کند.

ورزشهایی که برای شروع توصیه می‌کنیم شامل این موارد هستند:

* پیاده‌روی

* استفاده از دوچرخه‌ی ثابت

* استفاده از تردمیل

* شنا

* چی‌کونگ

* تای‌چی

* یوگا

* راه‌رفتن‌در‌آب

ورزش در آب، یک راه عالی برای افرادی است که با درد عضلانی مواجه هستند. یک وسیله به نام آکوا جاگر وجود دارد که به صورت یک کمربند دور سینه قرار می‌گیرد و به فرد اجازه می‌دهد تا در مقابل جریان آب بایستد و راه برود.

قبل از ورزش کردن، حداقل به مدت ۵ دقیقه به آرامی عضلات اصلی بدن را با نرمش‌های کششی گرم کنید. همچنین بعد از ورزش نیز این کار را انجام دهید. انجام نرمش‌های کششی می‌تواند خطر آسیب به عضلات را کاهش دهد.

قبل از شروع تمرینات، بهتر است با پزشک مشورت کنید. می‌توانید در آغاز برای ورزش کردن زمان کمتری در نظر بگیرید، به عنوان مثال دوره‌های ۵-۱۰ دقیقه‌ای برای شروع می‌تواند مناسب باشد. سپس برنامه‌ی ورزشی خود را به تدریج آغاز کرده و به مرور مدت ورزش را به سه بار در هفته به مدت ۴۰ دقیقه برسانید.

همچنین باید به بدن خود گوش فرا دهید. خود را مجبور به انجام کارهای دور از واقع نکنید و اهداف دست‌نیافتنی برای خود تعیین نکنید. برای افرادی که بسیار فعال هستند و زندگی پر مشغله‌ای دارند، این موضوع ممکن است چالش‌برانگیز باشد. اما باید علاوه بر فعالیت ملایم، روند فعالیت را آهسته کرده و به بدن فرصت کافی برای التیام آسیب و درد عضلانی بدهید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان