آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تمرینات کششی

یكی از راه‌های پیشگیری از كمردرد، انجام روزانه ی برخی تمرینات کششی است. این تمرینات در شروع روز و قبل از رانندگی و نیز در پایان روز بعد از مراجعت به منزل باید انجام شود. با تكرار مستمر این تمرینات ، نتایج بسیار خوبی به دست خواهد آمد.ناگفته نماند برای درك تأثیر این حركات بر سلامتی ستون فقرات بین 6 تا 8 هفته زمان لازم است. پس نباید انتظار داشت با انجام چند روزه ی این تمرینات، نتایج فوری حاصل شود. نكته ی مهم دیگر این است كه در صورت صدمه و آسیب در كمر مثل پاره شدن دیسك بین ‌مهره‌ای یا جا‌بجایی مهره‌ها، انجام تمرینات کششی و ورزشی باید تحت نظر پزشك متخصص انجام شود.

تمرین اول

به پشت روی زمین دراز بكشید. یكی از زانوهای خود را بالا آورده و روی قفسه ی سینه ی خود با دو دست به مدت 30 ثانیه نگه دارید، سپس زانوی دیگر را جایگزین كنید. این تمرین را 6 مرتبه انجام دهید.

تمرین دوم

به پشت روی زمین دراز بكشید. بازوهایتان را روی قفسه سینه خود جمع كنید. بدن خود را 15 تا 20 سانتی ‌متر از كف زمین بلند كنید و پنج ثانیه در این حالت بمانید، سپس به حالت قبل برگردید. این تمرین کششی را 6 مرتبه انجام دهید.

تمرین سوم

برای انجام این تمرین کششی در یك وضعیت ایستاده قرار بگیرید. در این تمرین یك عدد صندلی مورد نیاز است. در حالی كه دست چپ خود را به پشتی صندلی گرفته‌اید زانوها را خم كنید و بدن خود را كمی به جلو برانید. چند ثانیه را در این وضعیت به سر ببرید و سپس به حالت ایستاده باز گردید. این تمرین را 6 مرتبه انجام دهید.

تمرین چهارم

در حالی كه صورتتان رو به زمین است، با شكم كف زمین دراز بكشید. با دست راست آرنج چپ و با دست چپ آرنج راست خود را بگیرید. پای راست خود را بالا آورده و تا جایی كه ممكن است بكشید. در این حالت تمام عضلات پشتی، كمری و پای شما كشیده شده و گرفتگی‌های عضلانی كه موجب ایجاد احساس خستگی می شوند، رفع خواهد شد. سپس پای خود را روی زمین قرار داده و كمی استراحت دهید. این كار را با پای چپ نیز انجام دهید. برای هر دو پای خود این تمرین کششی را 8 تا 10 مرتبه تكرار كنید.

برای آموزش بیشتر ورزشهای تقویت عضلات کلیک کنید.

مقالات مرتبط

بریس ستون فقرات

فهرست مطالب1 مشاده فیلم آموزشی بریس ستون فقرات2 نمونه هایی از بریس ستون فقرات در مرکز توانبخشی امید مشاده فیلم

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان