آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تمرینات اصلاحی قوز پشت

images 9

مهره های پشتی به طور طبیعی دارای یک انحنا می باشد و قوز پشت وقتی مطرح می شود که این انحنا بیش از حد طبیعی باشد . علل و بیماریهای مختلفی می تواند زمینه ساز قوز پشت باشد .گاه ممکن است بیماریهایی که باعث درگیری مهره ها می شود سبب تغییر در انحنای مهره ها و بروز انحنای بیش از حد کمر شود .

به همین دلیل لازم است معاینات لازم در مورد میزان این انحنا و نیز علل زمینه ای احتمالی قوز پشت توسط متخصص ارتوپدی انجام شود . درمان قوز کمر هم بستگی به نتیجه معاینات و بررسی ها خواهد داشت .

تشخیص این عارضه می بایست با معاینه دقیق و عکس برداری های متداول آن انجام گردد.

کمترین فشار با زمانی به ستون مهره ها وارد می شود که وضعیت نشستن و ایستادن به حالت طبیعی نزدیک باشد.بنابراین بدون اینکه در نشستن فشار خاصی به ستون مهره ها وارد کنید سعی کنید در حالت طبیعی و با استفاده از صندلی مناسب یا مبلمان ستون مهره را در بهترین و راحت ترین حالت قرار دهید تا از بروز قوز پشت جلوگیری شود.

راحتی پشت در این حالت مهم است.در صورت بر طرف نشدن این مشکل ممکن است دچار انحراف ستون فقرات باشید در این حالت درمانهایی لازم است که از آن جمله ورزشهای خاص است.

در درمان قوز پشت بهترین روش، استفاده از ورزش برای قوز کمر و ورزشهایی برای تقویت عضلات پشتی است:

دو استخوان کتف خود را از پشت به هم برسانید و ۶۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید پس از رها کردن دوباره حرکت را تکرار کنید.

این ورزش برای درمان قوز پشت را روزی حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام دهید.تغییر این وضعیت به چند ماه تمرین در انجام این ورزش دارد .

به پشت و بر روی فرش دراز بکشید ،زانو ها را خم کنید بطوری که کف پا ها روی زمین بماند، ناحیه کمر خود را با قدرت بر روی زمین بفشارید، ۳۰ ثانیه نگه دارید ، ۳۰ تا ۶۰ ثانیه استراحت کنید و دوباره این حرکت را انجام دهید.این عمل را هر روز حداقل ۱۵ دقیقه انجام دهید. پس از ۱ تا ۲ ماه بسته به شدت تمرین ،کاهش قوز پشت محسوس خواهد بود.

قوز کمر ناشی از نشستن نامناسب است بنابراین صحیح نشستن و تکیه زدن باید همیشه مد نظرفرد باشد .استفاده از قوز بند هم می تواند تا در درمان قوز پشت موثر باشد .

برای مطالعه ” قوز کمر و درمان آن با ورزش ” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان