آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تشخیص پوکی استخوان

180

ممکن است تا زمانی که دچار شکستگی استخوان، کوتاهی قد یا خمیدگی پشت نشده اید، متوجه علائم پوکی استخوان نشوید.

پزشک پرسشهایی درباره پرونده پزشکی تان، داروهایی که مصرف کرده اید، سابقه شکستگی، رژیم غذایی و سابقه بیماری در خانواده از شما می پرسد. همچنین ممکن است به معاینه بدنی و آزمایشهای خونی و ادراری برای رد کردن سایر بیماریهایی که بتعث تضعیف استخوان می شوند، نیاز داشته باشید.

اگر در خطر ابتلا به پوکی استخوان هستید و یا نشانه هایی از آن را دیده اید، ممکن است پزشکتان دستور آزمایش سنجش تراکم استخوان را بدهد.این آزمایش بهترین راه اندازه گیری مقدار استخوان است. این آزمایش کمک می کند که پوکی استخوان در مراحل اولیه که هنوز شکستگیها رخ نداده اند، تشخیص داده شود.

انجام دقیق سنجش تراکم استخوان به شما و پزشکتان کمک می کند که بتوانید ارزیابی کنید آیا نیاز به سنجشها و درمان پیشگیرانه دارید یا خیر. این کار باید در تمام زنان یائسه و افرادی که شکستگیهای مشکوک ستون مهره دارند و نیز افرادی که دچار بیماریهایی هستند که میزان کلسیم را تحت تاثیر قرار می دهد، انجام شود.

سنجش تراکم استخوان آزمایشی سریع ، بدون درد و ارزان است. دقیق ترین این آزمایشها با استفاده از روش DXA  (Dual-energy     X-ray     absorptiometry) انجام می شود. اسکن DXA بسیار دقیق است و می تواند حتی تا یک درصد تحلیل رفتگی تراکم استخوان را تشخیص دهد.

سی تی اسکنهای مخصوص نیز می توانند تراکم استخوان را اندازه گیری کنند و ممکن است در آینده دستگاههای سونوگرافی هم بدین منظور بکار بروند. با عکسبرداریهای معمولی استخوان می توان شکستگیها را تشخیص داد. البته عکسبرداریها در تشخیص تراکم استخوان چندان دقیق نیستند، زیرا 30 درصد یا بیشتر از تراکم استخوان باید از دست رفته باشد تا در عکسبرداری بتوان کاهش تراکم استخوان را دید. سایر روشهای سنجش تراکم مفید هستند اما دقت آنها کمتر است.

پزشکتان ممکن است برای رد سایر عوامل ثانویه دخیل در ایجاد پوکی استخوان آزمایشهای مختلفی را انجام دهد. این آزمایشها شامل موارد زیر است:

کلسیم، فسفر، پروتئین، هورمون تیروئید و آلکالن فسفاتازسرم و آزمایشهای عملکرد کبد و کلیه.

برخی از پزشکان، آموزشهای خاص دیده اند و تجربیاتی دارند که در تشخیص و درمان افراد مبتلا به پوکی استخوان به آنها کمک می کنند. متخصصین روماتولوژی در درمان افراد مبتلا به التهاب مفاصل  و اختلالات عضلانی اسکلتی وابسته به آن و نیز پوکی استخوان تخصص دارند. متخصصین ارتوپد در درمان شکستگیهای ناشی از بیماری تخصص دارند.

مقالات مرتبط

سل ستون فقرات

ستون مهره‌ها یا ستون فقرات  بخش اصلی استخوان‌بندی انسان در نیمتنه بالایی است. نقش ستون مهره‌ها، حمایت از کل بدن،

مطالعه »
قوز پشتی

قوز پشتی

مشاهده فیلم آموزشی قوز پشتی بر روی لینک زیر کلیک کنید فهرست مطالب1 قوز پشتی2 کیفوز پشتی قوز پشتی کیفوز

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان