[sbu_post_image]

از آنجا که علت کمر درد بسیار پیچیده است اغلب تشخیص دقیق آن به دشواری صورت می گیرد و همیشه جهت تشخیص علت کمر درد نیاز به عکس برداری نمی باشد . در مواردی که مشکوک به صدمات استخوانی مثل صدمه به مهره ها در اثر ضربه، پوکی استخوان یا سرطان هستید عکس برداری می تواند مفید باشد. ولی عکس ها بافت های نرم عضله و رباط ها و دیسک ها را نشان می دهند .
توصیه « ام .آر . آی » زمانی که تصمیم به جراحی داریم و یا در تشخیص علت دردهای بهبود ناپذیر ، انجام می شود . انجام ام .آر .آی برای فتق های دیسک ضروری نیست؛ زیرا درمان را تغییر خواهد داد.

بیش از %۹ کمر دردها با گذشت زمان و یا با انجام فعالیت بدنی بهبود می یابند و تصویر برداری به ندرت مورد نیاز است . انجام تصویر برداری و بررسی های آزمایشگاهی در اغلب کمر دردها غیر ضروری هستند . این روش ها بیشتر برای بیمارانی توصیه می شوند که دارای شرایط زیر باشند :
– درد بیش از ۴ هفته به طول بیانجامد .
– ضربه ی شدیدی به کمر فرد وارد آمده باشد .
– فرد مبتلا به پوکی استخوان بوده و یا به مدت طولانی از کورتیکواستروئیدها استفاده کرده باشد .
– فرد بیش از ۷۰ سال سن داشته باشد.
– فرد قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود نباشد.

معمولا با یک بررسی پزشکی گسترده و آزمایش های فیزیکی می توان هرگونه وضعیت خطرناک یا پیشینه خانوادگی که ممکن است با درد ارتباط داشته باشد را مشخص ساخت. بیمار به بیان شروع، محل، شدت درد و طول دوره ی آن، محدودیت های حرکتی، پیشینه ی مشکلات قبلی و یا هر شرایطی که ممکن است با درد ارتباط داشته باشد می پردازد. پزشک کمر را بررسی کرده و آزمایش هایی را برای تعیین علت درد و اتخاذ روش مناسب درمان انجام می دهد . ممکن است از بیمار خونگیری به عمل آید . همچنین ممکن است برای بررسی احتمال تومورها یا سایر منابع درد از کمر او عکسبرداری شود .

پرتونگاری با اشعه ی X، MRI و CT اسکن معمولا برای تشخیص علت کمر درد در کوتاه مدت به کار نمی روند . این عکسبرداری ها عموما طبیعی هستند و مشکلی را در رابطه با درد کمر نشان نمی دهند . برای مثال، مشاهده دیسک مصدوم در افراد مبتلا به کمر درد شایع است، ولی با این حا ل افراد زیادی وجود دارند که علیرغم آسیب دیدگی دیسک هیچگونه دردی را در کمر خود احساس نمی کنند ، بنابراین نمی توان گفتدکه تخریب دیسک علت درد است. آگاهی داشتن و مشورت کردن درباره ی این مشکلات می تواند اضطراب و ناراحتی بیمار را کاهش داده و آن را قابل تحمل سازد .

منبع: تحقیق ورزش درمانی و علل بروز کمردرد

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس