آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تشخیص دیسک کمر

%D8%A8%DB%8C%D8%B1%D9%88%D9%86 %D8%B2%D8%AF%DA%AF%DB%8C %D8%AF%DB%8C%D8%B3%DA%A9 %DA%A9%D9%85%D8%B1+%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86

بیماری های متعددی هستند که سبب کمردرد با انتشار به پاها می شوند. از بین آنها بیماری هایی که بیشتر با فتق دیسک کمر اشتباه می شوند، عبارتند از: کشیدگی رباطها یا عضلات کمر، تنگی کانال نخاع، آرتروز کمر، برخی از بیماری های روماتیسمی، عفونتهایی مثل تب مالت، تومورها و بیماری های سیستم ادراری نظیر سنگ کلیه.

برای تشخیص بیرون زدگی دیسک بین مهره های کمری یکی از روشهای خیلی خوب استفاده از تصویربرداری به کمک دستگاه MRI است که با تصویر برداری سه بعدی که توسط این دستگاه صورت می گیرد سلامت و یا آسیب دیدگی دیسک های بین مهره ای تشخیص داده می شود.

برای اینکه تشخیص بدهیم که آیا بیرون زدگی دیسک بین مهره ای به رشته های عصبی آسیب وارد کرده یا نه، می توانیم از تست نوار عصب و عضله پاها استفاده کنیم که با استفاده از این تست وضعیت سلامت رشته های عصبی اندامهای تحتانی قابل بررسی هستند البته گرفتن شرح حال و معاینه دقیق فیزیکی توسط پزشک اولین گام در تشخیص این بیماری است و تا زمانی که پزشک براساس یافته های کلینیکی به چنین مشکلی شک نکند معمولا اقدام به درخواست تصویربرداری MRI و یا تست الکترو دیاگنوز نخواهد کرد.

منبع: سیمرغ، دکتر حیدریان فوق تخصص درد تهران

مقالات مرتبط

قولنج

فهرست مطالب1 قولنج چیست؟2 علل3 درمان قولنج قولنج چیست؟ به گفته یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، به دلیل اسپاسم

مطالعه »

الکترومیوگرافی

فهرست مطالب1 2 نورون های حرکتی3 روش انجام4 خطرات احتمالی5 آمادگی برای نوار عصب و عضله6 برای مطالعه اصول الکترومیوگرافی کلیک

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان