آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تشخیص بیماری آرتروز

211

پزشک معمولا بیماری شما را بر اساس سابقه پزشکی شما و معاینات بالینی تشخیص می دهد. بهرحال، ممکن است پزشکتان نیاز به انجام پاره ای اقدامات دیگر یا آزمایشهایی مانند رادیوگرافی نیز داشته باشد. این آزمایشها برای کمک به تایید تشخیص، رد کردن سایر علل ایجاد کننده درد و تعیین میزان صدمات وارده شده به مفصل است. همچنین می توان برای رد کردن سایر بیماریها از آسپیراسیون مفصل، یعنی تخلیه مایع از مفصل مبتلا و آزمایش کردن آن نیز کمک گرفت.

درمان آرتروز

برنامه درمانی خوب باعث کاهش میزان درد آرتروز و سفتی مفصل و بهبود حرکات مفصلی می شود و توانایی شما را در انجام کارهای روزمره افزایش می دهد. برنامه درمانی، مخصوص سما طرح خواعد شد و ترکیبی از فیزیوتراپی، کار درمانی، حرکات بدنی، ورزش اروبیک ملایم، کنترل وزن، آموزش دادن به بیمار مبتلا به آرتروز ، و دارو درمانی خواهد بود. اگر این اقدامات موثر واقع نشوند، ممکن است نیاز به جراحی باشد.
برنامه درمانی شما براساس عواملی نظیر شدت بیماری و اینکه کدامیک از مفاصل درگیر هستند، طبیعت نشانه های موجود در شما یا سایر مشکلات پزشکی که دارید، سن و نیز فعالیتهای روزمره تان طرح ریزی می شود. باید مشارکت پزشکتان یا سایر متخصصین بهداشتی مانند متخصصین کار درمانی یا فیزیوتراپها عمل کنید تا مطمئن شوید که این برنامه درمانی آرتروز مطابق با نیازهای شما ست.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

استئوآرتریت ممکن است فعالیتهای خاصی مثل راه رفتن، استحمام، لباس پوشیدن، بالا رفتن از پله ها، رفتن به دستشویی و انجام دادن کارهای خانه محدود کند. این متخصصین می توانند توانایی شما را به کمک موارد زیر، در انجام کارهای روزمره افزایش دهند:
• کمک به بهبود محدوده حرکتی مفاصل و قدرت مضلانی
• فراهم آوردن تجهیزات کمکی مانند: عصا، چوب زیر بغل، واکر
• آموزش روش صحیح استفاده از سرما و گرما در درمان آرتروز (گرما در بعضی موارد باعث تسکین درد و گرفتگی عضلانی و سرما در بعضی موارد باعث تسکین درد و کرختی در نواحی آزرده می شود.)
• حفظ راستای طبیعی مفاصل آتل
• آموزش اصول صحیح استفاده از مفاصل و حفظ کردن انرژی
• توصیه به استفاده از کفشهای مناسب
فواید استفاده از این روشهای درمانی برای بیماران مبتلا به آرتروز کاهش درد، سهولت انجام کارهای روزمره و واردشدن استرس کمتر به روی مفاصل است.

برای درمان بیماری آرتروز به بهترین متخصصان کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان