تزریق درون مفصلی

درون مفصل برای درمان آرتریت : در روماتیسم مفصلی و یا در استئوآرتریت، مفصل بعد از مدتی به مرحله ای میرسد که دچار تخریب شدیدی شده و بیمار دچار درد زیادی خواهد شد. در این موارد میتوان برای کاهش درد بیمار از تزریق داخل مفصلی کورتون استفاده کرد.

این تزریق ها گرچه تا مدتی (حدودا چند ماه) درد بیمار را از بین میبرند ولی تخریب مفصلی را بیشتر میکنند. از این روش به عنوان آخرین تیر های ترکش در کنترل درد بیمارانی استفاده میشود که روش های دیگر تاثیری نداشته اند و یا بیمار در آینده برنامه تعویض مفصل خواهد داشت ولی به عللی فعلا آن را انجام نمیدهد.

درون بورس برای درمان بورسیت : در بعضی موارد التهاب بورس مانند بورسیت اوله کرانون، بورسیت پره پاتلار، بورسیت تروکانتر یا دیگر بورسیت ها میتوان با تزریق کورتون به داخل بورس ملتهب درد و التهاب را از بین برد.

تزریقات تخصصی تحت هدایت دستگاه سونوگرافی(تزریق داخل مفصلی و بوتولینوم توکسین)

تزریق PRP

یکی از جدیدترین و در عین حال کارآمد ترین روشهای درمانی برای تاندون وعضلات آسیب دیده، عبارت است از تزریق سرم غنی از پلاکت به محل آسیب. پلاکت دارای مواد شیمیایی زیادی است که در هنگام فعال شدن بعد از ایجاد لخته از خود آزاد می کند.

این مواد شیمیایی در حالت طبیعی در موارد آسیب بافتی که پلاکت از رگ خارج شده و ایجاد لخته می کند ، آزاد می شود و باعث بهبود و ترمیم آسیب ، مانند زخم پوستی، پارگی تاندون و یا شکستگی استخوان می گردد.

در تکنیک PRP قسمتی از سرم خون بیمار که دارای غلظت بسیار بالا و مشخصی از پلاکت است، از آن جدا شده و بلافاصله به محل آسیب دیده تزریق می شود. اغلب تعداد دفعات سه تا پنج بار بوده و با فاصله ی سه تا چهار هفته تکرار می گردد. عمده ی موارد مصرف این روش،در آرتروز مفاصل، آسیب تاندون، زخمهای کهنه و جوان سازی صورت است.

اثرات جانبی و عوارض تزریق داخل مفصلی

معمولا این نوع تزریق در صورت درست انجام شدن، عوارض جدی ندارد. عوارض تزریق استروئیدها در مفاصل و یا بافت های اطراف مفاصل به مراتب کمتر از عوارض داروهای خوراکی در کل بدن است. برخی عوارض آن عبارتند از:

– واکنش های حساسیتی

– درد

– عفونت

– تغییرات پوست بشکل نازک شدن و تغییر رنگ در نزدیک محل تزریق

گاهی اوقات در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق درد مفصل زیاد می‌شود که معمولا دو روز بعد این درد فروکش می‌کند، در این صورت استفاده از کیف ویا پلاستیک حاوی یخ واستفاده از مسکن ها کمک کننده است.

ندرتا ممکن است این تزریق با عفونت مفصلی همراه شود. اگر حداقل ۲ روز بعد از تزریق، درد و گرمای مفصل زیادتر شده و یا بیمار تب کند باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

این باور غلط که کشیدن مایع مفصل باعث تخریب مفصل می‌شود، بر مبنای شنیده های غیر معتبر است. زمانی که مفصل متورم شد، چون یکی از علل آن عفونت هاست بعضی مواقع بدون بررسی آزمایشگاهی امکان تشخیص آن نیست، لذا ضروری است تاکید شود در مواردی که پزشک متخصص توصیه به کشیدن مایع مفصل می­کند، بیمار حتما همکاری لازم را نموده و مطمئن باشد که این روش خطری نداشته و کمک به روند تشخیص و درمان می کند.

تزریقات تخصصی تحت هدایت دستگاه سونوگرافی

تزریق تخصصی تحت هدایت دستگاه سونوگرافی در مفاصل ستون فقرات و بلوک فاست‌ها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *