آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تزریق درون مفصلی

درون مفصل برای درمان آرتریت : در روماتیسم مفصلی و یا در استئوآرتریت، مفصل بعد از مدتی به مرحله ای میرسد که دچار تخریب شدیدی شده و بیمار دچار درد زیادی خواهد شد. در این موارد میتوان برای کاهش درد بیمار از تزریق داخل مفصلی کورتون استفاده کرد.

این تزریق ها گرچه تا مدتی (حدودا چند ماه) درد بیمار را از بین میبرند ولی تخریب مفصلی را بیشتر میکنند. از این روش به عنوان آخرین تیر های ترکش در کنترل درد بیمارانی استفاده میشود که روش های دیگر تاثیری نداشته اند و یا بیمار در آینده برنامه تعویض مفصل خواهد داشت ولی به عللی فعلا آن را انجام نمیدهد.

درون بورس برای درمان بورسیت : در بعضی موارد التهاب بورس مانند بورسیت اوله کرانون، بورسیت پره پاتلار، بورسیت تروکانتر یا دیگر بورسیت ها میتوان با تزریق کورتون به داخل بورس ملتهب درد و التهاب را از بین برد.

photo 2017 08 23 15 01 32

تزریقات تخصصی تحت هدایت دستگاه سونوگرافی(تزریق داخل مفصلی و بوتولينوم توکسين)

تزریق PRP

یکی از جدیدترین و در عین حال کارآمد ترین روشهای درمانی برای تاندون وعضلات آسیب دیده، عبارت است از تزریق سرم غنی از پلاکت به محل آسیب. پلاکت دارای مواد شیمیایی زیادی است که در هنگام فعال شدن بعد از ایجاد لخته از خود آزاد می کند.

این مواد شیمیایی در حالت طبیعی در موارد آسیب بافتی که پلاکت از رگ خارج شده و ایجاد لخته می کند ، آزاد می شود و باعث بهبود و ترمیم آسیب ، مانند زخم پوستی، پارگی تاندون و یا شکستگی استخوان می گردد.

در تکنیک PRP قسمتی از سرم خون بیمار که دارای غلظت بسیار بالا و مشخصی از پلاکت است، از آن جدا شده و بلافاصله به محل آسیب دیده تزریق می شود. اغلب تعداد دفعات سه تا پنج بار بوده و با فاصله ی سه تا چهار هفته تکرار می گردد. عمده ی موارد مصرف این روش،در آرتروز مفاصل، آسیب تاندون، زخمهای کهنه و جوان سازی صورت است.

اثرات جانبي و عوارض تزريق داخل مفصلی

معمولا اين نوع تزريق در صورت درست انجام شدن، عوارض جدی ندارد. عوارض تزریق استروئیدها در مفاصل و یا بافت های اطراف مفاصل به مراتب کمتر از عوارض داروهای خوراکی در کل بدن است. برخی عوارض آن عبارتند از:

– واکنش های حساسیتی

– درد

– عفونت

– تغییرات پوست بشکل نازک شدن و تغییر رنگ در نزدیک محل تزریق

گاهي اوقات در 24 ساعت اول پس از تزريق درد مفصل زياد مي‌شود كه معمولا دو روز بعد اين درد فروكش مي‌كند، در این صورت استفاده از کیف ویا پلاستیک حاوی یخ واستفاده از مسکن ها کمک کننده است.

ندرتا ممكن است اين تزريق با عفونت مفصلي همراه شود. اگر حداقل 2 روز بعد از تزريق، درد و گرماي مفصل زيادتر شده و يا بیمار تب کند بايد فورا به پزشك اطلاع داده شود.

این باور غلط كه كشيدن مايع مفصل باعث تخريب مفصل مي‌شود، بر مبنای شنیده های غیر معتبر است. زمانی که مفصل متورم شد، چون یکی از علل آن عفونت هاست بعضی مواقع بدون بررسی آزمایشگاهی امکان تشخیص آن نیست، لذا ضروري است تاكيد شود در مواردي كه پزشك متخصص توصيه به كشيدن مايع مفصل می­كند، بيمار حتما همكاري لازم را نموده و مطمئن باشد كه اين روش خطري نداشته و کمک به روند تشخیص و درمان می کند.

photo 2017 08 23 15 04 26

تزریقات تخصصی تحت هدایت دستگاه سونوگرافی

photo 2017 08 23 15 04 30

تزریق تخصصی تحت هدایت دستگاه سونوگرافی در مفاصل ستون فقرات و بلوک فاست‌ها

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان