آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تزریق اپیدورال: انواع، نحوه تزریق تحت فلوروسکوپی، مراقبت‌ها و مزایا

تزریق استروئید اپیدورال (ESI) یک روش کم تهاجمی است که برای کاهش التهاب و درد ناشی از فشردگی ریشه عصب استفاده می‌شود. فشردگی عصب ممکن است ناشی از فتق دیسک، خار استخوانی یا تنگی ستون فقرات باشد. علائم فشردگی عصب شامل درد، بی‌حسی و ضعف در امتداد عصب است که به آن رادیکولوپاتی معروف است. اگر این درد درمان نشود، ممکن است به مدت طولانی ادامه یابد.

هدف اصلی از تزریق استروئید اپیدورال، کاهش التهاب در امتداد ریشه عصب است. در این روش، استروئید به ناحیه پر از چربی بین استخوان و لایه محافظ عصب نخاعی که فضای اپیدورال نامیده می‌شود، تزریق می‌شود. این تزریقات هدفشان کاهش درد است تا بیماران بتوانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند.

روش تزریق استروئید اپیدورال در کلینیک امید تحت راهنمایی فلوروسکوپی و تایید رادیوگرافی انجام می‌شود. این روش در اکثر بیماران به دلیل کاربرد دقیق و هدفمند دارو، موجب تسکین درد می‌شود. با اینکه اثر دارو ممکن است موقتی باشد، اما بهبود حاصل شده از این طریق در دامنه حرکت، سلامت روان، کیفیت زندگی و کاهش اعتیاد به داروهای ضد درد، همه از مزایای طولانی مدت این روش هستند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تزریق اپیدورال و یا برای دریافت مشاوره در مرکز توانبخشی امید با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ تماس حاصل فرمایید.

بهترین کاندیدها برای تزریق استروئید اپیدورال


بهترین کاندیدها برای تزریق استروئید اپیدورال

بیماران مبتلا به درد در ناحیه گردن، دست، کمر یا پا ممکن است بیشترین سود را از تزریق استروئید اپیدورال ببرند. اگر از یکی از مشکلات زیر رنج می‌برید، ممکن است کاندید خوبی برای این روش درمانی باشید:

  • تنگی کانال نخاعی – باریک شدن کانال نخاعی و کانال ریشه عصب باعث درد کمر و پا، به ویژه هنگام راه رفتن می‌شود.
  • اسپوندیلولیزیس – ضعف یا شکستگی بین فاست‌ها و مهره‌های فوقانی و تحتانی. اگر مهره به جلو بلغزد، می‌تواند ریشه‌های عصبی را که باعث درد می‌شوند، فشرده کند.
  • فتق دیسک – ماده ژل مانند درون دیسک می‌تواند از ناحیه ضعیف شده در دیواره دیسک بیرون بزند. تحریک، درد و تورم هنگامی اتفاق می‌افتد که این مواد بیرون زده و با عصب نخاعی تماس پیدا کند.
  • دیسک دژنراتیو – تجزیه یا پیری دیسک بین مهره‌ای باعث سقوط فضای دیسک، پارگی در آنولوس و رشد خارهای استخوانی می‌شود.
  • سیاتیک – دردی که در امتداد عصب سیاتیک در باسن و پایین پاها قرار دارد و معمولاً در اثر فشردگی عصب نخاعی 5 کمر یا 1 ساکرال است.

تزریق استروئید اپیدورال چیست؟ 


تزریق استروئید انواع مختلفی دارد که معمولاً براساس محل تزریق توصیف می‌شود. تزریق استروئید در گردن را تزریق اپیدورال گردنی می‌نامند. تزریقاتی که در قسمت میانی کمر انجام می‌شود، تزریق استروئید اپیدورال توراسیک و تزریقات در قسمت پایین کمر، تزریق اپیدورال کمر است.

تزریق را می‌توان با توجه به جهت سوزن نیز نامگذاری کرد. بیشتر تزریقات استروئید اپیدورال بین لامینا قرار می‌گیرد. به این عمل تزریق استروئید اپیدورال اینترلامینار می‌گویند. سوزن به سمت بالا به طرف سر و بین دو لامینا قرار می‌گیرد. نوع دیگر تزریق، تزریق استروئید ترانسفرامینال است. سوزن در امتداد یک عصب حرکت می‌کند و از یک جهت به صورت مورب وارد ستون فقرات می‌شود. روش کوادال برای تزریق اپیدورال اجازه می‌دهد تا سوزن از طریق مجرای خاجی مستقیماً وارد فضای اپیدورال (دهانه کوچک استخوانی که مستقیماً بالای استخوان دنبالچه واقع شده است،) شود.

تزریق استروئید حاوی کورتیکواستروئید مانند تریامسینولون، متیل-پردنیزولون یا دگزامتازون و یک ماده بی‌حس کننده مانند لیدوکائین است. این مواد به ناحیه بین مهره و کیسه محافظ اطراف نخاع و اعصاب تزریق می‌شوند.

در هنگام تزریق نخاع 


تزریق استروئید اپیدورال یک روش سریع است که در عرض چند دقیقه انجام می‌شود. اگر انتخاب کنید که بی‌حسی دریافت کنید، ممکن است مراحل عمل کمی طولانی‌تر باشد. در این حالت، شما نیاز دارید تا یک IV برای تزریق آرام‌بخش و مقداری زمان برای خارج شدن اثر دارو از بدنتان داشته باشید. در طول عمل، از شما خواسته می‌شود که روی میز به شکم دراز بکشید. بسته به محل تزریق، آن قسمت از بدن ممکن است با یک بالش بالا برود تا به باز شدن فضای بین لامینا، که درست در کنار طناب نخاعی قرار دارد، کمک کند. پزشک برای کمک به هدایت سوزن‌ها از فلوروسکوپی استفاده می‌کند. این روش با تزریق ماده بی‌حسی در بافت نرم در محل تزریق آغاز می‌شود. سپس پزشک سوزن اصلی را به داخل فضاهای بین لامینا که بیشترین درد و التهاب را دارد، هدایت می‌کند. سپس یک عامل بی‌حس کننده مانند لیدوکائین و به دنبال آن استروئید که معمولاً کورتیزون است، تزریق می‌شود. پس از تزریق مواد به محل از پیش تعیین شده، سوزن برداشته می‌شود و هرگونه بانداژ لازم اعمال می‌شود.

بعد از تزریق اپیدورال


پس از اتمام تزریق، شما برای استراحت به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید، به خصوص اگر آرامبخش به شما تزریق شده باشد. تزریق اولیه لیدوکائین باید فوراً اثر خود را بگذارد، اما چند روز طول می‌کشد تا عملکرد استروئید در بافت شروع شود و اثر واقعی خود را نشان دهد. بعد از تزریق می‌توانید به خانه بروید و به سرعت به روال عادی زندگی خود برگردید.

اثر تزریق استروئید اپیدورال برای درد کمر چه مدت طول می‌کشد؟ 


اثر تزریق استروئید اپیدورال برای درد کمر چه مدت طول می‌کشد؟

تسکین درد بیماران پس از تزریق استروئید اپیدورال، به طور متوسط ​​سه تا شش ماه ادامه خواهد داشت. پزشک شما ممکن است یک سری تزریقات را براساس پاسخ بدن شما و به طور کلی بر اساس میزان تسکین درد شما انجام دهد. این دوره تسکین درد کمر به شما اجازه می‌دهد تا بهبودی طبیعی بدن شما و برنامه فیزیوتراپی برای سلامتی ستون فقرات در طولانی مدت فراهم شود.

خطرات مرتبط با تزریق استروئید اپیدورال 


روش تزریق اپیدورال یک روش درمانی معتبر و موثر است که سال‌های زیادی استفاده می‌شود. این روش اغلب به عنوان یک روش ایمن و موثر شناخته می‌شود، اما برخی بیماران ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی را تجربه کنند. یکی از عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد، “گرگرفتگی استروئیدی” است که ممکن است با برافروختگی صورت و قفسه سینه همراه باشد و ممکن است با تب درجه پایین همراه شود.

عوارض جانبی دیگری که ممکن است اتفاق بیفتد شامل مشکلات خواب، احتباس موقت آب و اضطراب است. عوارض جانبی جدی ولی بسیار نادر شامل واکنش‌های آلرژیک به ماده حاجب، عفونت، آسیب عصبی یا خونریزی می‌شود. با این حال، وقتی که این روش تحت راهنمایی فلوئوروسکوپی انجام می‌شود، خطرات به حداقل می‌رسد. به طور کلی، بسیاری از بیماران این روش را بدون مشکل تحمل می‌کنند و بهبود می‌یابند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان