آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تاثیر هوای سرد بر آرتروز

آرتروز یک بیماری است که باعث درد و التهاب مفاصل می‌شود، از جمله مفاصل زانو، مچ و انگشتان دست و غیره. این بیماری به علت‌های مختلفی مانند ساییدگی غضروف مفصل ایجاد می‌شود و همچنین ممکن است به دلیل افزایش سن رخ دهد.

آرتروز ناشی از افزایش سن، شایع‌ترین نوع آرتروز است که به آن آرتروز استخوان هم گفته می‌شود. علاوه بر این، نوع دیگری از آرتروز وجود دارد که در آن، سیستم ایمنی بدن به غضروف‌های ناحیه مفاصل حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد.

نکاتی وجود دارد که افراد مبتلا به آرتروز می توانند با رعایت آنها، زندگی بهتری داشته باشند:

1- مفاصل خود را گرم نگه دارید و در هوای سرد، از لباس های گرم استفاده کنید.

 2- اگر احساس می کنید علایم آرتروزتان در آب و هوای خاصی بدتر می شود، از انجام فعالیت های سنگین و طولانی مدت، خودداری کنید. حتی اگر ثابت شود که آب و هوا بر روی آرتروز تاثیر می گذارد، اگر شما این احساس را دارید در آب و هوای سرد مراقب خود باشید.

 3- از پزشک خود در مورد تشخیص نوع آرتروز خود سوال کنید و از او در مورد روش های درمانی غیر دارویی سوال کنید. انواعی از روش های غیر دارویی برای کاهش دردهای آرتروز وجود دارد مانند فیزیوتراپی و طب سوزنی که می تواند سودمند باشد.

4-به طور طبیعی، روش‌های درمانی مانند استفاده از داروهای ضد التهاب و استامینوفن (با دستور پزشک متخصص) می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

5-در روزهای بارانی، اگر قصد خروج از خانه را دارید، حتما از دستکش و کفش‌های ضدآب استفاده کنید و پس از ورود به خانه، خود را خشک و گرم کنید.

6-ورزش کردن و جلوگیری از بی‌تحرکی عضلات و مفاصل بسیار مهم است.

تحقیقات نشان می‌دهند که عواملی مانند کاهش فشار هوا و افزایش رطوبت می‌توانند علایم آرتروز را بدتر کنند. این یک نظریه است که می‌گوید کاهش فشار همراه با رطوبت می‌تواند منجر به ورم مفاصل شود، که سبب سفت و سخت شدن مفاصل و در نهایت درد می‌شود.

هوای سرد و آرتروز

رطوبت باالا ممکن است منجر به سفت شدن مفاصل و ایجاد درد شود. علایم آرتروز در شرایطی که ماهیچه‌های دور مفاصل به راحتی منقبض شوند، بدتر می‌شود. همچنین، هوای سرد می‌تواند منجر به سفت شدن ماهیچه‌ها و بدتر شدن آرتروز شود.

تأثیر سرما بر روی مفاصل برای هر فرد متفاوت است. برخی افراد ممکن است در هوای بارانی و برخی دیگر در هوای بادی احساس بدتر شدن علایم آرتروز کنند.

هرچند مدارک دقیقی در مورد تأثیر آب و هوا بر روی درد مفاصل وجود ندارد و یا تحقیقاتی که نشان دهنده این موضوع باشند، اما اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد در مناطق با آب و هوای مرطوب و بارانی، تعداد افراد مبتلا به آرتروز بیشتر است.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان