آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

تاثیر ماساژ بر بدن

ماساژ جزء درمان های کهنی است که از همان ابتدا و در مناطق مختلف دنیا توجه بسیاری را به خود جلب کرد و برخی از آنها نوع خاصی از ماساژ را به خود اختصاص دادند، امروزه نیز ماساژ درمانی (therapeutic massage)  به عنوان یکی از درمان های مکمل در پزشکی می باشد. این مرکز سعی دارد با رویکردی اصولی و علمی افراد مبتلا به مشکلات اسکلتی-عضلانی و عصبی را از این درمان بهره مند سازد.

در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید علاوه بر ماساژ درمانی، امکان استفاده از روش های مختلف ماساژ همچون  hot stone, aqupressure, reflexology, shiatsu, areomatherapy و ماساژ نشسته نیز فراهم است که پس از تجویز پزشک توسط افراد مجرب انجام می شود.

تاثیرات ماساژ

مکانیسم های اثر ماساژ روی درد

• ماساژ سبب عدم ارسال پیام درد به مغز

  پیامهای عصبی مرربوط به درد از محل شروع به نخاع رته و از نخاع به مغز می روند و در مغز درک درد صورت می گیرد . حال چنانچه به طریق این پیامها به مغز نرسند درد احساس نمی شود . بر طبق تئوری gate control در حین ماساژ پیامهای آرامش بخش مربوط به ماساژ از همان مسیر هایی به مغز می روند که پیامهای درد  می روند لذا به خاطر اشغال شدن اعصاب مربوطه پیامهای درد مجال راهیابی به مغز را نخواهند داشت و لذا در فرد برطرف می شود .

• ماساژ و تولید آرامش بخش های درونی بدن

ماساژ سبب تولید هورمونهایی به نام اندورفین می شود که این هورمونها اثرات آرامش بخش و تسکین دهنده روی مغز وسیستم عصبی دارند و سبب احساس شادی در فرد می شوند .

• ماساژ و ریلکس شدن عمیق

ماساژ سبب برطرف شدن اسپاسم ، فشار و سفتی عضلات می شود که هر سه این مواد از علل درد می باشند . متخصصان پیشنهاد می کنند هنگامی که عضله سفت است جریان خون مربوط به آن عضله کاهش می یابد ، ماساژ با بهبود جریان خون به  عضله,رسیدن اکسیژن به آن و دفع مواد سمی حاصل از متابولیسم بی هوازی را که سبب درد می شوند افزایش می دهد وبه این ترتیب هم درد برطرف می گردد و هم
سلامت عضله حفظ می گردد .

• ماساژ و برطرف استرس روحی و اضطراب

  حتی لمس بدن توسط فردی دیگر به مدت چند ثانیه هنگامی که آن فرد قصد آرامش بخشی به شما را دارد سبب احساس شادی و نشاط خواهد شد . حال چنانچه این امر در طول یک برنامه ماساژ به مدت بیشتری ادامه یابد این احساس نشاط بیشتر هم خواهد شد .

ماساژدرمانی و انواع درد

ماساژ می تواند هر گونه دردی را که با منشاء تنش عضلانی است بهبود ببخشد مثل درد کمر ، درد شانه ، سردرد و درد گردن شل شدن عضلانی و رفع اسپاسم اثر بسیار آشکاری در کاهش درد دارد . ماساژ همچنین در رفع دردهای ناشی از آرتروز صدمات ورزشی یابه دنبال جراحی مفید است .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان