آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

بهترین درمان کمر درد

درمان کمر درد حاد

کمردرد حاد به کمردردی گفته می‌شود که از مدت زمان کمتر از سه ماه پیش شروع شده است. علت اصلی این نوع کمردرد‌ها، فشار زیاد بر روی قسمت پایینی استخوان فقرات است. فعالیت‌هایی مانند بلند کردن یا حمل و جابجایی اشیاء سنگین، حرکات ناهماهنگ و چرخشی استخوان فقرات یا انجام ورزش‌های جدید بدون آمادگی می‌توانند منجر به کمردرد حاد شوند.

به هر حال، عوامل دیگری مانند شکستگی‌های استخوان، عفونت یا تومورهای استخوان نیز ممکن است باعث کمردرد حاد شوند، اما شیوع آنها کمتر است و درمان آنها در بخش‌های دیگری از پزشکی بررسی می‌شود. بیشتر کمردردهای حاد در عرض چند هفته بهبود می‌یابند.

اگر درد شما تازه شروع شده است بهترین راه درمان مصرف دارو است. استفاده از استامینوفن، بروفن یا ناپروکسن یا دیگر داروهای ضد التهابی مفیدند. از داروهای شل کننده عضلانی هم در درمان کمردرد های حاد استفاده میشود. این داروها را روزانه در وعده های منظم مصرف کنید. به کار روزانه خود ادامه بدهید.

در صورتی که درد کمر شما شدید است، بهتر است به مدت یک تا دو روز استراحت کنید، اما به هیچ عنوان بیشتر از این زمان استراحت نکنید. استراحت طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد مشکلات روحی و کاهش قدرت انقباضی عضلات کمر شود و در نتیجه درد را بیشتر کند. همچنین، با استراحت طولانی مدت، خطر لخته شدن خون در ساق پا افزایش می‌یابد، بنابراین فرد دچار کمردرد باید هرچه زودتر فعالیت‌های روزانه خود را شروع کند.

برای دو تا یک روز، در وضعیتی که راحت هستید استراحت کنید. بهتر است به پشت بخوابید و یک بالشت زیر زانوهای خود قرار دهید تا کمی خم شوید، یا به پهلو بخوابید و یک بالشت بین پاهایتان قرار دهید. به هیچ عنوان برای مدت طولانی در یک وضعیت نخوابید. هر سه تا دو ساعت، حدود 10 تا 20 دقیقه قدم بزنید و سپس دوباره دراز بکشید.

هر 3-2 ساعت یکبار کمر خود را به مدت 20-15 دقیقه گرم کنید. با کیسه آب گرم یا حوله برقی. دوش آب گرم هم مفید است. برای بعضی افراد سرد کردن بهتر از گرم کردن موجب کاهش درد میشود. میتوانید به همین تعداد و مقدار ذکر شده محل درد را سرد کنید و امتحان کنید که آیا سرد کردن موضع برای شما مفید است یا خیر. معمولا وقتی بعد از یک فعالیت بدنی شدید کمردرد ایجاد میشود در چند روز اول سرد کردن محل درد مفید است و بعد از گذشت چند روز ممکن است گرما مفیدتر باشد.

بستن کمر با هر چیزی که بتواند کمر را گرم نگه دارد مفید است. میتوانید برای چند روز از یک کمربند طبی استفاده کنید و یا حتی یک شال به دور کمر خود ببندید.

اگر کمردرد بیش از 3 روز طول بکشد یا درد کمر یا ساق شما بدتر شود یا بعد از خوب شدن دوباره شدید شود باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان کمردرد مزمن

کمر درد مزمن به کمردردی میگویند که از شروع آن بیش از سه ماه گذشته است.

مهمترین روش درمان کمردرد های مزمن عبارتست از

تقویت عضلات کمر با استفاده از نرمش های خاص طبی

تغییر روش زندگی : به این معنی که باید یاد بگیریم چگونه بایستیم، بنشینیم، چگونه اجسام را بلند کنیم، چگونه رانندگی کنیم و …

گرم نگه داشتن کمر با پوشیدن لبای گرم یا بستن یک شال به دور کمر

استفاده از دارو: درد مزمن می‌تواند باعث بیخوابی و کاهش فعالیت شود، که به تحریک‌پذیری، اضطراب و افسردگی منجر می‌شود. این وضعیت عصبی می‌تواند درد را تشدید کند و یک سیکل معیوب را تشکیل دهد که برای درمان باید شکسته شود. درد هم روی بدن و هم روی ذهن تأثیر می‌گذارد، بنابراین استفاده از روش‌های کنترل استرس و مشاوره روانشناسی می‌تواند وضعیت را بهبود بخشد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان