آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

بهترين راه درمان انحراف ستون فقرات

%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%88%D8%B2

روش‌های درمانی برای انحراف ستون فقرات (Scoliosis) می‌تواند به شدت موثر باشد، اگر این مشکل به موقع تشخیص داده شود. کنترل و درمان آن، مانند دیسک کمر، با استفاده از روش‌های غیر تهاجمی موفقیت‌آمیز خواهد بود. بنابراین، توصیه می‌شود که تمامی نوجوانان حداکثر تا سن 10-8 سالگی تحت معاینه اولیه قرار بگیرند.

بهترین راه برای مشارکت در مراقبت پزشکی و درمان این مشکل، انتخاب یک پزشک متخصص ستون فقرات و دیسک کمر است. این مراحل مشارکت، باید تا جای ممکن دنبال شود.

روش کایروپراکتیک (Chiropractic) یکی از روش‌های غیر تهاجمی محسوب می‌شود که می‌تواند به شدت موثر در کنترل انحراف ستون فقرات، به خصوص در مواردی که فرد دارای قوز پشت (Hyperkyphosis) است، موثر باشد. دکتر کایروپراکتیک با استفاده از تکنیک‌های درمانی خاص در مطب و با ورزش مستمر در منزل و پیگیری متوالی، تاثیر مطلوبی در درمان و پیشگیری از اسکولیوسیس خواهد داشت.

اسکوليوسيس

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز (Scoliosis) بيمارى ساختارى ستون فقرات محسوب مى گردد که شامل 5- 4 درصد جامعه مى شود.

انواع اسکوليوسيس

انحراف ستون فقرات به سه نوع تقسیم می‌شود: نوع اول در دوران شیرخوارگی که از تولد تا سه سالگی است، نوع دوم در دوران کودکی که از سه سالگی شروع می‌شود و نوع سوم که رایج‌ترین نوع انحراف ستون فقرات به نام انحراف ساختاری ایدیوپاتیک (Structural Idiopathic Scoliosis) است و شامل ۸۰٪ تمامی انحرافات ستون فقرات می‌شود. این نوع انحراف در طول سن رشد پیشرفت می‌کند و می‌تواند در سنین بالاتر منجر به مشکلات عدیده‌ای شود.

انحراف ستون فقرات با درجه ۳۰ و یا بیشتر می‌تواند سالیانه ۵ درجه اضافه شود که در نهایت منجر به کمردردهای زودرس ناشی از آرتروز، دیسک کمر و حتی تنگی کانال نخاعی در سنین بالاتر شود. آن دسته از انحرافات که خصوصاً شامل قوز پشت هستند (Hyperkyphosis) می‌توانند تاثیرات بسیار منفی بر عملکرد قلب و ریه نیز داشته باشند. بنابراین، توصیه می‌شود که در صورت شناسایی انحراف ستون فقرات، به دنبال درمان مناسب باشید تا از آسیب‌های جدی در آینده جلوگیری شود.

درمان کايروپراکتيک

کایروپراکتیک یک علم است که به تنظیم و تطبیق مفاصل، به خصوص مفاصل ستون فقرات، جهت پیشگیری و درمان مشکلات مربوط به آنها می‌پردازد. درمان کایروپراکتیک با استفاده از تکنیک‌های خاص، محدودیت‌های حرکتی بین مهره‌ای را که اغلب در اسکولیوسیس رخ می‌دهد، برطرف می‌کند.

علاوه بر این، درمان کایروپراکتیک، که به آن ادجاستمنت (Adjustment) نیز گفته می‌شود، می‌تواند تأثیر مهمی بر خودآگاهی مهره‌های ستون فقرات و عملکرد کلی آنها داشته باشد. این امر همراه با ورزش‌های مناسب که نه تنها به منظور تقویت عضلات، بلکه به منظور بهبود عملکرد سیستم عصبی-عضلانی تدوین شده‌اند، درمان می‌شود.

در درمان اسکولیوسیس به روش کایروپراکتیک، تا حد امکان از کرست‌های طبی استفاده نمی‌شود. با این حال، در برخی از موارد اسکولیوسیس، استفاده از این نوع کرست‌ها الزامی است و بخشی از درمان محسوب می‌شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان