–  توضیحات ضروری

•  توجه داشته باشید زمانهایی که در برنامه توانبخشی پیش رو آمده است، الزاماً در مورد تمامی بیماران صادق نمی‌باشد و ضمناً می‌بایست انتقال به فازهای بعدی در برنامه توانبخشی تحت نظارت جراح و تیم توانبخشی و فیزیوتراپی صورت بگیرد. پس حتماً توجه داشته باشید بدون مشورت با تیم توانبخشی به هیچ وجه، هیچکدام از تمرینات را به برنامه درمانی خود اضافه نکنید.
•  زمان کنار گذاشتن یک عصا یا هر ۲ عصا توسط پزشک جراح شما مشخص می‌گردد، لذا حتماً در این مورد طبق نظر ایشان رفتار کنید. همچنین زمان کنار گذاشتن بریس که پس از عمل توسط جراح برای شما تجویز می‌شود نیز توسط خود جراح مشخص می‌گردد و ضمناً طبق توصیه ایشان عمل نمایید.
•  برنامه توانبخشی که در پی آمده است، مربوط به برنامه فیزیوتراپی پس از انجام بازسازی با استفاده از تاندون همسترینگ است. برنامه فیزیوتراپی پس ۲ روش دیگر عمل تغییرات اندکی دارد که در متنی دیگر آموزش آن به‌طور خلاصه برای بیماران تهیه خواهد شد.

بلافاصله پس از روز جراحی، برنامه توانبخشی شما می‌بایست بر روی کاهش درد و ورم، به‌دست آوردن دامنه کامل صاف کردن زانو (زانو کاملاً صاف شود) و بازیابی کنترل فعال مفصل زانو، متمرکز شود.
در فاز بعدی، افزایش توانایی در راه رفتن و شروع تمرینات قدرتی و تعادلی در دستور برنامه توانبخشی قرار می‌گیرد.

در فازهای میانی تمرکز اصلی بر روی افزایش توان و تقویت عضلات است که بدین منظور تمرینات افزایش قدرت، استقامت و هماهنگی عضلانی در برنامه گنجانده می‌شوند.
در فاز نهایی، تمرکز بر روی تمرینهایی است که شما را برای بازگشت به فعالیتهای سنگین روزانه و فعالیتهای ورزشی آماده سازد.
مواردی که ممکن است شما را از دستیابی به اهداف برنامه درمانی دور سازد عبارتند از:

•  اگر در حالی که زانوی شما درد و ورم دارد، فشار زیاد به آن وارد کنید.
•  اگر اهداف درمانی بلندمدت و کوتاه‌مدت برای خود نداشته باشید.
•  اگر برنامه توانبخشی که برای شما طراحی شده است را کامل اجرا نکنید.
•  در صورتی که در زمانهای پیش‌بینی شده، حرکات لازم اندام را به‌دست نیاورید، مثلاً صاف شدن کامل زانو.

فاز یک  (دو هفته اول)

تذکر ضروری: توجه داشته باشید که هیچوقت تا زمانی که به شما اجازه داده شده به‌صورت ارادی زانوی خود را از حالت خم، صاف نکنید مثلاً زمانی که روی صندلی یا کنار تخت با زانوی خم نشسته اید، نمی‌بایست به‌صورت ارادی زانوی خود را صاف کنید.

اهداف

–  کنترل درد و ورم
–  مراقبت از زانو و پانسمان انجام شده بر روی آن
–  تمرینات ابتدایی دامنه حرکتی
–  به‌دست آوردن و حفظ دامنه کامل صاف شدن زانو به‌شکل غیر فعال
–  جلوگیری از ضعف شدید عضله چهارسر ران
–  تمرین نحوه صحیح راه رفتن با عصا
–  به‌دست آوردن ۹۰ درجه خم زانو

 کنترل درد و ورم

استراحت : مابین زمانهایی که تمرین می‌کنید در استراحت باشید و هنگام استراحت پای خود را در سطحی بالاتر از لگن خود قرار دهید تا ورم زانوی شما کاهش یابد. دقت کنید زمانی که پا را بالاتر قرار می‌دهید زانوی شما خم نشود.
یخ : به منظور کاهش درد و ورم هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار برای مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه روی زانوی خود یخ گذاری کنید. دقت داشته باشید که یخ را ثابت روی زانو نگذارید و آن را روی پا ماساژ دهید.
فشار : غالباً طی ۴۸ ساعت اول بانداژ پای شما می‌بایست ثابت بوده و باز شود. پس از آن در زمان تمرین و یخ گذاری آن را باز کرده، سپس از پایین به بالا با فشار مناسب آن را روی پای خود ببنیدید.

 تمرینات دامنه حرکتی

•  تمرین صاف شدن زانو

برای صاف شدن کامل زانو می‌توانید روی یک سطح صاف (زمین، تخت و…) با پاهای صاف بنشینید و پاشنه پای جراحی شده را روی یک رول حوله‌ای یا بالش و یا چیزی شبیه آن بگذارید به گونه‌ای که ران شما کمی بالاتر از سطح قرار گیرد. در این حالت عضلات خود را کاملاً شل کنید تا زانوی شما تحت فشار جاذبه صاف شود. مدت زمان انجام تمرین و تعداد انجام آن توسط فیزیوتراپیست شما تعیین می‌گردد.

البته تمرینات دیگری هم به این منظور وجود دارد که ممکن است توسط تیم توانبخشی برای شما تجویز شود.


•  تمرینات خم کردن زانو

–  لبه تخت یا یک صندلی بلند بنشینید. ارتفاع تخت یا صندلی می‌بایست به اندازه‌ای باشد که زمان خم شدن زانو تا ۹۰ درجه کف پا به زمین نرسد. در ابتدای تمرین پای جراحی شده را با کمک پای سالم که زیر آن قرار داده‌اید صاف کرده، سپس به‌آرامی درحالیکه پای سالم کودکان زیر پای جراحی شده است زانو را رها کرده تا فشار جاذبه خم شود. زمانی که زانوی جراحی شده به انتهای دامنه ممکن رسید، پای سالم را روی آن قرار داده و در جهت خم شدن به آن فشار وارد کنید. توجه داشته باشید هدف در این مرحله رسیدن به ۹۰ خم زانو است.

توجه

 دقت کنید که حین انجام این تمرین به هیچ وجه پس از خم کردن زانوی جراحی شده به‌صورت ارادی و با منقبض کردن عضلات روی ران، زانوی خود را صاف نکنید  یا در حالت صاف نگه ندارید. درصورت انجام این حرکت امکان ایراد آسیب به گرفت وجود دارد. . برای صاف گردن زانو پس از تمرین فوق پای سالم را پشت پای جراحی شده قرار داده و با پای سالم پای جراحی شده را صاف کنید

–  به پشت بخوابید و با کشیدن پاشنه پای جراحی شده روی تخت زانو را خم کنید. دقت کنید برای صاف کردن زانو، پای سالم را پشت پاشنه پای جراحی شده گذاشته و با استفاده از پای سالم، زانوی جراحی شده را صاف کنید. در مراحل بعدی می‌توانید وسیله‌ای مانند نوار حوله یا پارچه‌ای را جلوی مچ پای جراحی شده انداخته و زمانی که زانو به انتهای دامنه ممکن رسید با استفاه از آن نوار که دو سر آن در دست شما می‌باشد به زانو در جهت خم شدن فشار وارد کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس