آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

انواع وعلائم شکستگی استخوان

استخوان‌ها، علیرغم سختی و محکمی که دارند، گاهی اوقات ممکن است شکسته شوند. مانند یک مداد، زمانی که زیر فشار قرار می‌گیرند، ممکن است خم شده و در صورت افزایش فشار یا ضربه ناگهانی، شکسته شوند. به عنوان مثال، اگر در حین ورزش ورزش کردن یا از ارتفاع بالا به زمین بیفتید، ممکن است استخوان‌هایتان شکسته شوند.

شکستگی یا ترک‌خوردگی استخوان، ناشی از از دست دادن پیوستگی و استحکام استخوان‌ها است. شکستگی استخوان  به دو نوع باز و بسته تقسیم می‌شود. در شکستگی باز، پوست روی محل شکستگی به دلیل بیرون زدن استخوان یا ضربه مستقیم، بریده یا پاره می‌شود. اما در شکستگی استخوان بسته، پوست پاره نمی‌شود و هیچ زخمی در محل شکستگی دیده نمی‌شود.

معمولاً در شکستگی‌های باز به دلیل وجود زخم خونریزی دهنده، خطر عفونت بسیار زیاد است و به طور کلی خطرناک‌تر از شکستگی‌های بسته هستند. مشکل واقعی شکستگی استخوان نیست، بلکه خطری است که استخوان شکسته برای اعضای حیاتی کناری خود به وجود می‌آورد.

علائم

1 ـ تورم: این علامت بلافاصله بعد از شکستگی اتفاق می‌افتد. معمولا در شکستگی‌ها، لبه‌های تیز استخوان شکسته باعث پاره یا بریده شدن قسمتی از بافت و برخی عروق کنار محل آسیب دیده شده و منجر به خونریزی و التهاب ناحیه می‌شود.

2 ـ تغییر شکل: معمولا بر اثر بروز شکستگی ممکن است تغییر شکل، کوتاه‌شدگی یا زاویه‌دار شدن استخوان در محل آسیب دیده رویت شود. البته در ترک‌خوردگی یا مو برداشتن، بد شکلی قابل رویت نیست. برای بررسی تغییر شکل، عضو آسیب‌دیده را با عضو سالم طرف دیگر مقایسه کنید.

3 ـ لمس دردناک: یکی از علائم قابل اعتماد شکستگی، لمس دردناک است. معمولا حساسیت به درد تنها در محل آسیب‌دیده وجود دارد و غالبا مصدوم می‌تواند نقطه درد را با انگشت نشان دهد. برای پیدا کردن محل شکستگی، پوشش عضو را کنار بزنید و به آرامی طول استخوان را لمس کنید. نقطه‌ای که به لمس حساس بود و درد گرفت می‌تواند محل شکستگی باشد.

4 ـ ناکار شدن عضو آسیب‌دیده: اگر عضو شکسته باشد، با حرکت دادن دردناک می‌شود. در این زمان مصدوم به دلیل درد زیاد از به کارگیری عضو، امتناع ورزیده و عضو در حرکت ناتوان می‌شود. البته توجه داشته باشید، احتمال دارد مصدوم با تحمل درد، عضو را تکان دهد.

5 ـ احساس ساییده شدن دو سر شکسته‌ی استخوان: گاهی مصدوم هنگام بروز شکستگی، صدای شکسته شدن استخوان یا در زمان حرکت عضو، صدای ساییده شدن دو سر استخوان را احساس می‌کند. این علامت، نشانه حتمی شکستگی است.

6 ـ لمس فاصله بین دو سر استخوان شکسته: در صورت لمس این فاصله، شکستگی حتمی است.

7- تغییر رنگ ناحیه آسیب‌دیده: معمولا آخرین و دیررس‌ترین علامتی که نشان‌دهنده شکستگی است، رنگ پریدگی یا کبودی در محل شکستگی است که معمولا یک ساعت بعد از شکستگی اتفاق می‌افتد.

انواع

انواع شکستگی استخوان می‌تواند از یک ترک برداشتن تا تکه تکه شدن استخوان باشد. انواع شکستگی استخوان عبارتند از:

1. شکستگی استخوان کامل: این نوع شکستگی رخ می‌دهد زمانی که استخوان به دو قسمت ترک خورده و جدا می‌شود.

2. شکستگی استخوان ساده: در این نوع شکستگی، استخوان از یک سمت ترک می‌خورد اما به دو قسمت جدا نمی‌شود.

3. شکستگی استخوان تک: این نوع شکستگی رخ می‌دهد زمانی که استخوان در یک نقطه شکسته می‌شود.

4. شکستگی استخوان مرکب: در این نوع شکستگی، استخوان به چند قسمت ترک خورده یا خرد می‌شود.

5. خمیدگی استخوان: این مشکل اغلب در بچه‌ها رخ می‌دهد و به معنای خم شدن استخوان بدون شکستن آن است.

6. شکستگی استخوان باز: در این نوع شکستگی، استخوان شکسته از پوست بیرون می‌زند.

7. شکستگی استخوان بسته: در این نوع شکستگی، استخوان شکسته از پوست بیرون نمی‌زند.

به عنوان یکی از مهمترین اجزای بدن، استخوان‌ها ممکن است در مواقع مختلف شکسته شوند و شناخت انواع شکستگی استخوان می‌تواند در تشخیص و درمان صحیح این مشکلات بسیار کمک‌کننده باشد.

 درمان

برای درمان شکستگی استخوان، ابتدا پزشک باید نوع شکستگی را تشخیص دهد. به همین دلیل، ابتدا از استخوان عکس می‌گیرد تا وضعیت را بررسی کند. سپس، در صورت لزوم، استخوان‌های شکسته را در جاهای خود مرتب می‌کند. اگر شکستگی از نوع مرکب باشد یا استخوان به چند قسمت ترک خورده باشد، پزشک ممکن است برای کنار هم قرار دادن تکه‌ها از پین استفاده کند. در این مرحله، بیمار را بیهوش می‌کنند. وقتی شکستگی استخوان بهبود یافت، پزشک پین‌ها را بر می‌دارد.

مرحله بعدی در درمان شکستگی استخوان، بستن صحیح عضو است که به این معنی است که عضو مصدوم را گچ می‌گیرند. مدت زمانی که احتیاج است عضو را در گچ بگذارند، بسته به سن فرد و نوع شکستگی متفاوت است و ممکن است یک تا دو ماه به طول بیانجامد. وقتی استخوان شکسته ترمیم شد، گچ را به کمک اره می‌برند و عضو را از گچ خارج می‌کنند.

برای آشنایی با نقش فیزیوتراپی در درمان شکستگی استخوان روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان