روش‌های متعددی برای برداشتن و پاک کردن خالکوبی وجود دارد شامل جراحی و بریدن ناحیه حاوی خالکوبی و سپس دوختن ناحیه؛ درم ابریشن مکانیکی (که در این روش از یک وسیله گردان جهت سایش پوست و رنگ داخل آن استفاده می‌شود)؛ میکرودرم ابریشن (که توسط پاشاندن پودرهای کریستال اکسید آلومینیوم به تراشاندن پوست به طور سطحی منجر می‌شود و فقط برای خالکوبی‌های سطحی کاربرد دارد؛ خارج کردن شیمیایی رنگ توسط یک خمیر خاص که در این روش این خمیر خاص که متشکل است از آب دیونیزه به زینک اکسید، اکسید منیزیم، اکسید کلسیم، تری‌اتانل آمین، ایزوپروپانول و بنزوئیک اسید است روی ناحیه مالیده شده و سپس پوست به طور سطحی سوراخ سوراخ می‌شود و سپس مجددا خمیر مالیده می‌شود که التهاب رخ می‌دهد و رنگ خارج می‌شود؛ سرمادرمانی یا کرایوتراپی، نیتروژن مایع موجب ایجاد تاول در ناحیه و خروج رگ می‌شود؛ استعمال اسیدهای شیمیایی شامل فنل، تری‌کلرواستیک اسید، تانیک اسید یا اکسالیک اسید با نیترات نقره و سرانجام لیزردرمانی شامل لیزرهای لایه‌بردار مثل اربیوم و  co2

از میان روش‌های فوق برخی می‌توانند جوشگاه‌های بدی ایجاد کنند و نتیجه خوبی را از نظر زیبایی به همراه ندارند. پزشکان در تمام دنیا امروزه بهترین روش پاک کردن خالکوبی را لیزر درمانی می‌دادند.

انواع لیزرهای مورد استفاده

b15

  1. یک نوع لیزر مورد استفاده لیزرهایQ-SWITCHED است که بدون ایجاد زخم از طریق تکه‌تکه کردن قطعات رنگ موجود در پوست، سلول‌های ایمنی پوست را در بلعیدن و زدودن رنگ خالکوبی کمک می‌‌نمایند. این نوع لیزر گاهی تا ۱۰ جلسه نیاز دارد و بیمار باید صبر و شکیبایی داشته و به پزشک متخصص پوست خود اعتماد داشته باشد بیشتز از این نوع لیزر در رنگهای ساده خصوصا سبز و ابی استفاده میشود.
  2. نوع دیگر لیزر انواع لایه بردار ان است که شامل لیزرهای اربیوم و CO2 میشود، دراین نوع لیزرها تعداد جلسات کمتری برای درمان لازم است وگاهی با یک جلسه درمان کاملا پاک میشود .در مواردی که از رنگهای مخلوط استفاده شده این روش جوابگویی بهتری دارد . در مواردی که از رنگهای همرنگ پوست توسط ارایشگر استفاده شده باشد با این روش جوابگویی بهتری دارد، در این روش بعد از پاک کردن تاتو مدت کوتاهی قرمزی بر روی پوست باقی میماند وسپس به تدریج محو میشود.

مناسب ترین نوع لیزر برای رنگهای سیاه ، آبی ، ‌قهوه ای تیره لیزر q-switched می باشد که بدون ایجاد زخم از طریق خرد کردن قطعات رنگ موجود در پوست ، سلولهای ایمنی پوست را دربلعیدن و زدودن رنگ خالکوبی کمک می کند، این نوع لیزرها گاهی تا ۱۰ جلسه باید تکرار شود تا خالکوبی به طور کامل از بین برده شود بنابر این بیمار باید صبر و شکیبائی داشته باشد و به پزشک متخصص خود اعتماد کند.

روش درمان

بسیاری از درمان‌ها به بی‌حس کننده نیاز ندارند اما برای اینکه بیمار سوزش کمتری را حس کند قبل از شروع درمان معمولاً ناحیه مورد نظر بی‌حس می‌شود. این کار با استعمال کرم‌های بی‌حس کننده و گاه نیز با تزریق داروهای بی‌حس کننده انجام می‌شود.

پانسمان معمولاً یک تا دو روز پس از عمل برداشته می‌شود و بعد از آن از کرم‌های ترمیم کننده برای تسریع بهبود زخم استفاده می‌شود. همچنین در طول زمان بهبود، محل لیزر شده باید از نور آفتاب محافظت شود که این کار با پوشاندن ناحیه مورد نظر و یا استفاده مکرر و منظم از کرم‌های ضد آفتاب صورت می‌گیرد.

فواصل جلسات درمان معمولاً هر دو هفته تا هر چهار هفته یک بار است. بیشتر تاتوها پس از دو تا چهار جلسه تقریباً به طور کامل از بین می‌روند. در برخی ضایعات پوستی همچون خال‌های مادرزادی، لکه‌های ناشی از بارداری یا کک مک‌ها ممکن است به تعداد جلسات بیشتری (حتی تا ده جلسه) نیاز باشد که در این فرآیند وضعیت ظاهری حدود ۳۰% تا ۷۰% بهتر می‌شود. همچنین گاهی ممکن است تیرگی در محل لیزر دیده شود که این امر موقتی بوده، تدریجاً کمتر شده و بعد از مدتی کاملاً محو خواهد شد.

هر چه خالکوبی سطحی‌تر و قدیمی‌تر باشد، راحت‌تر قابل پاک شدن است. شرایط خاص و مهمی در این میان وجود دارند. مثلا اینکه هر چه رنگ به کار رفته حرفه‌ای‌تر باشد، پاک کردن آن سخت‌تر است. برخی رنگ‌ها مثل سیاه، و آبی و قهوه‌ای بهتر از رنگ‌هایی مثل قرمز قابل پاک شدن با لیزر هستند.

مراقبت های بعد از درمان

بلافاصله پس از لیزر ، یک لایه ضخیم از کرمهای مرطوب کننده مخصوص ، در ناحیه استفاده نمایید (هر ۲ ساعت تکرار نمایید). اصولاً هر چه مقدار و تعداد دفعات مصرف کرم بیشتر باشد میزان سوزش و سرخی پوست کمتر است. تا ۴۸ ساعت از آب زدن به محل لیزر حودداری نمایید در صورت بروز التهاب و سرخی تا چندین ساعت حتماً از کیسه یخ استفاده نمایید تا از بروز عوارض احتمالی(سرخی و التهاب) پیشگیری شود . در صورت بروز تاول از کندن آن خودداری نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)