آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

راه های مختلف درمان کمردرد

Z

درمانهای فیزیکی کمردرد

برای معالجه برخی از بیماران مبتلا به کمردرد ، علاوه بر درمانهای علامتی توسط داروهای مسکن ، لازم است درمانهای فیزیکی نیز انجام شود.
این درمانها ، تنوع زیادی دارند و از روشهای بسیار قدیمی کمردرد مانند طب سوزنی ( از چین ) و ماساژ ( از فرانسه ) تا متدهای جدید فیزیوتراپی توسط دستگاههای پیشرفته را شامل می شوند.

 روشهای فیزیوتراپی در درمان کمردرد

حرارت درمانی : گرم کردن و یا سرد کردن عضو دردناک جهت کنترل درد از دیرباز توسط بشر استفاده می شده است. گرما درمانی امروزه به دو صورت سطحی ( برای پوست ) و عمقی ( برای مفاصل و یا عضلات ) توسط دستگاههای پیشرفته فیزیوتراپی انجام می شود.لازم است تجربيات بخشهاي روماتولوژي را ذكر كنم كه سرما درماني بهترين درمان و موثر ترين درمان است يك كيسه يخ بر روي كمر 10 دقيقه برروي كمر و 3 دقيقه كيسه را برميداريم كه به پوست صدمه وارد نيايد.

الکتریسیته درمانی کمردرد : به تجربه ثابت شده است که طول موج و فرکانسهای خاصی از جریان برق در کنترل درد ، ترمیم زخم ، تقویت عضلات و بسیاری موارد دیگر موثر بوده و امروزه دستگاههای پیشرفته الکتریکی به این منظور طراحی شده اند.

 لیزر درمانی کمردرد: استفاده از لیزرهای کم توان نظیر لیزر آرگون هلیم و یاقوت با هدف کاهش درد افزایش روند ترمیم زخم ها ، کاهش التهاب و بسیاری از موارد دیگر موثر بوده و امروزه توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می شود.

آب درمانی کمردرد: شامل یکسری حرکات ورزشی داخل آب می باشد و از آنجائیکه در این وضعیت بیمار درد کمر را کمتر احساس می کند بسیار مفید است.

 درمانهای ارتوپدی کمردرد

بریس ستون فقرات ( کرستهای کمر و گردن ) که بطور شایع استفاده می شوند.انواع بریس ستون فقرات در مرکز توانبخشی امید با استفاده ازاسکنر سه بعدی و دستگاه CAD CAMطراحی و ساخته میشود.

درمان جراحی کمردرد

درمان جراحی ، آخرین روش جهت کنترل درد ستون فقرات و آنهم در شرایط خاصی می باشد و در شرایط معمول به هیچ وجه قابل توصیه نیست.

نکته قابل توجه این است که جراحی ، درمانی قطعی دردهای کمریناشی از دیسک نمی باشد و پس از آن ، انجام تمرینات درمانی و در بعضی شرایط استفاده از روشهای فیزیوتراپی جهت کاهش درد ضروری است.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان