درمانهای فیزیکی کمردرد

برای معالجه برخی از بیماران مبتلا به کمردرد ، علاوه بر درمانهای علامتی توسط داروهای مسکن ، لازم است درمانهای فیزیکی نیز انجام شود.
این درمانها ، تنوع زیادی دارند و از روشهای بسیار قدیمی کمردرد مانند طب سوزنی ( از چین ) و ماساژ ( از فرانسه ) تا متدهای جدید فیزیوتراپی توسط دستگاههای پیشرفته را شامل می شوند.

 روشهای فیزیوتراپی در درمان کمردرد

حرارت درمانی : گرم کردن و یا سرد کردن عضو دردناک جهت کنترل درد از دیرباز توسط بشر استفاده می شده است. گرما درمانی امروزه به دو صورت سطحی ( برای پوست ) و عمقی ( برای مفاصل و یا عضلات ) توسط دستگاههای پیشرفته فیزیوتراپی انجام می شود.لازم است تجربیات بخشهای روماتولوژی را ذکر کنم که سرما درمانی بهترین درمان و موثر ترین درمان است یک کیسه یخ بر روی کمر ۱۰ دقیقه برروی کمر و ۳ دقیقه کیسه را برمیداریم که به پوست صدمه وارد نیاید.

الکتریسیته درمانی کمردرد : به تجربه ثابت شده است که طول موج و فرکانسهای خاصی از جریان برق در کنترل درد ، ترمیم زخم ، تقویت عضلات و بسیاری موارد دیگر موثر بوده و امروزه دستگاههای پیشرفته الکتریکی به این منظور طراحی شده اند.

 لیزر درمانی کمردرد: استفاده از لیزرهای کم توان نظیر لیزر آرگون هلیم و یاقوت با هدف کاهش درد افزایش روند ترمیم زخم ها ، کاهش التهاب و بسیاری از موارد دیگر موثر بوده و امروزه توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می شود.

آب درمانی کمردرد: شامل یکسری حرکات ورزشی داخل آب می باشد و از آنجائیکه در این وضعیت بیمار درد کمر را کمتر احساس می کند بسیار مفید است.

 درمانهای ارتوپدی کمردرد

بریس ستون فقرات ( کرستهای کمر و گردن ) که بطور شایع استفاده می شوند.انواع بریس ستون فقرات در مرکز توانبخشی امید با استفاده ازاسکنر سه بعدی و دستگاه CAD CAMطراحی و ساخته میشود.

درمان جراحی کمردرد

درمان جراحی ، آخرین روش جهت کنترل درد ستون فقرات و آنهم در شرایط خاصی می باشد و در شرایط معمول به هیچ وجه قابل توصیه نیست.

نکته قابل توجه این است که جراحی ، درمانی قطعی دردهای کمریناشی از دیسک نمی باشد و پس از آن ، انجام تمرینات درمانی و در بعضی شرایط استفاده از روشهای فیزیوتراپی جهت کاهش درد ضروری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو