آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

انحراف ستون فقرات و پیشگیری از آن

مجموع مهره هاي ستون فقرات كاملاً در يك محور مكانيكي درست قرار دارند، در ستون فقرات بايد كمي انحنا به سمت جلو در گردن، يك انحناي كم و نرمال در ستون فقرات پشت و يك انحنا به جلو در كمر وجود داشته باشد و در اصل شكل ستون فقرات بايد شبيه يك S انگليسي باشد و هنگامي كه به آناتومي ستون فقرات فرد سالم توجه مي شود، بايد سه انحنا داشته باشد، هر كدام از اين انحناها يك درجه بندي خاص دارند و اين ميزان درجه بندي نشان دهنده سلامت ستون فقرات است. اگر ميزان انحناها به سمت جلو زياد باشد، فرد دچار كيفور يا قوز است که باعث دردهای ستون فقرات میشود، اما اگر فرد داراي انحرافات جانبي يعني انحنا به طرفين باشد، در اصطلاح به آن اسكوليوز مي گويند. همواره عوامل مختلفي باعث افزايش اانحراف ستون فقرات مي شود. اين عوامل در كودكان معمولاً به صورت مادرزادي رخ مي دهد و درسنين بالاتر افزايش پيدا مي كند.

برخي آسيب هاي ديگر  بر ستون فقرات:

برخي آسيب هاي ديگر مربوط به سانحه و يا تصادفاتي مي شود كه فرد دچار شكستگي شده و به مرور به انحراف ستون فقرات مبتلامي شود. برخي بيماري هاي عصبي و عضلاني مانند ميوپاتي باعث دردهای ستون فقرات مي شود و در موارد خفيف تر ممكن است آرتروز باعث انحراف كمر شود. يك نوع اسكوليوز در دختران و پسران نوجوان مشاهده مي شود كه تحت عنوان اسكوليوز با علت ناشناخته معرفي مي شود. اين نوع انحراف در دختران شايع تر است و تاكنون هيچ علت معلومي براي اين عارضه شناخته نشده است.

به طور مثال ممكن است فردي تا سن 10 تا 11 سالگي داراي ستون فقرات سالمي باشد، اما از اين سن به بعد دچار انحراف ستون فقرات مي شود. شناخته شدن بموقع مشكل و پيگيري درمان باعث مي شود انحراف بموقع درمان شود. بنابراين دقت به شكل، فرم و ظاهر ستون فقرات جزو وظايف اصلي والدين است.

پيشگيري انحراف ستون فقرات

برخي از انحرافات ستون فقرات و دردهای ستون فقرات از دوران جنيني آغاز مي شود، اسكوليوزهايي هستند كه مربوط به ژنتيك و ازدواج هاي فاميلي است، بنابراين در مراكز مشاوره، آموزش ها توسط كارشناسان داده مي شود و در خانواده هايي كه اسكوليوز شايع است يا برخي از بيماري هاي عصبي، عضلاني زياد است و ريشه ژنتيك دارد، توصيه مي شود كمتر ازدواج فاميلي داشته باشند. برخي از انحراف ستون فقرات با لوازم و امكانات تشخيصي در دوران جنيني قابل تشخيص و درمان هستند. از اين رو بيماري هاي فرسودگي ستون فقرات با ورزش كردن و رعايت اصول بهداشتي قابل پيشگيري است.

برای آشنایی بیشتر با علل دردهای ستون فقرات  کلیک کنید.

مقالات مرتبط

علامت پوکی استخوان

مهمترین علامت پوکی استخوان درد است و این درد وقتی ایجاد میشود که استخوان دچار شکستگی میگردد. البته شکستگی ها

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان