انحراف ستون فقرات و پیشگیری از آن

post_image

 
مجموع مهره های ستون فقرات کاملاً در یک محور مکانیکی درست قرار دارند، در ستون فقرات باید کمی انحنا به سمت جلو در گردن، یک انحنای کم و نرمال در ستون فقرات پشت و یک انحنا به جلو در کمر وجود داشته باشد و در اصل شکل ستون فقرات باید شبیه یک S انگلیسی باشد و هنگامی که به آناتومی ستون فقرات فرد سالم توجه می شود، باید سه انحنا داشته باشد، هر کدام از این انحناها یک درجه بندی خاص دارند و این میزان درجه بندی نشان دهنده سلامت ستون فقرات است. اگر میزان انحناها به سمت جلو زیاد باشد، فرد دچار کیفور یا قوز است که باعث دردهای ستون فقرات میشود، اما اگر فرد دارای انحرافات جانبی یعنی انحنا به طرفین باشد، در اصطلاح به آن اسکولیوز می گویند. همواره عوامل مختلفی باعث افزایش اانحراف ستون فقرات می شود. این عوامل در کودکان معمولاً به صورت مادرزادی رخ می دهد و درسنین بالاتر افزایش پیدا می کند.

برخی آسیب های دیگر  بر ستون فقرات:

برخی آسیب های دیگر مربوط به سانحه و یا تصادفاتی می شود که فرد دچار شکستگی شده و به مرور به انحراف ستون فقرات مبتلامی شود. برخی بیماری های عصبی و عضلانی مانند میوپاتی باعث دردهای ستون فقرات می شود و در موارد خفیف تر ممکن است آرتروز باعث انحراف کمر شود. یک نوع اسکولیوز در دختران و پسران نوجوان مشاهده می شود که تحت عنوان اسکولیوز با علت ناشناخته معرفی می شود. این نوع انحراف در دختران شایع تر است و تاکنون هیچ علت معلومی برای این عارضه شناخته نشده است.

به طور مثال ممکن است فردی تا سن ۱۰ تا ۱۱ سالگی دارای ستون فقرات سالمی باشد، اما از این سن به بعد دچار انحراف ستون فقرات می شود. شناخته شدن بموقع مشکل و پیگیری درمان باعث می شود انحراف بموقع درمان شود. بنابراین دقت به شکل، فرم و ظاهر ستون فقرات جزو وظایف اصلی والدین است.

پیشگیری انحراف ستون فقرات

برخی از انحرافات ستون فقرات و دردهای ستون فقرات از دوران جنینی آغاز می شود، اسکولیوزهایی هستند که مربوط به ژنتیک و ازدواج های فامیلی است، بنابراین در مراکز مشاوره، آموزش ها توسط کارشناسان داده می شود و در خانواده هایی که اسکولیوز شایع است یا برخی از بیماری های عصبی، عضلانی زیاد است و ریشه ژنتیک دارد، توصیه می شود کمتر ازدواج فامیلی داشته باشند. برخی از انحراف ستون فقرات با لوازم و امکانات تشخیصی در دوران جنینی قابل تشخیص و درمان هستند. از این رو بیماری های فرسودگی ستون فقرات با ورزش کردن و رعایت اصول بهداشتی قابل پیشگیری است.

برای آشنایی بیشتر با علل دردهای ستون فقرات  کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *