آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

الکتروماگنتیک تراپی یا مگنت تراپی

photo 2017 08 22 16 21 20

مگنت تراپی( مغناطیس درمانی) مجهز

میدان های مغناطیسی در زندگی انسان نقش بسیار مهمی دارند و این نقش تا زمانی قابل درک است که بدانیم زمین خود یک مغناطیس بزرگ است. وقتی جریانی از یک سیستم عبور می کند، میدان مغناطیسی اطراف آن تشکیل می شود. این میدان به شکل دایره است و می توان شدت آن را اندازه گیری کرد. چگالی شدت میدان مغناطیسی از خطوط نیروی مغناطیسی در اطراف و مرکز سیستم یا بوبین ایجاد می شود و این شدت با واحد های Gauss یا Tesla اندازه گیری می شود.

استفاده از مگنت تراپی از قرن 17 مورد توجه و مطالعه بوده است. این شیوه درمانی بر این اساس است که همه چیز در ماهیت الکتریکی هستند. غشای سلول و تمام عناصر داخل سلول دارای بار الکتریکی و مغناطیسی هستند و بدن انسان از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است که فعالیت الکتریکی دارند. این سلول ها پتانسیل پایه دارند که برای متابولیسم زمان سلولی لازم است.

به عبارت دیگر، می توان پروتوپلاسم (محتویات داخل سلولها) را به عنوان یک سیستم ژنراتور در نظر گرفت که شارژ الکتریکی بدن را تعیین می کند و کاهش این انرژی الکتریکی باعث ضعف مغناطیسی بدن و فقدان آن باعث مرگ می شود.

تأثیر مگنتوتراپی بر استخوان

یکی از موارد استفاده از مگنتوتراپی تأثیر آن بر جوش خوردن شکستگی استخوان است. بافت استخوانی تا سن 35 سالگی تشکیل شده و پس از آن توده استخوانی کم کم شروع به کاهش می کند. عوامل تغذیه ای بخصوص دریافت کلسیم، سطح فعالیت های فیزیکی و فاکتورهای ژنتیک در این پروسه اهمیت دارند.

تأثیر مگنت تراپی بر تحریک استخوان سازی و استئوپلاست ها ثابت شده است. میدانهای مغناطیسی پالسی با تغییر پتانسیل غشای سلولی در اوستئوپلاستها باعث تحریک فعالیت آنها می شود. یکی از عوارض مهم در شکستگی استخوان، جوش نخوردن یا (Non Union) می باشد که احتمال آن با افزایش سن زیاد می شود. PMF باعث تسریع پروسۀ جوش خوردن استخوان و افزایش توده استخوانی (Bone Mass) می شود.
از موارد دیگر مگنتوتراپی می توان از کاربرد آن در درمان اوستئوپوروز و یا پوکی استخوان یاد کرد. امواج با فرکانس پائین الکترومگنتیک باعث القاء جریانهای الکتریکی در استخوان شده و تراکم استخوان را افزایش می دهند. همچنین امواج الکترومگنیک اثرات ثانوی دیگری نیز دارد که در حفظ ساختار استخوان بطور غیر مستقیم نقش عمده ای دارند.

Magnet 4
مگنت تراپی

نحوه کار مگنت تراپی

این دستگاه با توانایی تولید و انتشار امواج مغناطیسی با اشکال و شدت‌های مختلف که به طور کامل قابل برنامه‌ریزی است، می‌تواند در درمان بیماری‌های مختلف به پزشک یا فیزیوتراپیست کمک کند. شرکت سازنده حدود ۵۰ برنامه پیش‌فرض را در حافظه دستگاه تعبیه کرده است. این امواج به صورت دایره‌سولنوئیدی یا کافهای مخصوص به صورت پالس به بیمار منتقل می‌شوند. در واقع، تعداد پالس و نحوه انتقال این امواج در درمان بیماری‌های مختلف متفاوت است.

اثرات مگنت تراپی

 كاهش درد: از مگنت تراپي در موارد مختلف درد هاي  مفصلي و عضلاني استفاده مي شود . بر اساس يافته هاي جديد اين اثر ناشي از افزايش اندورفين ، شل شدن عضلات ، كاهش تورم و ادم و همچنين تئوري ملزاك ( كنترل دروازه اي درد ) مي باشد .اين درمان مي تواند همراه ساير درمانها مانند  درمانهاي دستي استفاده شود.يكي از موارد مهم كاربرد مگنت  در درد هاي با منشاء ستون مهره اي و آرتروز مي باشد .

كاهش تورم: مگنت از طريق افزايش فاگوسيتوز و افزايش توليد هيپر اكسيد موجب كاهش تورم بافت مي شود .

 تسريع در جوش خوردن استخوان: در طول عمر، سلول‌های استخوانی به طور مداوم تخریب و بازسازی می‌شوند، به این معنی که در هر لحظه بخشی از بافت استخوانی جذب می‌شود و در همان لحظه بازسازی می‌شود. در دوران کودکی و نوجوانی، سرعت تشکیل بافت استخوانی بیشتر از تخریب و جذب آن است، اما از سن ۳۰ سالگی به بعد، میزان تخریب بافت‌های استخوانی بر تشکیل آن پیشی می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که از سن ۳۰ سالگی به بعد، سالانه ۱٪ از تراکم استخوان‌های بدن کاسته می‌شود و این مقدار در زنان و در دوران یائسگی به ۲-۳٪ افزایش می‌یابد.

علاوه بر سن، عواملی مانند سطح استروژن، ژنتیک، عادات تغذیه، تحمل وزن توسط استخوان، و داروها بر تراکم استخوان موثرند. اعمال بار روی استخوان و انقباضات عضلانی از عوامل مهم تحریک استخوان‌سازی محسوب می‌شوند، در حالیکه بی‌حرکتی مانند سن بالا و بی‌حرکتی داخل گچ فعالیت سلول‌های استئوکلاست، یعنی سلول‌های از بین برنده استخوان، را افزایش می‌دهد.

در مرکز جامع توانبخشی امید مگنت تراپی انجام میشود .

مقالات مرتبط

چاقی و کمردرد

وزن زياد مشكل شايعي است كه گريبانگير برخي افراد جامعه مي شود. صرف نظر از شكل ظاهري كه يك مقوله

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان