آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

التهاب تاندون کف پا

التهاب تاندون کف پا یا فاشییت پلانتار، یک حالت تورم و ضخامت بافت در ناحیه زیر پا است. در این بیماری، یک نوار ضخیم از بافت در قسمت زیر پا وجود دارد که وظیفه ایجاد و حمایت از قوس پا را برعهده دارد. استفاده بیش از حد یا نادرست از پا می‌تواند منجر به التهاب و درد شود و به تبع آن باعث مشکلات در راه رفتن می‌شود.

این بیماری در مردان، به خصوص در بازه سنی ۴۰ تا ۷۰ سال، شایع‌تر از زنان است. همچنین، این بیماری ممکن است در افراد جوان‌تر، به خصوص ورزشکاران و سربازان که بسیار وقت خود را بر پا می‌گذارند، دیده شود.

علت

همان طور که قبلأ اشاره شد ،التهاب تاندون کف پا بدلیل آسیب استفاده بیش از حد است که در نتیجه پیاده روی بیش از حد، دویدن طولانی و پیاده روی با پای برهنه است. چاقی، افزایش وزن ناگهانی ، کفش های نا مناسب همگی از عوامل خطرساز برای ایجاد این بیماری است. در صورتی که تاندون آشیل و یا ماهیچه های ساق پای شما بیش از حد سفت و تحت فشار باشد، می توان گفت شما را در معرض خطر بالایی از ایجاد التهاب در برهه ای از زندگیتان خواهید بود.
کارشناسان بر این باور بودند که خار پاشنه عاملی برای بروز التهاب تاندون کف پا است، اما در حال حاضر اعتقاد بر این است که خار پاشنه، نتیجه ی این عارضه است و نه علت آن. خار پاشنه، رشد زائده کوچک استخوانی در سطح زیرین استخوان پاشنه است.

علائم

شایع ترین علامت آن، درد در زیر پاشنه پا می باشد، که معمولا” در صبح بدتر است ، اما ممکن است در طول روز بهبود یابد. در پایان روز، درد شما ممکن است تبدیل به یک احساس مبهم درد در کف پا شود. با این حال، اگر شما فعالیت هایی مثل دویدن یا بالا رفتن از پله داشته باشید، دردتان ممکن است تشدید شود.

تشخیص

پزشک شما ممکن است در مورد التهاب تاندون کف پا، برخی سوالات خاص را از شما بپرسد. او به منظور بررسی هر گونه تورم یا حساسیت، پای شما را معاینه خواهد کرد. همچنین، احتمالاً از شما خواسته خواهد شد که بایستید و راه بروید تا رفتار حرکتی شما را بررسی کند. پزشک ممکن است درباره شغل شما و ورزش‌هایی که انجام می‌دهید، سوالاتی داشته باشد. همچنین، در صورتی که پزشک شک دارد که ممکن است شما دچار شکستگی یا آرتروز باشید، ممکن است شما را برای انجام آزمون MRI (ام‌آر‌آی) ارجاع دهد تا تشخیص را تأیید کند. در صورتی که او مشکوک به شکستگی یا آرتروز نباشد، ممکن است شما را برای انجام عکس رادیولوژی ایکس-ری (X-ray) ارسال کند. با این حال، باید توجه داشته باشید که اشعه ایکس در تشخیص التهاب تاندون کف پا کمکی نمی‌کند، زیرا رباط‌ها به خوبی قابل مشاهده نیستند.

درمان التهاب تاندون کف پا

جهت استراحت کافی پا، نیاز به کاهش راه رفتن حتی در داخل خانه می باشد. تا حد ممکن باید از پیاده روی یا دویدن بر روی سطوح سخت اجتناب شود. استفاده از یخ دو بار در روز به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه به کاهش درد مرتبط با این وضعیت کمک خواهد کرد.
برخی ورزش ها مثل کشش ساق پا می تواند انجام شود. فیزیوتراپیست، یک متخصص قابل اعتماد است که می تواند این تمرینات را آموزش دهد. استفاده از کاپ پاشنه ، پد پاشنه و … نیز کمک کننده است. همچنین ، پزشک شما ممکن است توصیه به استفاده از اسپلینت های شبانه بکند که با کششی که ایجاد می کند، اجازه می دهد تا تاندون آسیب دیده ترمیم شود. پوشیدن کفش مناسب با قوس خوب نیز درد التهاب تاندون کف پا  را کاهش می دهد.
داروهای ضد التهاب تا حدی کمک کننده اند، اما این داروها نمی توانند بیماری را درمان کنند. داروها تنها به کاهش درد به دنبال برخی فعالیت های ورزشی کمک می کند.برخی پزشکان طرفدار استفاده از تزریقات استروئیدی (کورتون) هستند که می تواند تسکین پایداری را در درصدی از بیماران ایجاد کند، اما دردناک است. استروئیدها تنها حالت مسکن دارند و بیماری را درمان نمی کنند.
اگر این درمان ها شکست بخورد، پزشکان ممکن است پای آسیب دیده را به مدت ۳ -۶ هفته گچ کوتاه بگیرند (تا زیر زانو) . این درمان التهاب تاندون کف پا در کاهش درد و التهاب اغلب موفقیت آمیز است. شما همچنین می توانید از آتل استفاده کنید که در زمان استحمام می توانید آن را بردارید. اگر همه درمان های محافظه کار با شکست مواجه شد ، در وحله بعد ممکن است عمل جراحی برای آزاد کردن فاشیای سفت و ملتهب توصیه شود.

پیش آگهی

درمان های محافظه کار به احتمال زیاد باعث بهبود کیفیت زندگی بیماران می شود، اما این درمان ها ممکن است ماهها تا سالها برای بهبود این وضعیت زمان ببرد. هر چه درمانتان زودتر شروع شود، شانس بهبود پایتان بیشتر است.

پیشگیری

برای جلوگیری از التهاب تاندون کف پا، حفظ انعطاف‌پذیری مناسب در اطراف مچ پا بسیار مهم است. بهترین راه برای این منظور، مراقبت ویژه از پاها است، که شامل استفاده از کفش مناسب با قوس پا مناسب می‌شود. از راه رفتن بر روی سطح‌ها بدون پاپوش، حتی در داخل ساختمان، و استفاده از دمپایی جلوگیری کنید. اگر ورزشکار هستید، ممکن است برای پیشگیری از بازگشت بیماری، به مشاوره یک مربی ورزشی حرفه‌ای نیاز داشته باشید. آنها می‌توانند راهنمایی‌های لازم را درباره تمرینات و فعالیت‌های مناسب برای حفظ سلامتی و انعطاف‌پذیری مناسب مچ پا ارائه دهند.

عوارض

اگر التهاب تاندون کف پا درمان نشود، ممکن است درد پاشنه به صورت مداوم در حالت ایستاده و یا در هنگام راه رفتن وجود داشته باشد. این کار بدون شک در کیفیت کلی زندگی شما تأثیر می گذارد.

برای مطالعه توانبخشی التهاب تاندون کف پا کلیک کنید.

مقالات مرتبط

علائم سل ستون فقرات

در سل، مهره‌های سینه‌ای و کمری به ترتیب شایع‌ترین محل‌های ابتلا به بیماری هستند. عفونت سلی معمولاً به صورت گروهی

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان