post_image

التهاب تاندون کف پا یا فاشئیت پلانتار، تورم بافت ضخیمی در کف پا است. ابن بیماری نوار ضخیمی از بافت در کف پای می باشد که کارش ایجاد و پشتیبانی از قوس پا است. متعاقب استفاده نامعقول و یا مفرط از پا می تواند باعث ملتهب شدن و درد گردد که این خود باعث سخت تر شدن راه رفتن خواهد شد.
این بیماری در مردان به خصوص در محدوده سنی ۴۰ تا ۷۰ سال شایع تر از زنان است. این بیماری همچنین می تواند در افراد جوانتر به ویژه ورزشکاران و سربازان که اغلب روی پای خود می ایستند، دیده شود.

علت

همان طور که قبلأ اشاره شد ،التهاب تاندون کف پا بدلیل آسیب استفاده بیش از حد است که در نتیجه پیاده روی بیش از حد، دویدن طولانی و پیاده روی با پای برهنه است. چاقی، افزایش وزن ناگهانی ، کفش های نا مناسب همگی از عوامل خطرساز برای ایجاد این بیماری است. در صورتی که تاندون آشیل و یا ماهیچه های ساق پای شما بیش از حد سفت و تحت فشار باشد، می توان گفت شما را در معرض خطر بالایی از ایجاد التهاب در برهه ای از زندگیتان خواهید بود.
کارشناسان بر این باور بودند که خار پاشنه عاملی برای بروز التهاب تاندون کف پا است، اما در حال حاضر اعتقاد بر این است که خار پاشنه، نتیجه ی این عارضه است و نه علت آن. خار پاشنه، رشد زائده کوچک استخوانی در سطح زیرین استخوان پاشنه است.

علائم

شایع ترین علامت آن، درد در زیر پاشنه پا می باشد، که معمولا" در صبح بدتر است ، اما ممکن است در طول روز بهبود یابد. در پایان روز، درد شما ممکن است تبدیل به یک احساس مبهم درد در کف پا شود. با این حال، اگر شما فعالیت هایی مثل دویدن یا بالا رفتن از پله داشته باشید، دردتان ممکن است تشدید شود.

تشخیص

پزشک شما ممکن است از شما سوالات خاصی در مورد التهاب تاندون کف پا بپرسید. او جهت یافتن هر گونه تورم یا حساسیت، پای شما را معاینه خواهد کرد. وی ممکن است از شما بخواهد بایستید و راه بروید. پزشک ممکن است از شما را مورد شغل و یا ورزشتان پرسش کند. ام آر آی MRI ممکن است توسط پزشکتان برای تایید تشخیص درخواست گردد. اگر وی مشکوک به شکستگی یا آرتروز باشد ممکن است شما را برای انجام عکس رادیولوژی Xray بفرستد. اشعه X در تشخیص التهاب تاندون کف پا کمکی نمی کند چرا که رباط ها به وضوح دیده نمی شوند.

درمان التهاب تاندون کف پا

جهت استراحت کافی پا، نیاز به کاهش راه رفتن حتی در داخل خانه می باشد. تا حد ممکن باید از پیاده روی یا دویدن بر روی سطوح سخت اجتناب شود. استفاده از یخ دو بار در روز به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه به کاهش درد مرتبط با این وضعیت کمک خواهد کرد.
برخی ورزش ها مثل کشش ساق پا می تواند انجام شود. فیزیوتراپیست، یک متخصص قابل اعتماد است که می تواند این تمرینات را آموزش دهد. استفاده از کاپ پاشنه ، پد پاشنه و … نیز کمک کننده است. همچنین ، پزشک شما ممکن است توصیه به استفاده از اسپلینت های شبانه بکند که با کششی که ایجاد می کند، اجازه می دهد تا تاندون آسیب دیده ترمیم شود. پوشیدن کفش مناسب با قوس خوب نیز درد التهاب تاندون کف پا  را کاهش می دهد.
داروهای ضد التهاب تا حدی کمک کننده اند، اما این داروها نمی توانند بیماری را درمان کنند. داروها تنها به کاهش درد به دنبال برخی فعالیت های ورزشی کمک می کند.برخی پزشکان طرفدار استفاده از تزریقات استروئیدی (کورتون) هستند که می تواند تسکین پایداری را در درصدی از بیماران ایجاد کند، اما دردناک است. استروئیدها تنها حالت مسکن دارند و بیماری را درمان نمی کنند.
اگر این درمان ها شکست بخورد، پزشکان ممکن است پای آسیب دیده را به مدت ۳ -۶ هفته گچ کوتاه بگیرند (تا زیر زانو) . این درمان التهاب تاندون کف پا در کاهش درد و التهاب اغلب موفقیت آمیز است. شما همچنین می توانید از آتل استفاده کنید که در زمان استحمام می توانید آن را بردارید. اگر همه درمان های محافظه کار با شکست مواجه شد ، در وحله بعد ممکن است عمل جراحی برای آزاد کردن فاشیای سفت و ملتهب توصیه شود.

پیش آگهی

درمان های محافظه کار به احتمال زیاد باعث بهبود کیفیت زندگی بیماران می شود، اما این درمان ها ممکن است ماهها تا سالها برای بهبود این وضعیت زمان ببرد. هر چه درمانتان زودتر شروع شود، شانس بهبود پایتان بیشتر است.

پیشگیری

حفظ انعطاف پذیری خوب در اطراف مچ پا، بهترین راه برای جلوگیری از التهاب تاندون کف پا است. مراقبت خوب از پاها با پوشیدن کفش مناسب که قوس خوبی داشته باشد، ضروری است. از پابرهنه راه رفتن حتی در داخل ساختمان و پوشیدن دمپایی اجتناب کنید. اگر شما یک ورزشکار باشید، ممکن است برای جلو گیری از عود مجدد این بیماری ، به مشاوره یک مربی بدنساز متخصص نیاز داشته باشید.

عوارض

اگر التهاب تاندون کف پا درمان نشود، ممکن است درد پاشنه به صورت مداوم در حالت ایستاده و یا در هنگام راه رفتن وجود داشته باشد. این کار بدون شک در کیفیت کلی زندگی شما تأثیر می گذارد.

برای مطالعه توانبخشی التهاب تاندون کف پا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو