آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

التهاب تاندون چهارسرران

التهاب تاندون چهارسر ران یا تاندنیت کوادری یکي از علل درد بالای زانو بخصوص در ورزشکاران است. این بیماری بیشتر در ورزشکارانی که فوتبال یا والیبال می کنند یا می دوند دیده می شود و بیشتر در سنین بین 50-30 سال ایجاد می شود

v

آناتومی

عضلات چهارسر ران، یکی از قویترین عضلات بدن هستند و در جلوی ران قرار دارند. این عضلات در پایین ترین قسمت، به یک تاندون قوی به نام تاندون کوادری متصل می‌شوند و در پایین به استخوان کشکک متصل می‌شوند. در لبه پایینی استخوان کشکک، یک تاندون قوی به نام تاندون کشکک پایین آمده و به یک برجستگی در بالا و جلوی استخوان درشت نی می‌چسبد که به آن توبرکل تیبیا می‌گویند. مجموعه تاندون چهارسر، استخوان کشکک و تاندون کشکک، مکانیسم اکستانسور را تشکیل می‌دهند.

با انقباض تاندون چهارسر ران، مکانیسم اکستانسور به بالا رفته و زانو را به حالت مستقیم یا اکستنشن درمی‌آورد. در این بین، استخوان کشکک بصورت یک تکیه‌گاه عمل می‌کند و استخوان‌های ران و درشت‌نی بصورت بازوهای کارگر و مقاومت یک اهرم عمل می‌کنند. استخوان کشکک با این عمل، قدرت و نیروی عضله چهارسر را بیشتر می‌کند.

در هنگام فعالیت‌های روزانه، نیروهای زیادی به مفصل زانو وارد می‌شود. بطور مثال، در هنگاه راه رفتن، نیرویی برابر با سه برابر وزن و در هنگام دویدن، نیرویی برابر با 5 برابر وزن به مفصل زانو وارد می‌شود. به همین دلیل، حفظ سلامتی این مفصل و عضلات چهارسر ران بسیار مهم است.

 علل التهاب تاندون چهارسرران

 1. استفاده از کفش‌های نامناسب، دویدن بر روی زمین‌های سخت، و تمرین نامناسب (از نظر شدت، مدت زمان و تکرار) از عواملی است که می‌تواند منجر به التهاب تاندون چهارسر ران شود.
 2. دویدن به مدت زمان طولانی، با سرعت زیاد یا در مسافت‌های بلند می‌تواند تأثیر زیادی در ایجاد بیماری داشته باشد. همچنین، افزایش ناگهانی در شدت تمرین ورزشی نیز می‌تواند این تأثیر را داشته باشد.
 3. عوامل دیگری که ممکن است در ایجاد التهاب تاندون چهارسر ران موثر باشند، شامل سن فرد و قابلیت انعطاف بافت‌های نرم اطراف زانو است.
 4. انحراف محور در مفاصل مچ پا، زانو یا ران نیز می‌تواند در ایجاد التهاب تاندون چهارسر ران مؤثر باشد. عوامل دیگری همچون کف پای صاف، حرکت نامناسب کشکک در شیار بین کندیلی ران، چرخش نامناسب تیبیا و تفاوت طول دو اندام تحتانی می‌توانند باعث ایجاد نیروهای نامناسب و نامتعادل به مکانیسم اکستانسور شده و در نتیجه منجر به التهاب تاندون چهارسر ران شوند.
 5. هر گونه عدم تعادل و بالانس در عضلات اندام تحتانی می‌تواند نیروهای نامناسبی را به مکانیسم اکستانسور وارد کند.
 6. التهاب تاندون چهارسر ران و ارتباط آن با وزن بالا
  تحقیقات نشان داده است که افرادی که وزن زیادی دارند ممکن است بیشتر به التهاب تاندون چهارسر ران دچار شوند. این به این معنی است که وزن بالا می‌تواند عاملی برای افزایش خطر ابتلا به این نوع التهاب باشد.
 7. عوامل موثر در ایجاد التهاب تاندون چهارسر ران
  تاندون چهارسر ران قدرت و قدرت جذب نیروها را از طریق فیبرهای کلاژنی داخل خود تاندون دارد. اگر نیروهایی که به تاندون وارد می‌شوند، بیش از حد توانایی آن برای تحمل باشد، ممکن است باعث آسیب دیدگی و پارگی‌های خفیف در تاندون شود. این آسیب‌ها می‌توانند به شکل التهاب و درد و تورم نشان دهند.
 8. دژنرسانس و خرابی تاندون
  هر پارگی در تاندون، تلاش می‌کند تا خود را ترمیم کند، اما زمانی که پارگی‌ها به مقدار یا تکرار بیش از توانایی بدن برای ترمیم باشد، ممکن است منجر به دژنرسانس یا خرابی تاندون شود. 

بنابراین، ممکن است وزن بالا منجر به افزایش نیروهایی که به تاندون وارد می‌شود و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به التهاب تاندون چهارسر ران شود.

منبع:ايران ارتوپد

مقالات مرتبط

داروهای تزریقی بیماری آرتروز

فهرست مطالب1 2 گلوکوکورتیکوئیدهای تزریقی3 هیالورونان تزریقی گلوکوکورتیکوئیدهای تزریقی گلوکوکورتیکوئیدها(کورتون) وابسته به کورتیزون یعنی نوعی هورمون طبیعی موجود در بدن

مطالعه »

زانوی ضربدری

آیا می‌دانید فرم و شکل طبیعی زانوها به ‌صورتی است که وقتی قوزک پاها کنار یکدیگر قرار گرفته‌است، نباید فاصله

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان