التهاب تاندون چهارسر ران یا تاندنیت کوادری یکی از علل درد بالای زانو بخصوص در ورزشکاران است. این بیماری بیشتر در ورزشکارانی که فوتبال یا والیبال می کنند یا می دوند دیده می شود و بیشتر در سنین بین ۵۰-۳۰ سال ایجاد می شود

v

آناتومی

عضلات چهارسر ران از قویترین عضلات بدن بوده و در جلوی ران قرار دارند. در پایین ترین قسمت این عضلات زردپی یا تاندونی قوی موسوم به تاندون کوادری سپس یا چهارسر وجود دارد که در پایین به استخوان کشکک متصل می شود. ار لبه پایینی استخوان کشکک هم یک تاندون قوی به نام تاندون کشکک پایین آمده و به یک برجستگی در بالا و جلوی استخوان درشت نی میچسبد که به آن توبرکل تیبیا Tibial tubercle می گویند. به مجموعه تاندون چهارسر، استخوان کشکک و تاندون کشکک، مکانیسم اکستانسور Extensor mechanism می گویند.

با انقباض تاندون چهارسر ران مکانیسم اکستانسور به بالا رفته و زانو را به حالت مستقیم یا اکستنشن Extension درمیاورد. در این بین استخوان کشکک بصورت یک تکیه گاه عمل می کند و استخوان های ران و درشت نی بصورت بازوهای کارگر و مقاومت یک اهرم عمل می کنند. استخوان کشکک با این عمل، قدرت و نیروی عضله چهارسر را بیشتر می کند.

در هنگام فعالیت های روزانه نیروهای زیادی به مفصل زانو وارد می شود. بطور مثال در هنگاه راه رفتن نیرویی برابر با سه برابر وزن و در هنگام دویدن نیرویی برابر با ۵ برابر وزن به مفصل زانو وارد می شود.

 علل التهاب تاندون چهارسرران

۱- کفش نامناسب، زمین نامناسب برای دویدن (زمین سخت) و روش نامناسب تمرین ( از نظر شدت، مدت و تکرر) از عوامل ایجاد التهاب تاندون چهارسر ران می باشد

۲- دویدن به مدت زیاد، با سرعت زیاد و یا در مسافت های طولانی هم می تواند تاثیر  زیادی در ایجاد بیماری داشته باشد. وقتی که شدت یک تمرین ورزشی به ناگهان زیاد می شود هم همین تاثیر ایجاد می شود.

۳-عوامل  دیگری که  در التهاب تاندون چهارسر ران  موثر است سن فرد، قابلیت انعطاف بافت های نرم اطراف زانو می باشد

 ۴-انحراف محور در مفاصل مچ پا، زانو و یا ران هم  در التهاب تاندون چهارسر ران موثرند. کف پای صاف، حرکت نامناسب کشکک در شیار بین کندیلی ران، چرخش نامناسب تیبیا و تفاوت طول دو اندام تحتانی می توانند موجب اعمال نیروهای نامناسب و نامتعادل به مکانیسم اکستانسور شوند  و در نتیجه باعث ایجاد التهاب تاندون چهارسر ران می شود.

۵-هر گونه عدوم بالانس و تعادل در عضلات اندام تحتانی می تواند نیروهای نامناسبی به مکانیسم اکستانسور وارد کند.

۶-در کسانی که وزن زیادی دارند معمولا التهاب تاندون چهارسر ران  بیشتر ایجاد می شود.

۷-قدرت تاندون چهارسر مرتبط با قدرت و تعداد و جهت فیبرهای کلاژنی است که در داخل تاندون قرار دارند. تاندنیت وقتی ایجاد می شود که یک عدم تعادل بین نیروهایی که به تاندون وارد می شود و توانایی تاندون در جذب و پخش آن ایجاد شود.

۸- اگر نیرویی که به تاندون چهارسر ران وارد می شود بیش از حد تحمل آن باشد باعث آسیب دیدگی آن می شود . وارد شدن مکرر این آسیب ها  موجب بروز پارگی های خفیف و میکروسکوپی  می شود. با هر پارگی، تاندون سعی می کند آن را ترمیم کند ولی هنگامی که مقدار یا تکرر پارگی بیش از توانایی بدن برای ترمیم باشد بیماری شروع میشود.

۹-در این وضعیت پاسخ بدن به آسیب  بصورت ایجاد التهاب تاندون چهارسر ران است که آن هم خود را بصورت درد و تورم نشان میدهد. البته در بسیار اوقات مقدار التهاب  کم است و تاندون بیشتر شکل و جنس خود را از دست داده و خراب می شود. چیزی که به آن در اصطلاح پزشکی دژنرسانس Degeneration میگویند.

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس