افزایش سن و دیسک کمر

post_image

علت عمده ی بسیاری از مشکلات کمر آسیب و صدماتی است که در طول سالیان دراز ایجاد می شود. این فرآیند تخریب ( فرو پاشیدگی، Degeneration) نام دارد . فرآیند طبیعی افزایش سن موجب تغییراتی در تمام یا بخش هایی ستون مهره ها می شود . خطر به وجود آمدن کمر درد در اثر بیما ری دیسک یا فرو پاشیدگی مهره ای ، با افزایش سن ، افزایش می یابد . این امر می تواند علاوه بر فرآیند افزایش سن ، ناشی از سبک زندگی غیر فعال و کم تحرک باشد .
آسیب ها و صدمات بدنی می توانند با این تغییرات سرعت بخشند . شواهد زیادی وجود دارد که سیگار کشیدن سرعت فرو پاشیدگی را افزایش می دهد . افزون بر این، بین سابقه ی خانوادگی و سرعت این تغییرات نیز رابطه ای وجود دارد. دیسک بین مهره ای در طول زمان تغییر می کند . دیسک در ابتدا اسفنجی و محکم است و هسته ی آن دارای مقدار زیادی آب است و به دیسک این قابلیت را می بخشد که مهره ها را در مقابل فشارهای سنگین و مکرر حفظ کند . با آغاز فرو پاشیدگی دیسک، فاصله بین مهره ای کاهش یافته و رویه مفصلی پشت ستون مهره ها تحت فشار قرار می گیرد و فشار مضاعفی بر غضروف مفصلی که بر روی سطح رویه مفصلی قرار دارد ، وارد می آید . این فشار مضاعف در طول زمان ممکن است سبب آرتریت و تخریب رویه مفصلی شود. تغییراتی که در اثر افزایش سن بر روی دیسک، رویه ی مفصلی و لیگامنت ها رخ می دهد ، سبب ضعف و عدم ثبات ستون مهره ها می شود . در نتیجه ، فشار بیشتری بر روی هسته دیسک وارد می آید و ممکن است هسته دیسک به درون کانال مهره ای برود ( فتق دیسک ). دیسک نیز آنزیم ها و مواد شیمیایی را از خود بیرون می دهد و سبب تورم می شود. ترکیب فشار بر روی عص ب ها و تورم ناشی از مواد خارج شده از دیسک سبب ایجاد درد می شود . با ادامه ی فرو پاشیدگی و تخریب ، برآمدگی های استخوانی در اطراف رویه مفصلی و دیسک به وجود می آید . دقیقا مشخص نیست که این برآمدگی ها چگونه ایجاد می شوند . اغلب پزشکان معتقدند که برآمدگی های استخوانی حاصل تلاش بدن برای متوقف ساختن حرکت اضافی بین بخش های مختلف مهره هاست.
این برآمدگی های استخوانی با تحت فشار قرار دادن عصب های مهره ای مشکلات بیشتری از قبیل درد، بی حسی و ضعف را در کمر، باسن، اندام پایینی و پا به وجود می آورند. بخش های فرو افتاده ستون مهره ها در نهایت سخت و بی تحرک می شوند و حرکات طبیعی را محدود می سازند. معمولا یک مفصل سخت به اندازه ی مفصل متحرک سبب ایجاد درد نمی شود، بنابراین این مرحله از تخریب موجب تسکین درد در برخی افراد می شود. تخریب و فرو پاشیدگی دیسک بین مهره ای می تواند سبب به وجود آمدن عارضه هایی چون فتق دیسک و استنوسیس مهره ای شود .

منبع: فایل ورزش درمانی و علل بروز کمردرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *