شکستگی استرسی مهره که آنرا اسپوندیلولیز Spondylolysis هم میگویند یکی از علل شایع کمردرد در نوجوانان است. این عارضه عمولاً در سنین بلوغ یعنی زمانی که بیمار رشد سریع بدنی و قدی پیدا میکند دیده میشود. ورزش هایی که در آنها کمر زیاد میچرخد یا به عقب زیاد خم میشود مانند ژیمناستیک شیرجه یا فوتبال میتواند زمینه را برای بروز بیماری اسپوندیلولیز مهره کمری فراهم کند.

شکستگی استرسی ستون مهره چگونه ایجاد میشود

در اسپوندیلولیز مهره کمری بر اثر ضربات مکرری که به ستون مهره وارد میشود قسمتی از مهره پنجم کمری (گاهی مهره چهارم) به نام پارس اینترآرتیکولاریس Pars interarticularis شکسته میشود. اگر این شکستگی شدید باشد مهره پنجم به سمت جلو حرکت کرده و روی مهره اول خاجی (ساکروم) به جلو لیز میخورد. این حالت را اسپوندیلولیستزی Spondylolysthesis میگویند. که این اتفاق می تواند موجب بروز دیسک بین مهره های پنجم کمری و ساکروم (دیسک بین مهره ای S1-L5) شود. اگر جلو آمدگی مهره زیاد باشد روی ریشه های عصبی فشار وارد میشود و بیمار مبتلا به این بیماریدچار علائم عصبی میشود.

علل

مهم ترین علت شکستگی استرسی در مهره عبارتست از :

علل ژنتیکی : در بعضی موارد استخوان قسمتی از مهره که در بیماری اسپوندیلولیز مهره کمری آسیب میبیند بطور مادرزادی ضعیف و سست است. این وضعیت احتمال شکسته شدن این قسمت را بیشتر میکند.

وارد کردن فشار بیش از حد به ستون مهره : بعضی ورزش ها مثل ژیمناستیک، شیرجه و وزنه برداری فشار زیادی به ستون مهره وارد میکند. این فشارها میتوانند موجب شکستگی استرسی مهره یا اسپوندیلولیز مهره کمری شوند.

علائم

در بعضی از افراد با وجود اینکه اسپوندیلولیز مهره کمری وجود دارد دردی احساس نمیشود. درد معمولاً خفیف است و به باسن و ساق تیر میکشد. درد با فعالیت بدنی بیشتر شده و با استراحت کم میشود. بیماران مبتلا به اسپوندیلولیز مهره کمری در حین راه رفتن قدم های کوچک برمیدارند.

درمان اسپوندیلولیز مهره کمری

درمان اسپوندیلولیز مهره کمرییا شکستگی استرسی ستون مهره غالباً غیر جراحی است. مهم ترین اقدام درمانی قطع فعالیت های ورزشی است که موجب این عارضه شده است. گاهی اوقات یک بریس کمری و انجام فیزیوتراپی کمک کننده است. در بیشتر موارد بیمار مبتلا به اسپوندیلولیز مهره کمری بعد از مدتی میتواند مجدداً فعالیت ورزشی را به آرامی شروع کند. انجام ورزش درمانی و نرمش هایی برای افزایش قابلیت انعطاف پذیری مهره و تقویت عضلات کمر و شکم بسیار مفید است.

بیماران با اسپوندیلولیز مهره کمری باید تحت نظر پزشک باشند تا سالها بطور مرتب از ستون مهره رادیوگرافی بعمل میاورد تا اگر بیماری مجدداً عود کرد یا پیشرفت کرد متوجه آن شود. اگر درد مهره کمری با درمان های ذکر شده خوب نشود و شدت درد به حدی باشد که مانع فعالیت های روزمره فرد شود و یا در مواردی که علت سرخوردگی مهره کمر در حال پیشرفت باشد ممکن است نیاز به درمان جراحی اسپوندیلولیز مهره کمری وجود داشته باشد. در این درمان جراحی مهره پنجم کمری به مهره اول ساکروم جوش داده میشود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس