آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

اسپوندیلولیز مهره کمری

download 31

شکستگی استرسی مهره، که به آن اسپوندیلولیز نیز معروف است، یکی از عوامل شایع کمردرد در نوجوانان است. این مشکل معمولاً در سنین بلوغ، زمانی که بدن در حال رشد سریع است، دیده می‌شود. ورزش‌هایی که نیازمند خم شدن یا خم شدن به عقب زیاد مانند ژیمناستیک، شیرجه یا فوتبال، می‌توانند زمینه‌ساز بروز این مشکل در مهره‌های کمری باشند.

در اسپوندیلولیز، ناحیه‌ای از مهره پنجم کمری (گاهی اوقات مهره چهارم) به نام پارس اینترآرتیکولاریس به دلیل ضربات مکرر شکسته می‌شود. اگر این شکستگی شدید باشد، ممکن است مهره پنجم به سمت جلو حرکت کرده و روی مهره اول خاجی (ساکروم) به جلو لیز بخورد، که به این حالت اسپوندیلولیستزی گفته می‌شود. این اتفاق می‌تواند منجر به بروز دیسک بین مهره‌های پنجم کمری و ساکروم (دیسک بین مهره ای S1-L5) شود. اگر جلو آمدگی مهره زیاد باشد، ممکن است روی ریشه‌های عصبی فشار وارد شده و بیمار علائم عصبی را تجربه کند.

علل

مهم ترین علت شکستگی استرسی در مهره عبارتست از :

علل ژنتیکی : در بعضی موارد استخوان قسمتی از مهره که در بیماری اسپوندیلولیز مهره کمری آسیب میبیند بطور مادرزادی ضعیف و سست است. این وضعیت احتمال شکسته شدن این قسمت را بیشتر میکند.

وارد کردن فشار بیش از حد به ستون مهره : بعضی ورزش ها مثل ژیمناستیک، شیرجه و وزنه برداری فشار زیادی به ستون مهره وارد میکند. این فشارها میتوانند موجب شکستگی استرسی مهره یا اسپوندیلولیز مهره کمری شوند.

علائم

در بعضی از افراد، وجود اسپوندیلولیز مهره کمری ممکن است بدون احساس درد باشد. درد معمولاً خفیف است و به باسن و ساق منتقل می‌شود. این درد با فعالیت بدنی بیشتر می‌شود و با استراحت کاهش می‌یابد. بیماران مبتلا به اسپوندیلولیز مهره کمری ممکن است در حین راه رفتن قدم‌های کوچک برمیدارند.

درمان اسپوندیلولیز مهره کمری

درمان اسپوندیلولیز مهره کمری یا شکستگی استرسی ستون مهره اغلب به صورت غیر جراحی انجام می‌شود. اقدام مهمترین درمانی، قطع فعالیت‌های ورزشی است که ممکن است این عارضه را تشدید کنند. گاهی اوقات استفاده از بریس کمری و انجام فیزیوتراپی می‌تواند مفید باشد. در بیشتر موارد، بیماران مبتلا به اسپوندیلولیز مهره کمری می‌توانند بعد از مدتی به آرامی فعالیت ورزشی را مجدداً شروع کنند. انجام ورزش‌های ترمیمی و نرمش‌ها برای افزایش انعطاف‌پذیری مهره و تقویت عضلات کمر و شکم بسیار مفید است.

بیماران با اسپوندیلولیز مهره کمری باید تحت نظر پزشک باشند و به صورت منظم تصاویر رادیوگرافی از ستون مهره خود را انجام دهند تا در صورت عود یا پیشرفت بیماری، به موقع تشخیص داده شود. اگر درد مهره کمری با درمان‌های فوق بهبود نیابد و شدت درد به حدی باشد که فعالیت‌های روزمره را محدود کند یا در مواردی که علت سرخوردگی مهره کمر در حال پیشرفت باشد، ممکن است نیاز به درمان جراحی باشد. در این درمان جراحی، مهره پنجم کمری به مهره اول ساکروم جوش داده می‌شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان