Close-up face of young pretty woman squeeze skin on forehead

هنوز سن و سالی از او نگذشته که روی پیشانی و بین دو ابرویش خطوطی عمیق افتاده است. اطرافیان مرتب به او تذکر می دهند وقتی غرق در مطالعه یا تماشای تلویزیون است، اخم می کند و همین موضوع باعث می شود پیشانی اش چروکیده شود. خودش می گوید مادرش هم همین خط اخم بین ابرو را دارد و ارثی است! خانمی هم می گوید اخم ناشی از درد کشیدن موقع حمله میگرن رد پایی زشت روی پیشانی اش گذاشته. خیلی ها به این درد مبتلا هستند و بعضی ها که هنوز دچار آن نشده اند، دنبال راهی برای پیشگیری می گردند.

بعضی وقتها خواسته و نا خواسته و بدون آنکه متوجه باشیم اخم می‌کنیم آن هم درست زمانی که اصلا لازم نیست مثل تماشای تلویزیون ،رانندگی ،گوش کردن دقیق به صحبت دیگران ویا رادیو ودر معلمان هنگام تصحیح برگه ها وحتی همین الان هنگام کار با کامپیوتر.

این اخم های نا خواسته در سنین جوانی و طبق عادت به مرور در سنین بالاتر تبدیل به یک یا دو خط عمیق و دایمی بین ابروها خواهد شدکه همیشه چهره‌ی ما را به حالت عبوس و اخمو نشان خواهد داد ودر نهایت برای رفع و درمان خط اخم مجبور به استفاده از راههای پزشکی به هر طریقی وبا صرف هزینه های زیبایی آنچنانی خواهیم شد.

چرا تا جایی که امکان پیشگیری از این حالت وجود داشته و می‌توان با چند راهکار ساده این خطوط ابرو را کنترل کرد واز به وجود آمدن دایمی خط اخم بین ابرو جلوگیری کرد بگذاریم بعد ها برای آنها فکری بیندیشیم.

شما می‌توانید تنها با چند توصیه راحت و مفید و درست در زمانی که پوست در حال استراحت است این کار را به خوبی انجام دهید و همیشه چهره‌ای شاداب و باز داشته باشید.

توصیه ی اول: یک شب در میان و هنگام خواب با استفاده از یک قاشق چایخوری سرخالی روغن زیتون و با نوک انگشتان وسط از بین دو ابرو شروع کرده وبه حالت ماساژ بین دو ابرو را به دو طرف صورت کشیده و بدون برداشتن انگشتان از بالای ابرو ادامه داده به زیر چشمها بکشید و ده مرتبه این حرکت بیضی شکلی که حول ابرو تا زیرچشمهاست را ادامه دهید .این ماساژ نه تنها برای پیشگیری از خطوط اخم مؤثر است بلکه از چروکهای زیر چشم نیز جلوگیری می‌کند.

قابل توجه : افراد بالای۳۰سال که از کرمهای دور چشم توسط پزشک تجویز شده استفاده می‌کنند می‌توانند این ماساژ را با کرم دورچشمشان انجام دهند.

توصیه ی دوم: دو شب از هفته را از مقدار کمی عسل (به اندازه ی یک عدس) بین دو ابرو و یا خطهای روی پیشانی مالیده وبخوابید و صبح با آب ولرم شستشو نمایید.

توصیه ی سوم: برای افرادی که اخمهای غیر قابل کنترل داشته و به هیچ وجه نمی‌توانند اخمشان را کنترل کنند و یا هنگام خواب ناخواسته با اخم می‌خوابند و با اخم از خواب پا می‌شوند توصیه می‌شود که از چسبهای مخصوص ابرو که در داروخانه ها یافت می‌شود به شکل مثلثی یا مستطیلی شکل بریده وبین دو ابرو بزنند.این چسبها را می‌توانند هر شب هنگام خواب استفاده کرده و تاثیرش را حتما ببینند.حتی اگر احساس می‌کنند که اخم کردن برایشان عادت شده و شب و روز ندارد می‌توانند از این چسبها روزها نیز بزنند تا این عادت کم کم از بین برود .نگران دیده شدن این چسب در روز و بیرون از منزل نباشید زیرا به دلیل بی رنگی وهمرنگ شدن با پوست وکامل خوابیدن بر روی پوست به سختی دیده خواهد شدکه البته دیده شدن آن هم لزوما ایرادی نخواهد داشت.

روش های از بین بردن خط اخم

لیزر درمانی

در جوان سازی و رفع خط اخم بوسیله لیزر ،لیزر پوست بیمار را حرارت میدهد. پوست آسیب دیده ازبین می رود و پوست جدید جایگزین آن می شود.دربعضی مواقع دکتر ها از لیزرهای خفیف ترمانند امواج رادیویی ویا پالس های منابع نوری برای تحریک رشد کلوژن ها استفاده می کند به جای اینکه سطوح خارجی پوست را ازبین ببرند . دکترها به طور طبیعی بیماران را قبل از عمل بیهوش می کنند تا از درد بیمارجلوگیری کنند. همچنین ممکن است از مسکن برای کاهش درد بیمار استفاده کند. پزشک لیزر را روی پوست بیمارحرکت می دهد تا ناحیه مورد نظر درمان شود .با انجام لیزر بیمار در پوست خود احساس سوختگی و سوزش دارد.

بعد از انجام جراحی ، ناحیه درمان شده برای چند روز ظریف ،صورتی رنگ و متورم میشود.بیمار بایدبرای جلوگیری از عفونت ناحیه لیزر شده را چندین بار دریک روز با آب خنک بشوید.پماد و پوشش روی زخم باید به طورمنظم تعویض شود. بیماران باید از قرارگرفتن درمقابل اشه خورشید جلوگیری کنند و در صورت قرارگرفتن در معرض خورشید از عینک آفتابی استفاده کنند.بدلیل اینکه پوست جدید به اشعه های آفتاب حساس می باشد.در روند بهبود بیمار باید چندین بار پزشک خود را ملاقات کند.خطرات ممکنی که در جراحی جوان سازی پوست اتفاق خواهد افتاد شامل تورم ،پوسته شدن، حساس شدن،خارش ،قرمزی پوست ،تغییر رنگ، تحریک پذیری،آکنه وعفونت میباشد. مشکلات افتادگی پلک و سوختگی به ندرت اتفاق می افتد.

تزریق بوتاکس

هم برای پیشگیری و هم از بین بردن خط اخم ، تزریق توکسین بوتولونیم A یا همان بوتاکس که نامی تجاری است، توصیه می شود. این سم باعث کم تحرکی و فلج تدریجی عضلات می شود. در نتیجه به مرور زمان و با ادامه درمان ها پوست به حالت اول برمی گردد و چروک ها از بین می رود. توکسین بوتولونیوم A طی ۳-۱ روز اول تاثیر می کند و باعث فلج عضله می شود و اثر آن تا ۴ ماه برقرار است. بعد از این مدت اثر به تدریج کم می شود و بعد از ۶ ماه کاملا از بین می رود و به تزریق مجدد نیاز دارد. هرچه تزریق ادامه دارتر باشد، عضلاتی که بیش از حد حرکت دارند و قوی شده اند لاغر و نتیجه درمان بهتر می شود.

تزریق ژل

می توان با تزریق ژل به صورت، خط اخم و چین و چروک صورت را پر کرد. چنانچه بدون این که اخم کنید، خط اخم در صورت شما نمایان است، تزریق ژل می تواند راه حل مناسبی باشد. طی جلسه ی مشاوره، پزشک شما را معاینه می کند و روش درمانی که مناسب شما است را توصیه می کند. گاهی اوقات ترکیبی از هر دو روش درمانی توصیه می شود. در این صورت، نتیجه ی حاصل برای مدت بیشتری دوام خواهد داشت، چون هر دو روش به اثربخشی طولانی تر یکدیگر کمک می کنند.

سوالات متداول

اگر به عنوان پیشگیری این تزریق را انجام دهیم، عارضه ندارد؟

نه، تزریق بوتولونیمA عارضه ای ندارد و مانع شکل گیری و حتی به مرور زمان باعث از بین رفتن چروک می شود. البته افرادی که بوتاکس تزریق می کنند، در عین حال باید از حرکت دادن بیش از حد عضلات صورتشان هم خودداری کنند.

استفاده از چسب ها یا کرم و داروها برای از بین بردن خط اخم در درمان جایگاهی ندارد؟

نه، هیچ فایده ای ندارد. باید از انجام حرکت های بی خود پرهیز کرد و در کنار آن بوتولونیم A تنها درمان موثر است.

از پرکننده ها، تزریق چربی یا ژل برای پر کردن چروک عمیق ناحیه خط اخم یا پیشانی نمی توان استفاده کرد؟

این روش ها برای ناحیه خط اخم و پیشانی توصیه نمی شود و جایگاهی در درمان ندارد.

خط اخم می تواند ارثی باشد؟

چین و چروک ها مخصوصا خط اخم ژنتیکی نیست و به شخصیت فرد و حرکت بیش از حد عضلات ارتباط دارد. یک مساله عمل و عکس العمل است که مختص به خود فرد است.

ورزش صورت تاثیری بر خط اخم ندارد؟

ورزش صورت از بروز خط اخم پیشگیری نمی کند و راه درمان آن هم نیست زیرا خط اخم به دنبال انقباض های مکرر عضلات صورت بروز می کند. اگر فردی بگوید به دنبال ورزش صورت و ماساژ نه تنها خط اخم او برطرف نشده بلکه بدتر هم شده است، راست می گوید زیرا ورزش، عضلات را قوی تر می کند و احتمال اینکه چین و چروک ها عمیق تر شوند، وجود دارد. برای پیشگیری یا از بین بردن خط اخم بین دو ابرو باید از حرکت های بی دلیل عضلات در صورت پرهیز کرد و تنها راه آن تزریق بوتاکس و کم تحرک کردن عضله هاست.

پیشگیری از خط اخم

* سعی کنید در ساعاتی که آفتاب می تابد از منزل بیرون نروید و اگر هم مجبور به ترک منزل شدید از کرم ها و کلاه های ضد آفتاب استفاده کنید تا از اخم کردن شما در آفتاب جلوگیری کنند.

* همیشه سعی کنید در زمان استرس یا ناراحتی حالت صورت خود را تغییر دهید و بجای اخم کردن ابروهای خود را بالا ببرید و به این حالت عادت کنید تا پوست شما خطوط عمودی اخم به خود نگیرد.

* از کرم های لایه بردار حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا به روی خطوط اخم خود بمالید تا سلول های مرده ی پوست از روی خطوط اخم از بین رفته و سلول های جدید جایگزین آن ها شوند.

* در رژیم غذایی روزانه ی خود از میوه ها و سبزیجات تازه ، مکمل های مولتی ویتامین و آب  زیاد استفاده کنید زیرا باعث جلوگیری از به وجود آمدن چروک های پوستی می شوند.

* حتما هر شب خواب کافی داشته باشید ، ۷ الی ۸ ساعت هر شب ، زیرا خواب کافی باعث جلوگیری از بروز چین و چروک روی پوست می شود.

* هفته ای چند مرتبه ، شب ها روغن نارگیل به روی خطوط اخم پوست خود بمالید ، زیرا روغن نارگیل با هیدراته کردن عمیق پوست کمک بزرگی در کاهش و از بین بردن خط اخم می کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)