آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

از بین بردن خط اخم

Close-up face of young pretty woman squeeze skin on forehead

هنوز جوانی از دست نداده که خطوط عمیقی بین ابروها و روی پیشانی اش ظاهر شده است. او می‌گوید که هنگامی که درگیر مطالعه یا تماشای تلویزیون است، اخم می‌کند و این باعث می‌شود پیشانی اش چروکیده شود. او اعتقاد دارد که این خطوط ارثی از مادرش است. اما یک خانم دیگر مدعی است که خط اخم بین ابروها ناشی از درد میگرن است. این درد برخی افراد را تحت تأثیر قرار داده و برخی دیگر نیز به دنبال روش‌های پیشگیری از آن هستند.

به طور ناخودآگاه و بدون آگاهی از آن، بعضی اوقات اخم می‌کنیم، حتی زمانی که اصلاً نیازی به آن نیست، مانند هنگام تماشای تلویزیون، رانندگی، گوش دادن به دقت به دیگران یا رادیو، و حتی در مواقع استفاده از کامپیوتر.

این اخم‌های ناخواسته در سنین جوانی، به تدریج در سنین بالاتر به یک یا دو خط عمیق و دائمی بین ابروها تبدیل می‌شود. این خطوط همیشه چهره‌ی ما را به حالت عبوس و اخمو نشان می‌دهند و در نهایت برای رفع و درمان خط اخم ، ممکن است نیاز به استفاده از روش‌های پزشکی و هزینه‌های زیبایی باشد.

اگرچه به نظر می‌رسد که این مشکل قابل پیشگیری نیست، اما با چند راهکار ساده می‌توان این خطوط را کنترل کرد و از تبدیل شدن آنها به خطوط دائمی خط اخم بین ابرو جلوگیری کرد. بنابراین، بهتر است که در ابتدا به راهکارهای پیشگیری از این مشکل فکر کنیم تا بعداً برای رفع آن، به روش‌های پزشکی نیاز شود.

شما می‌توانید تنها با چند توصیه راحت و مفید و درست در زمانی که پوست در حال استراحت است این کار را به خوبی انجام دهید و همیشه چهره‌ای شاداب و باز داشته باشید.

توصیه ی اول: یک شب در میان و هنگام خواب با استفاده از یک قاشق چایخوری سرخالی روغن زیتون و با نوک انگشتان وسط از بین دو ابرو شروع کرده وبه حالت ماساژ بین دو ابرو را به دو طرف صورت کشیده و بدون برداشتن انگشتان از بالای ابرو ادامه داده به زیر چشمها بکشید و ده مرتبه این حرکت بیضی شکلی که حول ابرو تا زیرچشمهاست را ادامه دهید .این ماساژ نه تنها برای پیشگیری از خطوط اخم مؤثر است بلکه از چروکهای زیر چشم نیز جلوگیری می‌کند.

قابل توجه : افراد بالای۳۰سال که از کرمهای دور چشم توسط پزشک تجویز شده استفاده می‌کنند می‌توانند این ماساژ را با کرم دورچشمشان انجام دهند.

توصیه ی دوم: دو شب از هفته را از مقدار کمی عسل (به اندازه ی یک عدس) بین دو ابرو و یا خطهای روی پیشانی مالیده وبخوابید و صبح با آب ولرم شستشو نمایید.

توصیه ی سوم: برای افرادی که اخمهای غیر قابل کنترل داشته و به هیچ وجه نمی‌توانند اخمشان را کنترل کنند و یا هنگام خواب ناخواسته با اخم می‌خوابند و با اخم از خواب پا می‌شوند توصیه می‌شود که از چسبهای مخصوص ابرو که در داروخانه ها یافت می‌شود به شکل مثلثی یا مستطیلی شکل بریده وبین دو ابرو بزنند.این چسبها را می‌توانند هر شب هنگام خواب استفاده کرده و تاثیرش را حتما ببینند.حتی اگر احساس می‌کنند که اخم کردن برایشان عادت شده و شب و روز ندارد می‌توانند از این چسبها روزها نیز بزنند تا این عادت کم کم از بین برود .نگران دیده شدن این چسب در روز و بیرون از منزل نباشید زیرا به دلیل بی رنگی وهمرنگ شدن با پوست وکامل خوابیدن بر روی پوست به سختی دیده خواهد شدکه البته دیده شدن آن هم لزوما ایرادی نخواهد داشت.

روش های از بین بردن خط اخم

لیزر درمانی

در جوان سازی و رفع خط اخم بوسیله لیزر ،لیزر پوست بیمار را حرارت میدهد. پوست آسیب دیده ازبین می رود و پوست جدید جایگزین آن می شود.دربعضی مواقع دکتر ها از لیزرهای خفیف ترمانند امواج رادیویی ویا پالس های منابع نوری برای تحریک رشد کلوژن ها استفاده می کند به جای اینکه سطوح خارجی پوست را ازبین ببرند . دکترها به طور طبیعی بیماران را قبل از عمل بیهوش می کنند تا از درد بیمارجلوگیری کنند. همچنین ممکن است از مسکن برای کاهش درد بیمار استفاده کند. پزشک لیزر را روی پوست بیمارحرکت می دهد تا ناحیه مورد نظر درمان شود .با انجام لیزر بیمار در پوست خود احساس سوختگی و سوزش دارد.

بعد از انجام جراحی ، ناحیه درمان شده برای چند روز ظریف ،صورتی رنگ و متورم میشود.بیمار بایدبرای جلوگیری از عفونت ناحیه لیزر شده را چندین بار دریک روز با آب خنک بشوید.پماد و پوشش روی زخم باید به طورمنظم تعویض شود. بیماران باید از قرارگرفتن درمقابل اشه خورشید جلوگیری کنند و در صورت قرارگرفتن در معرض خورشید از عینک آفتابی استفاده کنند.بدلیل اینکه پوست جدید به اشعه های آفتاب حساس می باشد.در روند بهبود بیمار باید چندین بار پزشک خود را ملاقات کند.خطرات ممکنی که در جراحی جوان سازی پوست اتفاق خواهد افتاد شامل تورم ،پوسته شدن، حساس شدن،خارش ،قرمزی پوست ،تغییر رنگ، تحریک پذیری،آکنه وعفونت میباشد. مشکلات افتادگی پلک و سوختگی به ندرت اتفاق می افتد.

تزریق بوتاکس

توصیه می‌شود که برای پیشگیری و از بین بردن خط اخم، از تزریق توکسین بوتولینوم A یا همان بوتاکس استفاده شود. این سم باعث کاهش فعالیت و فلج تدریجی عضلات می‌شود. به این ترتیب، با ادامه درمان، پوست به حالت اول بازمی‌گردد و چین و چروک‌ها از بین می‌روند. توکسین بوتولینوم A طی 3-1 روز اول تاثیر می‌گذارد و باعث فلج عضله می‌شود. اثر این تزریق تا 4 ماه برقرار است. پس از گذشت این مدت، اثر به تدریج کاهش می‌یابد و پس از 6 ماه کاملاً از بین می‌رود و نیاز به تزریق مجدد دارد. همچنین، هر چه تزریق‌ها ادامه دارتر باشند، عضلاتی که بیش از حد فعالیت دارند و قوی شده‌اند، لاغر و نتیجه درمان بهتری خواهد داشت.

تزریق ژل

می توان با تزریق ژل به صورت، خط اخم و چین و چروک صورت را پر کرد. چنانچه بدون این که اخم کنید، خط اخم در صورت شما نمایان است، تزریق ژل می تواند راه حل مناسبی باشد. طی جلسه ی مشاوره، پزشک شما را معاینه می کند و روش درمانی که مناسب شما است را توصیه می کند. گاهی اوقات ترکیبی از هر دو روش درمانی توصیه می شود. در این صورت، نتیجه ی حاصل برای مدت بیشتری دوام خواهد داشت، چون هر دو روش به اثربخشی طولانی تر یکدیگر کمک می کنند.

سوالات متداول

اگر به عنوان پیشگیری این تزریق را انجام دهیم، عارضه ندارد؟

نه، تزریق بوتولونیمA عارضه ای ندارد و مانع شكل گیری و حتی به مرور زمان باعث از بین رفتن چروك می شود. البته افرادی كه بوتاكس تزریق می كنند، در عین حال باید از حركت دادن بیش از حد عضلات صورتشان هم خودداری كنند.

استفاده از چسب ها یا كرم و داروها برای از بین بردن خط اخم در درمان جایگاهی ندارد؟

نه، هیچ فایده ای ندارد. باید از انجام حركت های بی خود پرهیز كرد و در كنار آن بوتولونیم A تنها درمان موثر است.

از پركننده ها، تزریق چربی یا ژل برای پر كردن چروك عمیق ناحیه خط اخم یا پیشانی نمی توان استفاده كرد؟

توصیه نمی‌شود که از روش‌های زیر برای درمان خط اخم و پیشانی استفاده کنید، زیرا موثر نیستند و جایگاهی در درمان این مشکل ندارند.

آیا خط اخم می‌تواند ارثی باشد؟

خط اخم ژنتیکی نیست و به شخصیت فرد و حرکت بیش از حد عضلات ارتباط دارد. این مشکل یک مساله عمل و عکس‌العمل است که مختص به خود فرد است.

آیا ورزش صورت تاثیری بر خط اخم دارد؟

ورزش صورت از بروز خط اخم پیشگیری نمی‌کند و راه درمان آن هم نیست، زیرا خط اخم به دنبال انقباض‌های مکرر عضلات صورت بروز می‌کند. اگر فردی بگوید به دنبال ورزش صورت و ماساژ نه تنها خط اخم او برطرف نشده، بلکه بدتر هم شده است، راست می‌گوید، زیرا ورزش، عضلات را قوی‌تر می‌کند و احتمال اینکه چین و چروک‌ها عمیق‌تر شوند، وجود دارد. برای پیشگیری یا از بین بردن خط اخم بین دو ابرو ، باید از حرکات بی‌دلیل عضلات در صورت پرهیز کرد و تنها راه آن تزریق بوتاکس و کم‌تحرک کردن عضله‌هاست.

پیشگیری از خط اخم

* سعی کنید در ساعاتی که آفتاب می تابد از منزل بیرون نروید و اگر هم مجبور به ترک منزل شدید از کرم ها و کلاه های ضد آفتاب استفاده کنید تا از اخم کردن شما در آفتاب جلوگیری کنند.

* همیشه سعی کنید در زمان استرس یا ناراحتی حالت صورت خود را تغییر دهید و بجای اخم کردن ابروهای خود را بالا ببرید و به این حالت عادت کنید تا پوست شما خطوط عمودی اخم به خود نگیرد.

* از کرم های لایه بردار حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا به روی خطوط اخم خود بمالید تا سلول های مرده ی پوست از روی خطوط اخم از بین رفته و سلول های جدید جایگزین آن ها شوند.

* در رژیم غذایی روزانه ی خود از میوه ها و سبزیجات تازه ، مکمل های مولتی ویتامین و آب  زیاد استفاده کنید زیرا باعث جلوگیری از به وجود آمدن چروک های پوستی می شوند.

* حتما هر شب خواب کافی داشته باشید ، 7 الی 8 ساعت هر شب ، زیرا خواب کافی باعث جلوگیری از بروز چین و چروک روی پوست می شود.

* هفته ای چند مرتبه ، شب ها روغن نارگیل به روی خطوط اخم پوست خود بمالید ، زیرا روغن نارگیل با هیدراته کردن عمیق پوست کمک بزرگی در کاهش و از بین بردن خط اخم می کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگانمشاوره رایگان