آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ارتوکین تراپی و میزان موفقیت آن در درمان آرتروز و دردهای مفصلی

ارتوكین تراپی روشی است كه در آن از بیمار خون بیمار گرفته می‌شود، فرایندهایی روی خون انجام شده و مجدداً به عنوان داروی ضد التهاب برای كاهش درد مزمن و آرتروز در بدن تزریق می‌شود. این روش برای درمان پارگی مینیسک، آرتروز، پارگی رباط صلیبی و آسیب رباط داخل زانو ناشی از آسیب‌های ورزشی استفاده می‌شود. این روش برای درمان این آسیب‌ها و دردهای مزمن بدون دارو یا مواد خارجی است. این یک روش بیولوژیکی است و از پروتئین‌ها و عوامل بهبودی بدن استفاده می‌کند.

عملکرد ارتوکین تراپی چگونه است؟


فرایند ارتوکین تراپی شامل خون گرفتن از بیمار و آماده سازی خون است تا پروتئین‌های ضد التهاب و فاکتورهای رشد (سرم خون) به مفاصل یا تاندون‌ها و سایر بافت‌های نرم تزریق شود. ارتوکین منجر به کاهش درد، افزایش دامنه‌ی حرکتی و در تسریع بهبود طبیعی می‌شود. ارتوكین تراپی عمدتا در درمان آرتروز، به ویژه آرتروز زانو استفاده می‌شود. این درمان در درجه اول بر نقش اینترلوکین 1 (IL1) متمرکز است.

اینترلوکین 1 با اتصال به گیرنده‌های خاص “سیتوکین” یک واسطه‌ی کلیدی در پاسخ به التهاب است. با اتصال به این گیرنده‌ها، IL1 باعث روند التهابی می‌شود. سپس با پیشرفت این روند، IL1 و سایر عوامل دخیل در روند التهابی می‌توانند منجر به تخریب بیشتر مفصل شوند. این ممکن است منجر به آرتروز و درد شود.

با ارتوكین تراپی آنتاگونیست IL-1 آزاد می‌شود كه از اتصال IL1 به گیرنده‌ها جلوگیری و این روند التهابی را محدود می‌كند. در عین حال، همچنین ممکن است فاکتورهای رشد را در ناحیه آزاد کند تا تخریب بافت‌های مجاور (به عنوان مثال غضروف مفصل) به حداقل برسد و در واقع باعث بهبود و ترمیم این بافت‌ها شود.

تعدادی از مطالعات اخیر موثر بودن درمان ارتوکین تراپی را به ویژه برای آرتروز مفصلی نشان داده است.

برای کسانی که با نوع دیگری از تزریق خون به نام پی ار پی آشنا هستند، ارتوکین از نظر تهیه خون خود بیمار، مشابه روش PRP است. اما پس از این روش، آماده سازی به طور قابل توجهی متفاوت است. ارتوکین توانایی افزایش تعداد فاکتورهای رشد در هر روش در مقایسه با PRP را دارد و همچنین دارای مزیت مسدود کردن IL-1 و در نتیجه مسدود کردن پاسخ التهابی است.

بنابراین ارتوكین بیشتر در مورد مشكلات مفصلی مانند استئوآرتریت‌ها كه بیشتر یك عنصر التهابی دارند استفاده می‌شود.

روش ارتوكین درمانی چگونه است؟


خون از ورید بیمار گرفته و تحت شرایط خاص پردازش می‌شود. خون در 37 درجه انکوبه می‌شود تا تولید پروتئین ضد التهاب گیرنده اینترلوکین -1 (L-1Ra) تحریک شود. پروتئین در آزمایشگاه استخراج و در آمپول قرار می‌گیرد و بعداً به صورت تزریق در دسترس است. سرمی که بدست آمده دوباره در ناحیه درد بیمار مانند مفاصل تزریق می‌شود. این آمپول‌ها یک تا دو بار در هفته انجام می‌شود و به بیماران توصیه می شود از ورزش شدید به مدت 48 ساعت خودداری کنند.

اقدامات مراقبتی پیش و پس از ارتوکین تراپی، شامل چه مواردی هستند؟


5 روز قبل از درمان:

 • مصرف مکمل‌هایی را که باعث کبودی و خونریزی می شوند متوقف کنید (لطفا با پزشک خود مشورت کنید)
 • نوروفن
 • ولتارن
 • آسپرین
 • مصرف آب خود را افزایش دهید (به خصوص در روز قبل از معاینه)

روز معاینه:

 • ظرف 4 ساعت پس از معاینه ، 2-3 لیتر آب بنوشید
 • تصویربرداری قبلی و درایور را به همراه داشته باشید

مراقبت بعد از درمان:

 • 12 ساعت پس از هر بار تزریق از ورزش ، شنا و سونا خودداری کنید

مزایای درمان با ارتوکین چیست؟


مزایای درمان با ارتوکین چیست؟

مزایای استفاده از ارتوکین تراپی شامل موارد زیر است:

 • عوارض جانبی بسیار نادر
 • ضد التهاب
 • احیا کننده
 • درد را کاهش می دهد
 • تحرک را بهبود می‌بخشد
 • تاثیر آن طولانی مدت است

چه زمانی ارتوکین تراپی توصیه نمیشود؟


اگر از عفونت حاد یا تب رنج می‌برید، اگر در 3 روز گذشته اسهال داشته‌اید، اگر در هفته قبل آنتی بیوتیک مصرف کرده‌اید یا در چهار هفته گذشته واکسینه شده اید، این روش درمانی توصیه نمی‌شود. درمان با ارتوكین ترجیحاً باید در بیمارانی با سلامت كلی پایدار استفاده شود.

چه زمانی درمان ارتوکین مناسب است؟ 


ارتوکین تراپی معمولا برای شرایط زیر قابل اجرا می‌باشد:

 • درد مفصل: درمان ارتوكین می‌تواند به درد و ناتوانی ناشی از یك بیماری تحلیل برنده مفصل، به عنوان مثال آرتروز زانو و آرتروز انگشتان، دست‌ها، آرنج و مچ پا كمك كند.
 • کمردرد: ارتوكین تراپی در کاهش كمردرد ناشی از ریشه عصبی ستون فقرات، مانند برآمدگی ناخوشایند یا دیسک فتق، سیاتیک، مشکلات بازو شانه، التهاب ریشه عصب در ستون فقرات گردنی، توراسیک یا آسیب‌های ستون فقرات موثر است.
 • علاوه بر این، از ارتوكین تراپی برای فرسایش دردناك مفاصل مهره ای، به عنوان مثال سرخوردگی مهره نیز استفاده می‌شود.

اثربخشی درمان اورتوکین 


اثربخشی درمان با استفاده از ارتوكین تراپی و تحمل زیاد بدن نسبت به درمان از نظر بالینی در بسیاری از مطالعات تأیید شده است. ارتوکین تراپی یکی از مهمترین دستاوردهای ارتوپدی مولکولی است که مبتنی بر سالها تحقیق و مشاهده دقیق بیماران است. اثربخشی این روش درمانی با نتایج آزمایشات بالینی، آزمایشات و تجزیه و تحلیل‌های انجام شده توسط متخصصان مشهور در بسیاری از کشورها تأیید می‌شود. این روش درمانی در 488 مرکز دارای مجوز در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تجربه پزشکان تأثیر زیادی در تأثیرات درمانی دارد.

اثرات ارتوکین درمانی چه مدت ادامه دارد؟


هر مورد به هر بیمار بستگی دارد و مدت زمان متفاوتی ادامه خواهد داشت. شدت آسیب، طول نتایج را تعیین می‌کند. روند بهبود بلافاصله پس از تحویل سلول ها به بدن آغاز می‌شود. اثربخشی درمان به توانایی بیمار در پیگیری مراقبت‌های پس از درمان بستگی دارد، که شامل توانبخشی گسترده برای تقویت مناطق آسیب دیده است.

خطرات ارتوکین درمانی چیست؟


خطرات ارتوکین درمانی چیست؟

خطرات مرتبط با هر نوع تزریق در مفصل از جمله خطر عفونت وجود دارد.

عوارض جانبی مرتبط با تزریق ارتوکین عبارتند از:

 • درد مداوم و سفتی مفصل
 • موثر نبودن تزریق
 • تورم یا کبودی در محل تزریق
 • بی حسی کوتاه مدت از بی حس کننده موضعی

سوالات متداول در مورد ارتوکین درمانی


آیا عوارض جانبی وجود دارد؟

هیچ عارضه جانبی عمده ای شناخته نشده است. در بیش از 100000 تزریق انجام شده، پزشکان هرگز با یک عفونت مواجه نشده ‌اند. اما، تعداد کمی از بیماران (کمتر از 5/1٪) بعد از اولین تزریق، با افزایش درد مواجه می‌شوند که پس از مدتی برطرف می‌شود.

آیا میتوانم ارتوكین تراپی را تکرار کنم؟

ارتوكین تراپی یک درمان کاملاً بیولوژیکی است که از خون خود بیمار تولید می‌شود. فاقد مسکن، استروئید یا مواد افزودنی است. به همین ترتیب، تکرار درمان محدودیتی ندارد.

چند بار ممکن است ارتوكین تراپی را تکرار کنم؟

تا زمانی که برای بیماران موثر شود هیچ محدودیتی در تعداد سری‌های شش روزه درمانی وجود ندارد.

چند آمپول میتوانم انتظار داشته باشم؟

موثرترین پروتکل شامل یک تزریق در هر محل مفصل یا ستون فقرات در طی یک دوره چهار تا شش روزه است. هر روز در قسمت‌های مختلفی تزریق می‌شود.

آیا میتوانم ارتوكین تراپی را با سایر روشهای ارتوپدی ترکیب کنم؟

آزمایشات بالینی نشان می‌دهد که ترکیب این روش با با فیزیوتراپی، طب سوزنی یا سایر درمان‌های جسمی اثر مثبت درمان ارتوکین را تقویت می‌کند در حالی که کاهش درد و تحرک مفاصل را افزایش می‌دهد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان