ارتودنسی کودکان

در حال حاضر امکان انجام درمان های ارتودنسی پیشرفته ای برای کودکان ۷ تا ۱۱ ساله وجود دارد که می توانند نتایج سودمندی بالاخص در موارد ناهنجاری های فکی به همراه داشته باشند. درمان این دسته از مشکلات نسبت به سنین بالا که فکین و صورت کاملا” تکامل یافته اند می تواند سبب بهبود و یا دست کم جلوگیری از بدتر شدن آن گردد. بدین ترتیب درمان زودهنگام مشکلات فکی ضمن حذف یا تسهیل درمان اضافه در آینده سبب صرفه جویی در هزینه خواهد شد.
از آنجا که دندانهای اطفال در این سنین هنوز به طور کامل نروییده اند، می توان روند تکامل دندان ها را از جلو به عقب و از سمتی به سمت دیگر ارزیابی نمود و هرگونه مشکلی را در امر رویش دندانها در مراحل اولیه تشخیص داد.
در این سنین ممکن است درمانی مورد نیاز نباشد ولی اغلب بهترین سن برای درمان اپن بایت (باز بودن فاصله بین دندانهای بالا و پایین)، برطرف نمودن کراس بایتی که مانع قرارگیری صحیح فکین رویهم می گردد، کاهش عوارض ناشی از عادت مکیدن انگشت شست، کاهش احتمال شکستن دندانهای بیرون زده جلو، رفع مشکلات بلع و تکلم، هدایت تکامل فک در موارد مشکل شدید اسکلتی و تنظیم فضای رویش دندانها در قوس بالا و پایین می باشد. درمان ارتودنسی زودهنگام بسته به نوع درمان، توسط دستگاههای ارتودنسی ثابت یا متحرک صورت می گیرد.

مزایای درمان ارتودنسی اطفال

افزایش اعتماد به نفس با بهبود زیبایی صورت
تامین فضا برای دندانهای در حال رویش یا نامنظم
ایجاد تناسب صورتی از طریق هدایت رشدی فک
کاهش ریسک شکستن دندانهای بیرون زده جلویی
حفظ فضای دندانهای دائمی نروییده
کاهش احتمال کشیدن دندان
کاهش احتمال نیاز به جراحی فک
ارتقاء سلامت لثه و نسوج نگهدارنده دندان ها
کاهش طول درمان با دستگاههای ثابت

orthodontics6

انواع درمان های ارتودنسی

به طور کلی درمان های ارتودنسی به دو روش درمان با کمک دستگاه هایی ثابت و متحرک تقسیم میشوند.

درمان های ثابت :

اغلب در دوره دندانهای دائمی به کار میرود و ممکن است بسته به شدت ناهنجاری در مواردی نیاز به کشیدن تعدادی از دندان های دائمی یا جراحی فک باشد. طول متوسط دوره درمان های ارتودنسی ثابت دو سال میباشد و معمولا بیمار به طور ماهیانه یک بار معاینه و درمان میگردد. بنا به خواسته بیمار و نیازهای زیبایی حین درمان ارتودنسی ثابت میتواند توسط براکت های شفاف و یا سرامیکی سفید (غیر فلزی یا نامرئی) بر روی سطوح دندانی انجام میگیرد. پس از درمان بیمار به طور متوسط به مدت یکسال از دستگاه های نگهدارنده ریتیز ثابت یا متحرک جهت جلوگیری از برگشت درمان استفاده کند.

درمان متحرک :

بیشتر در سنین رشد فکین و رویش دندان ها بکار میرود .این نوع درمان نیاز به همکاری مناسب و دقیق بیمار در استفاده صحیح از پلاک متحرک دارد.

آیا براکت‌ها با فعالیت‌های ورزشی تداخل دارند؟

خیر. به همه افراد توصیه میشود که هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی از دندانهای خود مراقبت کنند. شما به راحتی‌ میتوانید از محافظ دهانی استفاده کنید. این محافظ ها، ارزان هستند و استفاده از آنها بسیار راحت می‌باشد و از ایجاد عوارض ارتودنسی در حین فعالیت جلوگیری میکنند، مضاف به اینکه در طرح‌ها و رنگهای متنوع در دسترس شما هستند.

چه نشانه‌ هایی به ما کمک می‌کند که بدانیم به درمان ارتودنسی نیازمندیم؟

بعضی‌ از نشانه‌‌ها به شرح زیر است ( برای آگاهی‌ از اینکه به درمان ارتودنسی نیاز دارید یا نه، حتما با متخصص ارتودنسی مشاوره کنید.)
۱.دندانهای جلوی فک بالا بیش از حد بیرون زده باشند.
۲.زمانی‌ که دندان‌ها روی هم قرار میگیرند، دندان‌های جلوی فک بالا بخش اعظم دندانهای فک پائین را بپوشانند.
۳.دندانهای جلوی فک بالا در قسمت پشت یا سطح داخلی‌ دندانهای جلوی فک پائین قرار بگیرند. ( در حالت نرمال، دندان‌های فک بالا در بخش بیرونی دندانهای فک پایین قرار دارند.)
۴.زمانی که دهان بسته میشود، دندانهای جلوی فک بالا و پائین به هم نمیرسند و بین آنها فاصله وجود دارد.
۵.شلوغی دندان‌ها و بی‌نظمی سیستم دندانی.
۶.خط میانی دو فک بر هم منطبق نباشد ( عدم تناسب میدلاین)
۷.عادت مکیدن انگشت که بعد از ۶ یا ۷ سالگی ادامه داشته است.
۸. مشکل در جویدن غذا.
۹.زمانی‌ که دندان‌ها بیش از حد ساییده شده اند.
۱۰.زمان باز کردن یا بستن دهان، فک پائین به یک سمت منحرف میشود.
۱۱.فاصله بین دندان‌ها

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)