اُرتودُنسی (به انگلیسی: Orthodontics) یکی از رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین “ارتو” به معنای “راست” و “درست” و “ادوس” یا مشتق آن “دنس” به معنای “دندان”. ارتودنسی یکی از مهمترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی می‌باشد.[۱]

کار ارتودنسی بیشتر تصحیح مال اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندانهاست. این امر می‌تواند ناشی از موقعیت نادرست دندانها و یا دو فک نسبت به هم باشد یا ممکن است درجاتی از هر دو مشکل در یک فرد موجود باشد. درمان‌های ارتودنسی ممکن است تنها بر تصحیح موقعیت دندانها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمان‌های ارتوپدیک) متمرکز باشد. از جنبهٔ دیگر می‌توان درمانهای ارتودنسی را به درمان با دستگاه‌های ثابت و متحرک تقسیم نمود. دستگاه‌های ثابت دستگاه‌هایی هستند که در طول درمان نیازی به خارج نمودن آنها از دهان توسط بیمار وجود ندارد و اجزای اصلی تشکیل دهندهٔ آنها براکت و سیم می‌باشد. براکت‌ها همان اجزای کوچکی هستند که توسط چسب خاصی به دندان چسبانده می‌شوند. در بین مردم از اصطلاح سیم کشی دندان یا سیم بستن دندان هم برای اشاره به این عمل استفاده می‌شود. یکی از انواع ارتودنسی ، دستگاه‌های متحرک هستند که بیمار می‌تواند در طول درمان آنها را از دهانش خارج کند، البته گاهی این خارج نمودن ممکن است بنا بر تجویز ارتودنتیست محدود به زمان‌های کوتاهی مانند زمان غذا خوردن یا مسواک زدن باشد. این نوع دستگاه‌ها در بین مردم به “پلاک” مشهورند

دوره درمان ارتودنسی چند سال است؟

درمان به طورمعمول حدودا یک سال ونیم تا ۲سال و نیم طول می کشد، البته به دنبال آن برای حفظ روابط بین دندانی باید تا مدتی از پلاک نگهدارنده استفاده کرد. همانطور که گفته شد، مدت و زمان بستگی به نوع درمان و سن بیمار هم دارد.

درمان های ارتودنسی به چند صورت است؟

به ۲صورت: ۱. متحرک ۲. ثابت روش متحرک به طور معمول برای دختران از ۹ تا ۱۰ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۱ سالگی مناسب است. همچنین درمان از طریق روش ثابت برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سالگی(به بعد) و برای پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی(به بعد) انجام می شود.

dental-filling

هزینه ارتودنسی

هزینه درمانهای ارتودنسی بستگی به میزان مشکل و نوع درمان دارد. در صورتیکه درمانهای مرحله اول با پلاکهای متحرک انجام شود هزینه درمان کمتر خواهد بود ، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاکهای مورد استفاده مقداری این هزینه متغیر خواهد بود . حدود ۳۰ درصد این هزینه در ابتدا پرداخت شده و مابقی ظرف ۶ ماه باید تسویه شود . البته در اکثر موارد درمانهای فاز اول بیش از این مدت (گاها تا ۲ سال ) طول می کشد(چون تا رویش تمام دندانهای دائمی باید بیمار تحت کنترل بوده و اقدامات لازم انجام شود) که دیگر نیاز به پرداخت هزینه اضافی در این مرحله از درمان نمی باشد. پس از رویش تمام دندانهای دائمی درمانهای مرحله دوم که همان درمانهای ثابت ارتودنسی است انجام می شود .البته در صورتیکه افراد در سنین بالاتر مراجعه کرده باشند مستقیما وارد این مرحله از درمان می شوند. درمانهای ثابت ارتودنسی حدود ۱۸-۲۴ ماه طول کشیده و هزینه های بالاتری نسبت به درمانهای متحرک دارند .در این درمانها نیز ۳۰ درصد هزینه در ابتدا و مابقی به صورت اقساط ظرف یک سال پرداخت می شود. الباقی درمان بدون دریافت هزینه انجام خواهد شد.در صورت انجام درمانهای ارتودنسی نامرئی با براکتهای سرامیکی مقداری هزینه درمان ارتودنسی ثابت افزایش خواهد یافت. در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک دارند مقداری هزینه درمان ارتودنسی چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می شود بیشتر خواهد بود و هزینه درمان جراحی که توسط جراح فک و صورت انجام می شود ارتباطی به هزینه های ارتودنسی نخواهد داشت. و باید به این موضوع توجه داشت که هزینه جرم گیری دندان بعد از ارتودنسی در نیز به صورت جداگانه است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)