بعضی کودکان نمی‌توانند ارتودنسی را به عنوان وسیله‌ای برای اصلاح دندان‌هایشان قبول کنند که این امر نشانه‌ای  بزرگ شدن و ورود آن‌ها به سن بلوغ است. بقیه هم از ظاهری که ارتودنسی به آن‌ها می‌دهد، نگران هستند.احساسی که کودکان دارند مسأله ایست که شما والدین را نگران می‌کند.

چرا کودکان به ارتودنسی نیاز دارند؟

به علل مختلف مانندِ کجی، هم پوشانی دندان‌ها، ازدحام دندان‌ها یا «مال اکولوژن» (اختلاف در اندازه فک بالا و پایین که سبب بد بسته شدن دهان می‌شود)، کودکان ممکن است به ارتودنسی و یا فیسینگ دندان  نیاز پیدا کنند. وقتی فک بالایی از پایینی بزرگ‌تر است، «اُوِر بایت» نامیده می‌شود و در حالت عکس «آندِر بایت» است.

گاهی مشکلات فک و دندان پیامدِ پوسیدگی دندان را در پی دارد و کودک دندان خود را زود از دست می‌دهد. گاهی این مشکلات به سببِ تصادفات و عادت‌های بد مانندِ مکیدن شست ایجاد شده‌اند؛ اما در اکثر موارد ارثی هستند. پس اگر فردی در خانواده شما به ارتودنسی نیاز داشت به احتمال زیاد فرزندان شما نیز به این درمان نیاز پیدا خواهند کرد.

دندانپزشکِ کودک شما اولین کسی است که مشکل فرزندتان را طی ویزیت هایِ منظم درک می‌کند و به شما پیشنهاد می‌کند تا به یک ارتودنتیست مراجعه کنید تا او نوعِ وسیله لازم برای اصلاح دندان هایِ کودکتان را تشخیص دهد.

هیچ سن مشخصی برای اولین مراجعه به ارتودنتیست توصیه نشده است. بعضی کودکان در ۶ سالگی، بعضی در ۱۰ سالگی و بعضی در نوجوانی مراجعه می‌کنند. حتی بزرگسالان نیز نیاز به مراجعه دارند. بیشتر ارتودنتیست‌ها سن مراجعه را زمان رشد اولین دندان دائمی و حدود ۷ سالگی می‌دانند. در این سن مشکلات ظاهری دندان، مثل بی‌نظمی آن‌ها، ظاهر می‌شود.

شروع این روند در سنین پایین‌تر به معنای نیاز سریع به ارتودنسی نیست، بلکه به ارتودنتیست شانس تشخیص دقیق مشکل و تعیینِ بهترین زمان برای شروع درمان را می‌دهد.

سن مناسب ارتودنسی در کودکان

ارتودنسی دندان بهتر است در دختران قبل از ۱۳ سالگی و در پسران قبل از ۱۵ سالگی انجام شود و بهترین سن مراجعه خانواده‌ها برای معاینه ارتودنسی زمان رویش دندان‌های دائمی جلوست

بهترین زمان ارتودنسی دندان زمانی است که ساختمان‌های صورت در حال رشد و نمو هستند که عمل ارتودنسی را راحت‌تر و ساده‌تر کرده و به زمان کمتری نیاز دارد.

 میزان موفقیت درمان ارتودنسی پس از کامل شدن رشد و شکل گرفتن ساختمان صورت با یکدیگر بیشتر است.

خانواده‌ها بایستی توجه داشته باشند که هرگاه ناهنجاری در فک و دندان‌های کودک مشاهده کردند یا کودک آنها دچار عادات غلط نظیر مکیدن انگشت دست شوند باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنند.

 در ایجاد ناهنجاری فک و صورت ارث نقش مهمی دارد ولی می‌توان با رعایت اصول بهداشتی تا حدود زیادی از این ناهنجاری‌ها جلوگیری کرد.

وی اهمیت دادن به دندان‌های شیری ،مراجعه به موقع و منظم به دندانپزشک، و جلوگیری از مکیدن انگشت، فشردن زبان به طرف جلوی دهان و به دندان را از اصول بهداشتی دهان و دندان برشمرد.

 مدت زمان ارتودنسی بین ۶ ماه تا ۳ سال است که نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای بوده و با مراجعات بیمار به مطب به طور مرتب امکان پذیر است.

اولین مراجعه به ارتودنتیست

در اولین مراجعه، ارتودنتیست دندان‌ها، دهان و فک کودک را معاینه می‌کند. از کودک می‌خواهد تا دندان‌هایش را روی هم فشار دهد. راجع به وجود مشکل در جویدن و بلع از او سؤال می‌کند و از وی می‌پرسد که آیا تا به حال پرشی در فکش احساس کرده است یا نه.

ممکن است ارتودنتیست درخواستِ یک رادیوگرافی از کلِ دهان و دندان‌ها را بدهد تا از موقعیت دندان‌ها و اینکه آیا دندان‌های دائمی کامل درآمده‌اند یا نه، مطلع شود. ممکن است دندانپزشک با فشار دادن ماده‌ای خمیری به بالا و پایین دندان‌ها، قالبی از الگویِ قرار گیریِ آن‌ها تهیه کند. وقتی قالب خارج شده و خشک و سفت شد، نمونه‌ای از دندان‌های کودک شما به دست می‌آید که به تصمیم گیری ارتودنتیست در موردِ موارد درمانی مناسب‌تر کمک می‌کند.

انواع بریس‌ها

ارتودنسی با اعمال فشارِ ثابت بر دندان‌ها بی‌نظمی‌ها را اصلاح کرده و آن‌ها را ردیف و صاف می‌کند.

بیشتر کودکان به بریس با سیم و نوارهای لاستیکی که در رنگ‌های شاد هستند، نیاز دارند؛ اگر چه بریس‌های فلزی که تمیز‌تر هستند یا بریس‌های سرامیکی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند هم استفاده می‌شوند.
در دهه گذشته بریس‌های قابل جابجایی که دندان‌ها را با کف پلاستیکی به نام الاینر جابجا می‌کنند، بیشتر در دسترس قرار گرفته‌اند، اما این نوع بیشتر برای افرادی مناسبند که مشکل فکی ندارند.

بعضی کودکان به وسایل دیگری مثل هدگیر نیاز دارند که بیشتر شب‌ها استفاده می‌شود. هدگیر وسیله‌ای سیمی و نعل اسبی شکل است که به دندان‌های پشتی می‌چسبد و آن‌ها را به سمت عقب می‌کشد تا فضای بیشتری برای دندان‌های جلویی باز شود. ممکن است دندانپزشک نیاز پیدا کند تا برای ایجای فضای بیشتر در دهان یک یا تعداد بیشتری دندان را بکشد.

از زمان نصب بریس کودک باید هر چند هفته یک بار تحت نظارت ارتودنتیست قرار گیرد.مدت زمانی که کودک شما به بریس نیاز دارد، بستگی به مشکل وی دارد، اما این زمان به طور میانگین ۲ سال است. بعد از آن کودک به مدت کوتاهی یک قالب نگهدارنده کوچک استفاده می‌کند که پلاستیک سخت با سیم‌های فلزی یا یک پلاستیک محافظ دهان است. نگهدارنده، دندان‌ها را از بازگشت به محل اصلیشان باز می‌دارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)