آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

اثر ماساژ درمانی بر بدن

انواع ماساژ مختلف با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارند. وقتی ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد، تجمع مواد زاید از جمله اسید لاکتیک می‌تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ به طور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافتهای مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می‌کند.

علاوه بر این، عضلات در حال کشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون، باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می‌یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می‌شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌کند. به همین دلیل، ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می‌شود.

نحوه انجام ماساژ درمانی

روش انجام ماساژ بستگی به نوع ماساژی دارد که دریافت می‌کنید، به عنوان مثال ماساژ سوئدی. در ویزیت اول، ماساژ درمانگر احتمالا از شما در مورد سابقه پزشکی سوال خواهد کرد و سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینکه به دنبال چه درمانی هستید، مطرح می‌شود.

اتاقی که ماساژ درمانی در آن انجام می‌شود، بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می‌باشد. در صورت تمایل شما، از یک موسیقی آرام بخش، نور شمع و بخور با یک رایحه دلپذیر استفاده می‌شود. اغلب برای مالش پوست، از اسانسهای روغنی برای بالا بردن کیفیت ماساژ استفاده می‌شود. شما می‌توانید ماساژ کل بدن یا ماساژ موضعی را درخواست کنید و روی قسمتهای دیگر بدن یک حوله یا ملافه بیندازید. دراز می‌کشید روی یک تخت راحت پوشش دار که اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد.

متخصصین ماساژ سوئدی ممکن است از انواع ضربه‌ها و تکنیک‌های مختلف استفاده کنند. شما می‌توانید ماساژ کلی بدن یا ماساژ متمرکز بر مناطق دردناک یا تحت کشش را درخواست نمایید. توصیه می‌شود هر زمان که احساس ناراحتی و درد کردید، درمانگر را مطلع سازید. یک جلسه درمان معمولاً بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

ماساژ نشسته، روی صندلی و با لباس، درحالیکه جلوی بدن به صندلی تکیه دارد، انجام می‌شود و ۵ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و برای ماساژ کتف و پا کاربرد دارد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای کاهش استرس، اغلب هفته‌ای یک مراجعه توصیه می‌شود. برای وضعیت‌های حاد، به طبیعت بیمار بستگی دارد. همچنین پزشک ماساژ درمانی را برای تکمیل درمان توصیه می‌کند.

منبع: عطار

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان