edfrgfvb

آنژیوگرافی به روشی از تصویربرداری از عروق خونی قسمت های مختـلف بدن از جمله قلب، کلیـه هـا، مغـز، کاروتیـد و . . . بـا استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس گفته می شود.
مهم‌ترین ویژگی آنژیوگرافی بررسی دقیق عروق کرونر قلب میباشد. این روش تصویربرداری اطلاعاتی را به دست می‌دهد که شاید هیچ روش دیگری قادر به مهیاکردن آنها نباشد. در این روش امکان اندازه‌گیری مستقیم فشارهای داخل قلب و با تزریق ماده حاجب امکان مشاهده عروق کرونر قلب، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ فراهم می‌شود. کاربرد معمول آنژیوگرافی قلب شامل تایید ناهنجاریهای احتمالی داخل قلبی و تعیین موقعیت آناتومیک و اهمیت فیزیولوژیک آنها و نیز بررسی تنگی عروق کرونری قلبی می‌باشد. اگر عروق قلب به‌طور کامل باز باشند، ماده حاجب به خوبی در طول رگ امتداد پیدا می‌کند اما اگر مناطقی از رگ دچار تنگی باشند در این نواحی ماده حاجب خوب عبور نمی‌کند و در عکس به خوبی محل تنگی و شدت آن مشخص می‌شود، و از روی همین اطلاعات، نحوه درمان و نیاز به آنژیوپلاستی یا جراحی قلب را تعیین می‌کند.
پس قبل از اقدامات درمانی مانند آنژیوپلاستی شریان (سرخرگ) کرونر،جراحی باز پیوند عروق کرونر یا عمل جراحی دریچه‌ها ،به آنژیوگرافی تشخیصی نیاز است.

انواع مختلف آنژیوگرافی

• آنژیوگرافی کرنری (Coronary Angiography)
• آنژیوگرافی مغزی (Cerebral Angiography)
• آنژیوگرافی محیطی (از دست یا پا) (Peripheral Angiography)
• آنژیوگرافی احشایی (Visceral Angiography)
• آنژیوگرافی ریوی (Pulmonary Angiography)
• آنژیوگرافی لنفاویlumph Angiography) (
• پرتو نگاری بطنی قلب از طرف راست(Right heart ventriculography)
• پرتو نگاری بطنی قلب از طرف چپ(Left heart ventriculography)
• آنژیوگرافی آئورت(Aortography)
• آنژیوگرافی شبکیه‌ای(Retinal Angiography)
• آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی(Magnetic Resonance Angiography)
• آنژیوگرافی به روش پرتو نگاری مقطعی کامپیوتری

نحوه انجام آنژیوگرافی

آنژیوگرافی یکی از اقدامات تهاجمی قلبی به شمار می‌رود، به این صورت که کاتتر یا لوله‌ای باریک از طریق سیاهرگ یا سرخرگهای پا یا دست به سمت قلب هدایت شده و مستقیماً اندازه‌گیری‌ها و تصویر برداریهای لازم را انجام می‌دهد.
اگر کاتتر از سیستم سیاهرگ وارد قلب شود، قلب راست و سرخرگ ریوی مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر از مسیر سرخرگی وارد قلب شود، آئورت، قلب چپ و سرخرگ کرونروی ارزیابی می‌شوند.
آنژیوگرافی به این علت که بیمار نیاز به بستری در بیمارستان دارد و لازم است برای این اقدام خاص تشخیصی آمادگی داشته باشد، ممکن است این ذهنیت را به وجود بیاورد که بناست یک عمل جراحی انجام شود و برخی نیز از انجام آن ترس داشته باشند.
مزایای سی تی آنژیوگرافی
سی تی آنژیوگرافی قادر است تنگ شدن عروق خونی را به موقع تشخیص دهد و درنتیجه زمان کافی برای درمان وجود دارد.
سی تی آنژیوگرافی جزئیات آناتومیک دقیق تری از عروق خونی نسبت به MRI می‌دهد.
سی تی آنژیوگرافی به عنوان غربالگری بیماران عروقی ایمن تر ، سریع تر و ارزان تر از انژیوگرافی است و بیمار احساس ناراحتی کمتری می‌کند.

آمادگی برای آنژیوگرافی

جهت آمادگی برای آنژیوگرافی باید اقدامات زیر رعایت شود:

 • به منظور آمادگی ۸-۴ ساعت قبل از انجام آنژیوگرافی از خوردن و آشامیدن پرهیز نمائید.
 • درصورت داشتن بیماری خاصی پزشک و یا تکنولوژیست را مطلع نمائید.
 • ممکن است تا ۲۴ ساعت در بیمارستان یا کلینیک تحت نظر باشید .
 • قبل از انجام آزمایش ممکن است شب قبل در بیمارستان بستری گردید.
 • ناحیه کشاله ران یا بازو که کاتتر را وارد آن می نمایند بایستی تراشیده شود پس از انجام آنژیوگرافی این ناحیه را تحت فشار قرار میدهند تا دچار خونریزی نشود.
 • مزایای آنژیوگرافی بسیار بیشتر از خطرات ناشی از آن است .

عوارض

از عوارض روش قلب باز هم این است که ممکن است رگ ‌ها خوب به هم پیوند نخورند، و جریان بر قرار نگردد که با عدم بهبود درد بعد جراحی یا حتی بروز سکته قلبی حین عمل ، مشخص می شود. گاهی علارغم پیوند موفق عروق به کرونر ، بعد از مدتی رگ پیوندی بسته می شود که با درد سینه راجعه فعالیتی مشخص می شود. عفونت محل جراحی (عفونت بافت نرم ) ونیز عفونت استخوان سینه (استئومیلیت) نیز ممکن است دیده شود. برخی موارد حین دستکاری عروق ، یک پلاک آترواسکلروز از جدار رگ کنده شده و با جریان خون به مغز رسیده و موجب سکته مفزی می شود. همچنین جراحی‌ بازقلبی ، بار روانی زیادی را برای بیمار به همراه دارد و ممکن است موجب بروز افسردگی بعد جراحی شود. وضعیت عمومی بیمار پس از عمل و بهبود و ترمیم زخم‌ ها و برگشت به شغل اولیه، از دیگر مشکلات بیماران بعد از جراحی‌های باز قفسه سینه است.

نتیجه انجام آنژیو گرافی

در بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی عروق کرونر قلب انجام می دهند، جریان خون در شریانی که پیش از آن بسته یا تنگ بوده است، به طور چشمگیری افزایش می یابد.
معمولا درد قفسه سینه کاهش می یابد و توانایی انجام تمرینات ورزشی بهتر می شود.
انجام آنژیوپلاستی و استنت گذاری به این معنی نیست که بیماری قلبی کاملا رفع شده است.
شما باید عادات و روش زندگی سالمی را ادامه دهید و احتمالا داروهایی را برای اطمینان از پیشگیری از تنگ شدن مجدد شریان مصرف کنید.
اگر علائمی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس یا علائم مشابه با آنچه پیش از انجام آنژیوپلاستی داشتید عود کرد، با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر حتی حین استراحت نیز در قفسه سینه احساس درد داشتید، یا داروی نیتروگلیسیرین برای تسکین درد بی اثر بود، با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید.
برای سالم نگه داشتن قلبتان پس از آنژیوپلاستی باید موارد زیر را اجرا کنید:

 • سیگار را ترک کنید.
 • سطح کلسترول خون خود را پایین بیاورید.
 • وزن را در محدوده طبیعی و سالم نگه دارید.
 • بیماری های دیگر مانند دیابت یا فشار خون بالا را کنترل کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید.

توجهات مربوط به لوله‌گذاری داخل رگی

 1. در کل احتمال خونریزی، عفونت و درد در محل تزریق درون رگی وجود دارد.
 2. همیشه خطر کمی وجود دارد که کتترهای نرم پلاستیکی به عروق خونی آسیب وارد کنند.
 3. امکان تشکیل لخته در کتترنیز وجود دارد که بعداً می‌تواند منجر به انسداد عروق خونی شود.
 4. مواد حاجب در برخی افراد به‌خصوص مبتلایان به دیابت می‌تواند منجر به آسیب کلیه‌ها شوند.

فرد در طول انجام آزمایش آنژیوگرافی بیدار خواهد بود و ممکن است کمی احساس فشار در محل ورود لوله داشته باشد. در مقایسه با سایر آزمایشات تشخیصی قلبی، لوله‌گذاری قلبی خطرهای بیشتری را به همراه دارد. با این وجود زمانی‌که این اقدام تشخیصی توسط یک تیم مجرب انجام گیرد، این آزمایش معمولا بدون عارضه انجام خواهد شد. اغلب افراد چند روز پس از انجام این آزمایش در صورتی‌که عوارض خاصی نداشته باشند می‌توانند به فعالیت‌های معمول روزانه خود برگردند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)