یادگیری طریقه صحیح باندپیچی توسط هر بیمار یکی از مسائل مهم در حفظ و مراقبت از عضو قطع شده اوست.
از طرفی باندپیچی کردن صحیح می تواند از تغییر آناتومیکی و مکانیکی عضو باقیمانده در بدن فرد جلوگیری کند بنابراین یکی از کمکهای اساسی هر فرد به خود نظارت و دقت در حفظ و نگهدای عضو قطع شده می باشد . شکلهای زیر طریقه صحیح بانداژ عضو باقیمانده را نشان می دهد.

شکل صحیح باندپیچی پای آمپوته شده در شکلهای زیر نشان داده شده است.

آمپوتاسیون زیر زانو :

۱) از زیر زانو در خط وسط شروع کنید به سمت انتهای یک طرف حرکت کنید بعد به طرف پشت زانو دور بزنید.

۲) یک دور پشت و بالای زانو بزنید و از سمت جلو به طرف پایین و انتهای استامپ حرکت کنید.

۳) دوباره به سمت عقب حرکت کنید و قسمتهای باز پوست را با باند بپوشانید.

۴) به همین ترتیب ادامه دهید تا تمام سطح پوست با باند پوشیده شود.

۵) این فرم باندپیچی شبیه شکل X می ماند. انتهای باند را با گیره وصل کنید تا باندپیچی باز نشود بعد از اینکه باندپیچی را بازکردید و یا هر ۴ ساعت مجدداً باند را بپیچید.

چیزهایی که باید هنگام باندپیچی به خاطر داشته باشید :


۱) از بانداژ راحت و کشی استفاده کنید تا چین و چروک نخورد یا باز نشود.

۲) بصورت مورب با اریب باند را بپیچید نه به شکل دایره ای.

۳) لایه های باند را از پایین به بالا و از یک گوشه به گوشه دیگر کشیده شده باشند.

۴) باند را در قسمت انتهای استامپ کمی سفت تر از بالا بپیچید.

۵) همیشه باند را تا بالای زانو ببرید.

۶) باندپیچی هر ۴ ساعت یکبارتجدید شود.

band

باندپیچی در آمپوتاسیون بالای زانو :

بانداژ یا پهنای ۱۵-۱۰ سانتیمتر بکار ببرید.

۱) این بانداژ در حالی انجام می شود که مفصل لگن راست باشد . مفصل لگن نباید خم شود از لبه داخل و جلویی ران شروع به باندپیچی کنید سپس به سمت پشت و پایین حرکت کنید و دوباره به سمت جلو بیایید.

۲) به طور ضربدری از بالای پا ادامه دهید و قسمتهای داخلی کشاله ران را هم بپوشانید . مهم است که همه قسمتهای پوست در کشاله ران پوشیده شود تا از ایجاد قسمتهای دردناک در پوست جلوگیری شود.

۳) همینطور به سمت پایین ادامه دهید و از قسمت بالا و مخالف بیرون بیایید بعد به سمت پشت لگن بروید.

۴) از پشت لگن به طور ضربدری به جلو و پایین و داخل پا حرکت کنید.

۵) همه نقاط پوست باید پوشیده شود. لذا ممکن است به بیش از یک بانداژ نیاز داشته باشید. انتهای باند را به باندپیچی وصل کنید. بعد از هر بار بازکردن باندپیچی دوباره آن را ببندید یا هر ۴ ساعت آن را تکرار کنید.

band2

کمردرد :

پس از قطع اندام تحتانی اهرم بندی بدن فرد برای انجام کارهای مختلف بهم ریخته، قدرت عضلات و حرکات مفاصل دیگر مثل سابق نیست. وزن وارده بدن مثل گذشته به عضو باقیمانده منتقل نمی شود و به همین دلیل سبب می شود عضو باقیمانده انحراف میکانیکی پیدا کند و همیشه به دلیل تغییر برآیند نیروهای وارده بر مفصل عضو باقیمانده، از وضعیت طبیعی خود منحرف می شود. همه این عوامل باعث تغییر شکل عضو قطع شده می شود.

تغییرات ایجادشده در محور آناتومیکی و مکانیکی عضو باقیمانده سبب انحراف ستون فقرات در دراز مدت شده و کمردرد را به دنبال خواهد داشت.

پیشگیری از کمردرد :

برای خوابیدن، بالش کوتاه زیر سر بگذارید از تشک سفت استفاده کنید، به طوری که تشک در ناحیه کمر فرو نرود. می توانید از دو یا چند لایه پتو به جای تشک استفاده کنید. خوابیدن در حالت طاقباز یا به پهلو برای کمر بهتر است، در حالت خوابیدن به پهلو، پایی که در بالا قرار گرفته است را به داخل شکم جمع کنید. بهتر است روی شکم نخوابید. برای بلندشدن از رختخواب، ابتدا به یک پهلو بچرخید. سپس با سفت کردن عضلات شکم و با کمک دست ها بنشینید. برای دراز کشیدن این مراحل را برعکس انجام دهید.