آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتریت انگشتان دست

2Q==

مفاصل انگشتان دست از مهمترین مفاصل بدن هستند و آرتریت این مفاصل به علت ایجاد درد و تغییر شکل در انگشت میتواند در فعالیت های روزانه تغییرات زیادی را ایجاد کند.

علت آرتریت انگشتان دست

بیماری آرتریت به معنای التهاب مفصل است و یکی از شایع‌ترین علل آرتریت انگشتان دست، آرتریت دژنراتیو یا همان استئوآرتریت یا آرتروز می‌باشد. در این نوع از آرتریت، غضروف مفصل آسیب دیده و خراب می‌شود. علت آسیب غضروف مفصل در این بیماری معمولاً ضرباتی است که به انگشت وارد می‌شود. این ضربات می‌توانند موجب شکستگی مفصل، رگ به رگ شدن مفصل و یا آسیب مستقیم غضروف مفصلی شوند.

شکستگی انگشت ورودی به مفصل می‌تواند حائز اهمیت بسیاری باشد. این شکستگی‌ها، اگر با کوچکترین کجی یا ناهماهنگی جوش بخورند، در دراز مدت موجب ساییده شدن سطح مفصلی و تخریب غضروف آن می‌شوند. رگ به رگ شدن مفصل می‌تواند موجب آسیب رباط‌های آن شود. این آسیب می‌تواند به صورت پاره شدن آنها باشد و در صورتی که این پارگی خوب ترمیم نیابد، موجب تغییر در بیومکانیک مفصل شده و توزیع نیروهای وارده به مفصل را تغییر می‌دهد. این امر موجب می‌شود به قسمت‌هایی از مفصل نیروهای زیادی وارد شده و در نتیجه مفصل دچار ساییدگی و تخریب شود.

گاهی اوقات آرتروز مفاصل انگشت ایدیوپاتیک است که به معنای نامشخص بودن علت آن است. از علل دیگر آرتریت انگشتان دست می‌توان به روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید اشاره کرد. روماتیسم مفصلی یک بیماری پیشرونده است که موجب تخریب غضروف مفاصل و تغییر شکل آن‌ها می‌شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان