آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتروز و جراحی تعویض مفصل

2333

آرتروز

هر گونه آسیب به مفصل غضروفی آرتروز نام دارد. آرتروز زانو در حالت شدید آن، بیماری محدودکننده ای است که زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. خانه نشینی و ناتوانی در حرکت، بسیاری از بیماران را کاملا ناامید و افسرده می کند. ولی دانش پزشکی پیشرفته برای این گروه از بیماران نیز راه چاره ای اندیشیده است و آن نیز تعویض مفصل است. تعویض مفصل کیفیت زندگی بیمار را ارتقا بخشیده و او را به زندگی بازمی گرداند.

آرتروز از نظر درجه بندی به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود. اغلب در نوع خفیف می توانیم علائم را با آموزش صحیح تا حد زیادی کنترل و حتی درمان کنیم و مانع پیشرفت آن شویم. این افراد نیازی به درمان دارویی هم ندارند. عمده این بیماران در سنین چهل تا پنجاه سالگی قرار دارند. با افزایش سن، آرتروز شدت می یابد.

نوع بعدی آرتروز متوسط است این افراد نسبت به نوع قبلی مشکلات بیشتری دارند و در بالا و پایین رفتن از پله ها، چهارزانو و دوزانو نشستن، ورزش کردن و… دچار درد هستند. این بیماران علاوه بر آموزش، به دارو هم نیاز دارند. البته این گروه نیز اگر بیماری شان تشخیص داده شود قابل کنترلند.

جراحی تعویض مفصل

عمل تعویض مفصل نتیجه بسیار خوبی برای بیماران دارد و درصد موفقیت آن بسیار است. در این جراحی خود مفصل جابه جا نمی شود، بلکه روکش آن تعویض می شود.

به طور طبیعی دو استخوان ران و ساق در محل زانو به هم می رسند و محل تلاقی آنها با مفصلی جدا می شود. روی هر کدام از این استخوان ها حدود 3 میلی متر غضروف مفصلی وجود دارد که این غضروف در حالت عادی صاف و صیقلی است، ولی در بیماری آرتروز تکه تکه، خورده شده و سطحی ناصاف دارد.

در بیمارانی که مفصل تخریب شده است، بروز صدا در مفصل، درد، آب آوردگی و تورم زیاد دیده می شود.

در این جراحی مقداری از مفصل تراشیده می شود و روکشی فلزی جایگزین می شود.

توصیه های پس از تعویض مفصل

بیماران می توانند به راحتی راه بروند و حتی دوزانو و چهارزانو بنشینند. ولی این نوع از نشستن یا فشار وارد کردن به مفصل به هیچ وجه توصیه نمی شود.

بیماران نباید زانو را بیش از 120 تا 130 درجه خم کنند و اجسام سنگین نیز بلند نکنند.

به هر حال این مفصل همان طور که از نامش پیداست، مفصل مصنوعی است و اصلا قابل مقایسه با مفصل طبیعی بدن نیست و به مراقبت نیاز دارد.

مقالات مرتبط

درد پاشنه پا

پلانتار فاسیا یک رباط بلند و نازک است که زیر پوست کف پا قرار گرفته است. این رباط از پاشنه

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان