آرتروز در اندام هاآرتروز انگشتان دست

تخریب غضروفهای موجود در مفاصل انگشتان دست می تواند باعث بروز درد، تورم و نهایتاً تشکیل زوائد استخوانی در این مفاصل شود. زوائد مفاصل انتهایی انگشتان دست را گره های هبردن و مفاصل میانی را گره های بوچارد می نامند.
گره های هبردن بیشتر در زنان مشاهده می شود و گاهی حتی در سن ۴۰ سالگی بروز میکند. زمینه بروز این گره ها در سایر اعضاء خانواده وجود دارد. این گره ها ممکن است ابتدا در یک انگشت و یا چند انگشت دست بروز کند و سپس سایر انگشتان را نیز میتلا کند. باید به قرمزی، تورم، دردناکی مفصل مبتلا به آرتروز توجه کنید. اگر چه این گره ها ممکن است مفاصل انگشتان شما را دردناک و حجیم کند، اما احتمالا باز هم می توانید به خوبی از دستان خود استفاده کنید. البته بعضی از بیماران هم با وجود حجیم شدن مفصل، هیچ درد و قرمزی را تجربه نمی کنند.

ستون فقرات

تخریب مزمن دیسکهای ستون فقرات و رشد بیش از حد استخوانی در مهره­ های مجاور ناشی از آن(یا اسپوندیلوز) ممکن است باعث سفتی و درد در ناحیه گردن و پشت و همچنین وارد شدن فشار اضافه بر روی رشته اعصاب موجود در ستون فقرات شود. ممکن است احساس درد ناشی از آرتروز در نواحی گردن، شانه، بازو، قسمت تحتانی پشت یا داخل پاهایتان بروز کند. این درد منتشر شونده ممکن است همراه با احساس ضعف و یا کرختی و سوزن سوزن در بازوها یا پاها باشد.

زانوها

ممکن است در ناحیه زانو احساس درد کنید یا حرکت زانویتان درناک باشد. ممکن است به هنگام حرکت دادن زانو احساس سایش یا قفل­شدگی داشته باشید یا بالا و پایین رفتن از پله یا بلند شدن از روی صندلی برایتان دردناک باشد. اگر به علت شدت درد آرتروزاز حرکت کردن یا ورزش دادن اندام تحتانی خودداری کنید، عضلات بزرگ دربرگیرنده ناحیه ضعیف خواهند شد.

 لگن خاصره

اگر آرتروز لگن شما را درگیر کرده باشد، در نواحی کشاله ران، قسمت داخل ران و یا قسمت خارجی لگن خاصره احساس درد خواهید داشت. بعضی از بیماران نوعی درد راجعه را در زانو یا سطح ران خود احساس می­کنند(یعنی درد را در ناحیه­ای که دقیقاً متاثر از بیماری نیست، احساس می­کنند). این درد ممکن است هنگام راه رفتن باعث لنگیدن شود.

پاها

اگر استئوآرتریت و آرتروز در پاهایتان بروز کند، درد معمولاً در مفصل بزرگ قاعده انگشت بزرگ پا احساس می­شود. پوشیدن کفشهای تنگ یا پاشنه بلند این درد را بدتر می­کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *