آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آرتروز در اندام ها


210

آرتروز انگشتان دست

تخریب غضروف مفاصل انگشتان دست می‌تواند باعث بروز درد، تورم و در نهایت تشکیل زوائد استخوانی در این مفاصل شود. این زوائد مفاصل، به عنوان گره‌های هبردن در انتهایی انگشتان دست و گره‌های بوچارد در مفاصل میانی شناخته می‌شوند.

گره‌های هبردن بیشتر در زنان دیده می‌شوند و گاهی حتی در سن ۴۰ سالگی نیز بروز می‌کنند. عوامل وراثتی نیز می‌توانند نقش داشته باشند. این گره‌ها ممکن است ابتدا در یک یا چند انگشت دست بروز کنند و سپس به سایر انگشتان گسترش یابند. در صورت تورم، درد و قرمزی در مفاصل مبتلا به آرتروز، باید توجه کنید. هرچند گره‌های هبردن ممکن است مفاصل انگشتان را دردناک و حجیم کنند، اما احتمالاً هنوز می‌توانید به خوبی از دستان خود استفاده کنید. البته برخی از بیماران، با وجود حجم بالای مفصل، هیچ درد یا قرمزی را تجربه نمی‌کنند.

ستون فقرات

تخریب مزمن دیسکهای ستون فقرات و رشد بیش از حد استخوانی در مهره­ های مجاور ناشی از آن(یا اسپوندیلوز) ممکن است باعث سفتی و درد در ناحیه گردن و پشت و همچنین وارد شدن فشار اضافه بر روی رشته اعصاب موجود در ستون فقرات شود. ممکن است احساس درد ناشی از آرتروز در نواحی گردن، شانه، بازو، قسمت تحتانی پشت یا داخل پاهایتان بروز کند. این درد منتشر شونده ممکن است همراه با احساس ضعف و یا کرختی و سوزن سوزن در بازوها یا پاها باشد.

زانوها

ممکن است در ناحیه زانو احساس درد کنید یا حرکت زانویتان مشکل داشته باشد. هنگام حرکت دادن زانو ممکن است احساس سایش یا قفل‌شدگی داشته باشید و یا در هنگام بلند شدن از روی صندلی یا رفتن بالا و پایین از پله‌ها دردناک باشد. اگر به دلیل شدت درد ناشی از آرتروز، از حرکت کردن یا ورزش دادن اندام تحتانی خودداری کنید، عضلات در ناحیه مورد نظر ضعیف خواهند شد.

لگن خاصره

همچنین، اگر آرتروز لگن خاصره شما را درگیر کرده باشد، در نواحی کشاله ران، قسمت داخل ران و یا قسمت خارجی لگن خاصره احساس درد خواهید کرد. برخی از بیماران ممکن است درد را در زانو یا سطح ران خود احساس کنند (یعنی درد را در ناحیه‌ای که دقیقاً متاثر از بیماری نیست، احساس کنند). این درد ممکن است هنگام راه رفتن باعث لنگیدن شود.

پاها

اگر استئوآرتریت و آرتروز در پاهایتان بروز کند، درد معمولاً در مفصل بزرگ قاعده انگشت بزرگ پا احساس می­شود. پوشیدن کفشهای تنگ یا پاشنه بلند این درد را بدتر می­کند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان