آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

عوارض آرتریت روماتوئید

– تاثیر آرتریت روماتوئید بر پوست

هنگامی که یک فرد به بیماری آرتریت روماتوئید مبتلا می‌شود، درد و التهاب مفاصل اغلبین مشکلات شایع و ناخوشایند آن است. این بیماری می‌تواند علاوه بر مفاصل، بر بخش‌های دیگری از بدن نیز تأثیر بگذارد، از جمله پوست. بسیاری از بیماران با دیدن علائم پوستی، به دنبال راه‌حل‌های درمانی می‌گردند، در حالی که ارتباط بین این علائم پوستی و بیماری آرتریت روماتوئید ممکن است آنان را شگفت‌زده کند. بنابراین، بهتر است این موضوع را بهتر بشناسیم. در برخی موارد، مشکلات و عوارض پوستی ناشی از خود بیماری آرتریت روماتوئید بوده و در برخی موارد دیگر، ناشی از داروهای مصرفی برای درمان و کنترل این بیماری می‌باشد. در اینجا می خواهیم به چند مورد از عوارض این بیماری بپردازیم:

– رینود

در پدیده رینود، عروق خونی که خون را به انگشتان دست و پا می رسانند منقبض و تنگ می شوند. علت این تغییرات می تواند کاهش دمای بدن یا استرس باشد. علائمی از پدیده رینود که می تواند بر پوست تاثیر بگذارند شامل مواد زیرند:

– انگشتان دست و پا سفید و گاهی کبود می شوند

– احساس سرما، درد و بی حسی

– ضربان، خارش و التهاب و گرم شدن پوست در بیماری آرتریت روماتوئید، زمانی که خون برمی گردد .

– زخم ها و جراحاتی بر روی انگشتان که آرام بهبود می یابند

مراقب باشید در هوای سرد، لباس کافی به تن داشته باشید. شاید به نظرتان اغراق آمیز باشد، اما پوشیدن دستکش در هوای سرد حتی در منزل می تواند توصیه خوبی برای مبتلایان به آرتریت روماتوئید باشد.

ندول های آرتریت روماتوئیدی

تقریباً نیمی از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دچار ندول‌های روماتوئیدی می‌شوند، که به عبارت دیگر برآمدگی‌هایی از بافت هستند که زیر پوست تشکیل می‌شوند. این ندول‌ها به طور معمول در اطراف نواحی استخوانی مانند انگشتان، آرنج‌ها و زانوها شکل می‌گیرند. گاهی اوقات این ندول‌ها به طور خودبخود محل خود را تغییر می‌دهند. اما علت ایجاد این ندول‌ها، مصرف داروهایی به نام DMARDs است که در درمان آرتریت روماتوئید به کار می‌روند و ممکن است باعث ایجاد مجدد این ندول‌ها شوند.

– کبود شدن پوست

گروهی دیگر از داروها که در کنترل التهاب بیماری آرتریت روماتوئید کاربرد دارند، کورتیکواستروئید ها هستند. این داروها نیز می توانند باعث نازک شدن پوست و آسیب پذیری در نتیجه افزایش ساییدگی، کبودی و زخم های پوستی شوند.

– لکه های قرمز

آرتریت روماتوئید ممکن است باعث واسکولیت یا التهاب عروق خونی پوست شود. علامت شایع این التهاب، نقطه نقطه های قرمز روی پوست است که گاهی به صورت لکه های پوستی دیده می شوند. افرادی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مثل آسپیرین، بروفن و مسکن های موجود در این گروه را مصرف می کنند، به نور خورشید حساس تر بوده و بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه هستند. بنابراین استفاده از کرم های ضد آفتاب و محافظت از پوست در مقابل نور مستقیم خورشید برای این گروه از افراد بسیار حیاتی است.

همچنین بهتر است این افراد کمتر در معرض اشعه ماورای بنفش قرار بگیرند.

برای مطالعه بیشتر درباره درمان آرتریت روماتوئید کلیک کنید.

مقالات مرتبط

عوامل کمردرد

تأثير عوامل مكانيكي و سبك زندگي در ايجاد كمر درد آسيب هاي ستون فقرات از قبيل اسپرين ها و شكستگي

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان