عوارض آرتریت روماتوئید

 post_image

– تاثیر آرتریت روماتوئید بر پوست

زمانی که فردی به بیماری آرتریت روماتوئید مبتلا می شود، درد و التهاب مفاصل شایع ترین و البته آزاردهنده ترین مشکل است.شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید آرتریت روماتوئید می تواند بر سایر قسمت های بدن هم تاثیراتی سوء داشته باشد، مثل پوست.بیمار با دیدن برخی علائم پوستی سریعا به فکر چاره بوده و انواع درمان ها را دنبال می کند.در حالی که از وجود ارتباط بین این علائم پوستی و بیماری آرتریت روماتوئد کاملا غافل است. پس بهتر است این موضوع را بهتر بشناسیم.در برخی موارد، مشکلات و عوارض پوستی ناشی از خود بیماری آرتریت روماتوئید اند و در برخی دیگر داروهای مصرفی برای درمان و کنترل این بیماری هستند که منجر به عوارض پوستی می شوند. در اینجا می خواهیم به چند مورد از عوارض این بیماری بپردازیم:

– رینود

در پدیده رینود، عروق خونی که خون را به انگشتان دست و پا می رسانند منقبض و تنگ می شوند. علت این تغییرات می تواند کاهش دمای بدن یا استرس باشد. علائمی از پدیده رینود که می تواند بر پوست تاثیر بگذارند شامل مواد زیرند:

– انگشتان دست و پا سفید و گاهی کبود می شوند

– احساس سرما، درد و بی حسی

– ضربان، خارش و التهاب و گرم شدن پوست در بیماری آرتریت روماتوئید، زمانی که خون برمی گردد .

– زخم ها و جراحاتی بر روی انگشتان که آرام بهبود می یابند

مراقب باشید در هوای سرد، لباس کافی به تن داشته باشید. شاید به نظرتان اغراق آمیز باشد، اما پوشیدن دستکش در هوای سرد حتی در منزل می تواند توصیه خوبی برای مبتلایان به آرتریت روماتوئید باشد.

ندول های آرتریت روماتوئیدی

حدود نیمی از بیماران ، دچار ندول و یا همان برآمدگی های روماتوئیدی می شوند. این ندول ها، گره های از بافت اند که زیر پوست توسعه پیدا می کنند. اغلب اطراف نواحی استخوانی مثل انگشتان و آرنج ها و زانو تشکیل می شوند. گاهی اوقات این ندول ها خود به خود از بین می روند. اما علت ایجاد این ندول ها، مصرف دسته ای از داروها به نام DMARDs است که در درمان  آرتریت روماتوئیدی به کار می روند و می توانند باعث ایجاد این ندول ها به طور مکرر شوند.

– کبود شدن پوست

گروهی دیگر از داروها که در کنترل التهاب بیماری آرتریت روماتوئید کاربرد دارند، کورتیکواستروئید ها هستند. این داروها نیز می توانند باعث نازک شدن پوست و آسیب پذیری در نتیجه افزایش ساییدگی، کبودی و زخم های پوستی شوند.

– لکه های قرمز

آرتریت روماتوئید گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد عارضه ای به نام واسکولیت یا التهاب عروق خونی پوست شود.شایع ترین علامت این التهاب، نقطه نقطه های قرمز روی پوست است که گاهی به صورت لکه های پوستی دیده می شوند. افرادی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مثل آسپیرین، بروفن و مسکن های موجود در این گروه را مصرف می کنند به نور خورشید حساس تر بوده و بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه هستند. پس استفاده از کرم های ضد آفتاب و محافظت از پوست در مقابل نور مستقیم خورشید برای این گروه خیلی اهمیت دارد.

همچنین بهتر است این افراد کمتر در معرض اشعه ماورای بنفش قرار بگیرند.

برای مطالعه بیشتر درباره درمان آرتریت روماتوئید کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *