آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آب درمانی و فیزیوتراپی کمردرد

امروزه کمردرد یکی از شایعترین و متداولترین درد هایی است که بسیاری از افراد را در جوامع کنون در گیر نموده است.در میان عموم کمر درد به گونه ای شایع می باشد که اکثر افراد جامعه قبل از انجام هرنوع پروسه تشخیصی؛مشکل خود را بیرون زدگی دیسک ستون فقرات و با نام دیسک خفیف عنوان می کنند.در حالیکه بیشتر این افراد در سنسن جوانی به سر برده و هنوز احتمال درگیری خودبخودی دیسک ستون فقرات آنها نسبت به سنین بالاتر بسیار کمتر می باشد.افراد جوان مخصوصا دختران وپسران دانشآموز ودانشجو بیشترین مشکلشان کوتاهی بافت نرم(عضلات،رباط و تاندون)نگهدارنده ستون فقرات بوده که بی تحرکی و یا حالتهای بسیار بد نشستن و بلند شدن و همینطور کفشهای نا مناسب و عوامل دیگری که در این مورد می توانند نقش داشته باشند.

در زیر تعدادی از عواملی که باعث ایجاد کمر درد در افراد می گردد را ذکر می کنیم:

 

۱)چسبندگی لایه ای از بافت نرم به نام فاشیا نیز باعث بسیاری از کمر درد ها مخصوصا خانمهای جوان می شود؛معمولا این نوع کمر درد ها با ماساژ درمانی و اب درمانی (علمی و اصولی) در طی مدت زمان کوتاهی درمان میشوند.

۲)کمر درد هایی که ناشی از افزایش و یا کاهش قوس ستون فقراتبوجود می آیند؛این نوع کمردرد ها را می توان با درمانهای فیزیوتراپی کمردرد وآب درمانی؛مخصوصا حرکات اصلاحی ورزشی درمان نمود.

۳)کوتاهی عضلات همسترینگ(عضلات پشت ران)-درمان این نوع کمر درد نیز به وسیله ورزش،فیزیوتراپی،آب درمانی و حرکات اصلاحی ورزشی درمان میشود.

۴)فتق دیسک که در تصویر برداری( ام ار ای)مشخص شده باشد.–این نوع کمر درد ها را تحت هیچ شرایطی نباید با تحرک بی رویه و یا سایر روشهای پر خطر دستکاری نمود بلکه می بایست رونددرمانی آن بوسیله پزشک معالج(متخصص ستون فقرات)درمان شود؛بهترین درمان،استراحت می باشد/البته آب درمانی در موارد خفیف درمان بسیار خوبی می باشد.

۵)درد هایی که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک در طول مسیر عبور خود به اندام تحتانی می باشند،پس از تشخیص بوسیله روشهای مدرن تصویر برداری و تجویز روشهای استراحت توسط پزشک معالج،آب درمانی دیسک کمر نیز کمک کننده می باشد.

چند روش عملی جهت استفاده از آب استخر در هنگام کمر درد:

راه رفتن در آب استخر

۱) در عمقهای متوسط با راه رفتن در ۴ جهت بدن؛یعنی راه رفتن در داخل آب به

سمت جلو وعقب وهمینطور راه رفتن از پهلوی راست به چپ و از چپ به راست در عرض استخر.

۲)شنا کردن آهسته وآرام بطوریکه ستون فقرات تحت نیروی شناوری آب قرار بگیرد.

۳)استفاده از ماساژ آب گرم در جکوزی و بخار آب سونا.

منبع :دکتر دقاق زاده

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان