آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

آب درمانی در کاهش درد زانو

images?q=tbn:ANd9GcSBo6ysrTp9kTaKL8Ri 3uvajmrWrsIFMAoopZb872uby1Hm0zV

شنا و زانو درد

اگر شما با شنا آشنا نیستید، انجام حرکات ناهماهنگ ممکن است باعث بدتر شدن درد شود. بهتر است برای درمان درد زانو، به راه رفتن و انجام ورزش‌های کششی در استخر بپردازید. راه رفتن به چهار طرف، جلو، عقب و پهلوها می‌تواند به تقویت اکثر عضلات و بهبود تعادل کمک کند.

عمق آب باید با توجه به شدت مشکل تنظیم شود. هر چه آب عمیق‌تر باشد، فشار بر مفاصل مانند زانو کمتر است، اما مقاومت آب در برابر بدن بیشتر است. شنای قورباغه ممکن است فشار به داخل زانو ایجاد کند، در حالی که شنای پروانه ممکن است باعث بدتر شدن تنگی کانال کمری و لیزخوردگی مهره کمری شود. بنابراین، بیمارانی که دچار درد زانو و کمر درد هستند، باید به این نکات توجه کنند.

براساس قانون ارشمیدس، میزان فشاری که بر روی مفاصل وارد می‌شود، کاهش می‌یابد و با حرکاتی که داخل آب انجام می‌دهید، عضلات تقویت می‌شود. این تقویت باعث می‌شود تا فشار بر روی فضای دیسک و کپسول مفصلی کاهش یابد و نهایتاً این کاهش فشار منجر به کاهش شدت بیماری می‌شود.

آرتروز زانو (درد زانو) جزء بیماری های شایع در سنین میانسالی می باشد و غالباً در نتیجه شیوه زندگی فرد ایجاد می شود که موجب خوردگی غضروف مفصلی می گردد و در پی آن التهاب و ضعف عضلات و لیگامان های اطراف مفصل درد ایجاد می کنند.در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید به وسیله درمان های دارویی، PRP،فیزیوتراپی، ،آب درمانی، درمان های دستی(منوال تراپی)، تمرین درمانی, ورزش زانو درد و آموزش سبک مناسب زندگی می توان به درمان زانو درد و کاهش مشکلات ثانویه ناشی از آن پرداخت.

 تاثیر آب درمانی بر درد زانو

هدف اصلی از هیدروتراپی، خارج کردن سمومی از بدن است که ممکن است باعث درد مفاصل و التهاب شوند. همچنین، درمان به روش هیدروتراپی می‌تواند در کنترل بیماری‌های مزمن مانند روماتیسم مفاصل و استخوان‌ها موثر باشد.

ورزش‌های انجام شده در آب و هیدروتراپی، به دلیل کاهش فشار بر روی مفاصل به دلیل غوطه ور شدن در آب، جزء بهترین روش‌های درمانی، به ویژه در مراحل اولیه، محسوب می‌شوند.

انجام حرکات ورزشی مناسب در آب، که به آن آب درمانی می‌گویند، به ویژه راه رفتن در آب، به دلیل کاهش فشار بر روی زانو، نقش مهمی در تقویت عضلات زانو و کاهش درد دارد. درد زانو از مشکلات شایعی است که در سنین مختلف با علل متنوعی بروز می‌کند و تقویت عضلات زانو می‌تواند به طور قابل توجهی، درد زانو را کاهش دهد.

در مورد بیماران مبتلا به آرتروز، با تحلیل عضلات، شدت درد مشخص می‌شود. افرادی که دچار آرتروز زانو هستند، به دلیل تحلیل رفتن عضلات داخلی زانو و شدت درد ناشی از بی‌حرکتی، فشار بر روی مفصل زانو افزایش می‌یابد و این افزایش فشار، ممکن است باعث آسیب مفصلی و درد شدید زانو شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان