post_image

در بسیاری از موارد ، دیسک گردن درد را می توان با استفاده ازمسکن های معمولی ، یخ ، گرما ، ماساژ ونرمش های کششی در منزل درمان کرد. اگر درد بعد از چند هفته از بین نرود ، بررسی توسط پزشک ضرورت دارد.

تسکین درد دیسک گردن:

برای تسکین درد ، می توان از مسکن های ساده معمولی مثل استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی  استفاده کرد.
برای بیمارانی که اسپاسم شدید عضلات گردن دارند ، پزشک ممکن است داروهای شل کننده عضلات و یا داروهای ضدافسردگی تجویز کند. این نوع داروها ممکن است حالت خواب آلودگی ایجاد نمایند.

درمان دیسک گردن با استفاده از یخ:

برای بعضی از افراد ، استفاده از یخ در تسکین گردن درد مفید واقع می شود. یخ را می توان مستقیما بر روی ناحیه دردناک گردن قرار داد . راه دیگر این است که یک لیوان کاغذی پر از آب را در قسمت فریزر یخچال قرار داده و پس از یخ زدن ، قسمت بالای لیوان را بریده و سپس آن را بر روی ناحیه دردناک استفاده کرد. یخ را باید به مدت ۵ تا ۷ دقیقه بطور مرتب بر روی ناحیه دردناک حرکت داد مثل ماساژ دادن .
برای کنترل اسپاسم دردناک عضلات، می توان یک کیسه پر از تکه های یخ ، یا یک حوله یخ زده را در یک پارچه خشک پیچیده و آن را بر روی ناحیه دردناک به مدت ۱۵ تا ۰۶ دقیقه قرار داد. این کار را می توان هر ۰ تا ۴ ساعت و تا برطرف شدن علائم ادامه داد.
استفاده بیش از حد از یخ ، ممکن است به پوست آسیب برساند. هر روز باید پوست را مشاهده کرد ودر صورت پیدا شدن هر نوع تغییررنگ باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان دیسک گردن به کمک گرما:

گرما هم می تواند درد عضلات گردن را تسکین دهد. گرمای مرطوب را می توان به مدت ۱۶ تا ۱۵ دقیقه بر روی گردن استفاده کرد. از تشکچه های برقی هم می توان استفاده کرد ، بشرط آن که درجه گرمای آن زیاد نباشد .
دوش آب گرم و یا وان آب گرم هم می توانند کمک کننده باشند. در استفاده از گرما ، در هرحال باید مراقب بود تا از گرم کردن بیش از حد وسایل مورد استفاده اجتناب شود ، زیرا گرمای زیاد می تواند به پوست آسیب برساند بویژه در کسانی که حس پوستی آن ها کم شده باشد.
با آن که استفاده از گرما ، برای شل کردن عضلات و تسکین درد آن ها مفید است ، ولی اگر التهاب وجود داشته باشد ، گرما می تواند آن را تشدید کند.استفاده از سرما و گرما بطور متناوب نیز می تواند در گردن درد مفید واقع شود.

ماساژ درمانی دیسک گردن:

ماساژ ، می تواند در تسکین اسپاسم عضلات در بعضی افراد مفید باشد. بهتر است ماساژ را بعد از بکاربردن گرما یا یخ ، استفاده کرد. در موقع ماساژ دادن گردن، بهتر است بیمار دراز کشیده باشد. نرمش های کششی بعد از آسیب های وارده به گردن ، دامنه حرکات گردن بایستی حفظ شوند. برای اینکه حرکات گردن بحالت طبیعی بازگردند، نرمش های کششی و تقویت کننده عضلات گردن باید انجام گیرند. نرمش ، درد را کاهش داده و با تقویت عضلات گردن می تواند فشار وارده بر آن ها را کم کند.
پزشک معالج ممکن است شما را برای انجام نرمش ها و کشش ها به فیزیوتراپیست ارجاع دهد تا طرز صحیح انجام آن ها را یاد بگیرید.نرمش ها را می توان یک بار در صبح برای از بین بردن خشکی و سفتی عضلات ، و یک بارهم شب قبل از خواب انجام داد. در موقع انجام نرمش ها ، درد ملایم در عضلات قابل انتظار است ولی اگر درد ناگهانی مثل برق گرفتگی در شانه و یا بازو احساس شود ، باید این علامت را به پزشک گزارش داد.
اگر فشار برروی عصب ها وجود داشته باشد، و بویژه اگر درد و بیحسی در بازو و دست موجود باشد،از انجام نرمش های گردن خودداری کنید ، مگر آن که با دستورپزشک و یا تحت نظر فیزیوتراپیست انجام گیرند. با آن که در این موارد نرمش ها می توانند علائم را بهتر کنند ، ولی اگر نرمش ها به نحو غلط انجام شوند ، ممکن است موجب تشدید عارضه و علائم شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Tagged with:  
Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

آدرس کلینیک مطهری:
تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


آمار بازدید